X

דרישה לערב את הימ"ר והשב"כ בחקירת הלינץ' בגליל המערבי

עשרות יהודים שהגיעו להתפלל בתשעה באב בקבר מיכה, צפונית לשפרעם, הותקפו על ידי עשרות בני מיעוטים שגרמו נזקים כבדים לרכביהם. ארגון חוננו: "אירוע איבה חייב שייחקר ביסודיות המירבית"

עו"ד אופיר שטיינר מארגון חוננו שיגר פנייה דחופה למשטרת מחוז צפון ובה הוא מבקש לערב את הימ"ר ואת שירות הבטחון הכללי בחקירת הלינץ' שאירע בשבוע שעבר בסמוך לכפר כאבול שבגליל.

הכפר כאבול ממוקם בגליל המערבי, צפונית לשפרעם. האירוע החל לאחר ש- 10 רכבים שבהם מתפללים יהודים, הגיעו בתשעה באב כדי להתפלל בקבר מיכה שבכפר, כמנהגם של יהודים רבים מידי שנה בתאריך זה.


במכתבו של עו"ד שטיינר למשטרת ישראל, מתואר כיצד רכב מסוג מאזדה ובתוכו מספר בני מיעוטים הגיע בסמוך לקבר, כעבור מספר דקות יצאו כמה בני מיעוטים מהרכב וקראו לעבר המתפללים לעזוב באופן מידי את המקום. עוד הוסיפו וצעקו כי מקומם של יהודים אינו בשטח הכפר.


אירוע הלינץ' בשבוע שעבר. צילום מצלמת אבטחה

המתפללים לא רצו להתעמת עמם, ולכן לא התקרבו אליהם ולא השיבו דבר, אלא הזדרזו בתפילתם, מתוך כוונה לעזוב את המקום מייד בסיומה.

לאחר מכן עזבו בני המיעוטים את המקום אך חזרו כעבור מספר דקות יחד עם בני מיעוטים נוספים. חברי הקבוצה יצאו מהרכבים כשבידיהם אלות וחפצים קהים נוספים. שניים מהיהודים שנותרו לשמור על הרכבים חששו לחייהם, התניעו את הרכב ונמלטו לעבר כיכר הכניסה לכפר. במקביל, המתפללים האחרים מיהרו לכלי הרכב וביקשו לצאת מהכפר ולהימנע מעימות פיזי.

צילום מצלמת אבטחה

"בשלב זה", כותב עו"ד שטיינר: "החלו בני המיעוטים שועטים לעבר כלי הרכב. התוקפים האלימים החלו להטיח את מוטות הברזל והחפצים שבידיהם בכלי הרכב. הם היכו והשליכו ללא הפסקה, מוטות ברזל, כסאות פלסטיק, בקבוקים, אבנים ומכל הבא ליד.

שמשות וחלונות הרכבים נסדקו ונופצו, בעוד ההמון המשולהב מנסה להגיע אל יושבי כלי הרכב ולפגוע בגופם. נהגי הרכבים המבוהלים ניסו לנוס מפני התופת, תוך שהם מנסים להסתובב במרחב הצר. מתוך האימה והבלבול הנורא הם התנגשו אחד בשני, עלו על מדרכות ודחפו אחד את רכבו של האחר. כל זאת, כאשר התוקפים ממשיכים להכות בכלי הרכב ללא רחם".

בינתיים, תושבים נוספים של הכפר הגיעו למקום רגלית והצטרפו אף הם לתקיפה האלימה. בשלב זה, התקשרו המתפללים המפוחדים למשטרה שוב ושוב, אך דקות ארוכות חלפו עד שהניידות הגיעו למקום. לבסוף, הצליחו המתפללים לצאת מן המעבר הצר לכיוון היציאה מהכפר, אך התוקפים שבו לרכביהם ודלקו אחריהם. במקביל, רכב של מתפללים שהמתין בכניסה לכפר זיהה את בני המיעוטים מתקרבים אליו שוב. הנהג ניסה להימלט בזריזות מהמקום, אך מנוע רכבו כבה. מספר בני מיעוטים יצאו מרכביהם כשהם אוחזים באלות.

במכתב מתואר כי "הנהג ניסה להישאר רגוע ולהניע את רכבו, בעוד הפורעים האלימים מנסים בכל דרך לפרוץ את דלתות הרכב ולשבור את החלונות. הוא הבחין בפניהם ושמע את צעקותיהם הברורות – הם ביקשו לפגוע בו ובחברו עד מוות, תוך שהם קוראים קריאות בנוגע ליהדותם של יושבי הרכב. לאחר מספר דקות הצליחו הפורעים לשבור את החלונות, ולדקור באמצעות מוט ברזל את רגלו של הנוכח השני ברכב, תוך שהמוט חודר לרגלו ושובר את העצם. כמו כן, הם הצליחו להכות גם את הנהג, שהצליח להניע את הרכב ומייד החל להימלט מהמקום".

גם בזמן שניסה הנהג להתרחק מהפורעים, הם השליכו לעברו מוט ברזל שחדר דרך השמשה, וחלף מילימטרים בודדים מראשו של הנהג ופגע בהגה ובסמוך למסגרת שמשת הנהג.

בארגון חוננו מספרים כי האירוע תועד בחלקו באמצעות המצלמות המותקנות בחלק מכלי הרכב שהותקפו, וכי התיעוד הועבר לידי המשטרה. כעת, כאמור, דורשים קורבנות האירוע לערב את הימ"ר והשב"כ בחקירה וזאת על מנת לאתר את החשודים ולהעמידם לדין.

עו"ד שטיינר שמייצג את המתלוננים ומסייע להם במימוש זכויותיהם כנפגעי עבירה: "מדובר באירוע אלימות חמור מאוד, הכולל תקיפה באמצעות מוטות ברזל וחפצים נוספים מצד עשרות בני מיעוטים, על רקע גזעני-לאומני כאשר רצונם של אותם פורעים לגרש את היהודים מהכפר. אירוע איבה בהיקף, בעוצמה ובחומרה שכזו, כשמצד אחד עשרות פורעים ומן הצד השני עשרות נפגעים, חייב שייחקר ביסודיות מרבית, תוך שימוש בכלל האמצעים העומדים לרשות מערכת הביטחון".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות


<