X

שלום כיתה א': איך נקל את המעבר מהגן לביה"ס?

אשרף עכאוי – פסיכולוג התפתחותי מומחה, מדריך ופסיכולוג חינוכי מומחה של מאוחדת מחוז צפון בטיפים חשובים לקראת פתיחת שנת הלימודים החדשה
החזרה מהחופש הגדול לשגרת לימודים, זמנים וסדר קבוע מהווה אתגר עבור כולנו. אבל עבור הקטנטנים שעולים מגן ילדים לכיתה א', מדובר בשינוי ובמעבר משמעותי שמצריך מאיתנו ההורים הכנה קצת אחרת. מרבית הילדים יסתגלו בקלות לבית הספר ולכיתה א' ללא קשיים מיוחדים, למרות ההבדל המשמעותי בדרישות בין המסגרות שיציב בפניהם אתגרים חדשים כגון: הבנת משימות מורכבות, דגש על הישגים, עמידה בזמנים, הפסקות ומפגש עם תלמידים גדולים יותר בחצר ובבי"ס.

איך נקל את המעבר מהגן לביה״ס? תמונה: יח״צ

כהורים, גם אנחנו חווים את ההתרגשות לצד מחשבות, חששות ושאלות שצפות: עד כמה הילד/ה מוכנים? האם הם בשלים מספיק למעבר? האם יצליחו להתמודד עם הדרישות? יזדקקו לעזרה אישית? ואלו כמובן רק חלק מהשאלות שעולות באופן טבעי. מהצד השני, אצל ילדנו היקרים עלולים לצוף תחושות שמביעות חרדה, חשש ואף פחד מהמעבר. חשוב מאוד לציין שרגשות ומחשבות אלו הן לגיטימיות לחלוטין ואף "טבעיות ובריאות" כי מכינות אותנו וגם את ילדנו להתמודדות עם אתגרים ושינויים בחיים.


מספר טיפים שימושיים להתמודדות עם המעבר מגן הילדים לכיתה א':

שדרו ביטחון ורוגע – ילדים זקוקים לסביבה שהם מרגישים בה מוגנים, בטוחים ויודעים לצפות מה יקרה בה. מומלץ לבקר עם הילד/ה במסגרת החדשה להכיר להם את הסביבה, איפה ילמדו, היכן השירותים ואיפה החצר ואיך נראית הדרך לשם ובכך לצמצם את תחושת "חוסר הודאות" וההלם הראשוני. לצד אלו חשובה יכולת ההכלה שלנו כהורים בתהליך המעבר ותחושת השלווה והנורמליזציה שתסייע לילד/ה להרגיש שיש מי "ששולט" במצב. הורים לחוצים עלולים לגרום למעמסה ולהגברת החששות וקשיי ההסתגלות בקרב ילדיהם ולכן השמירה על אווירה תומכת וחיובית חיונית להצלחת תהליך המעבר.

סמכו על הילדים שלכם, האמינו בהם שיצליחו ושידעו להתמודד עם כל אתגר ותהיו שם עבורם תמיד. תמונה: יח״צ

 

הכנה מראש: הכנת הילד/ה באמצעות המחשות שונות קריאת סיפור, ציור משותף, היכרות עם מקדימה עם ילדים מהכיתה וכד' תעלה משמעותית את תחושת המסוגלות, השליטה והביטחון עצמי ותפחית את תחושת הדאגה ואת חוסר הוודאות..

חוויה חיובית מצמיחה: חשוב וכדאי לשתף את ילדנו בקניית הציוד, לתת להם לבחור את התיק והקלמר שהם אוהבים, לבחור מדבקות עם שם ולעטוף יחד את המחברות והספרים ולאפשר חווית הכנה מעודדת וחיובית את גורמת התרגשות ורצון לכיתה א'.

שיח רגשי: לאפשר לילד/ה שיח מרחיב ומעמיק עם הרגשות והחששות, ניתן גם "לתהות ביחד" אודות השאלות שעולות מצידם של הילד/ה ע"מ לאפשר להם להביע את מנעד החששות, הלבטים והרגשות ולעבד אותם בדרך הטובה ביותר.

להיות עירניים להתנהגותם של הילד/ה: ילד/ה שניצבים בפני שינויים משמעותיים עשויים לפתח התנהגויות חריגות כגון : עצבנות מופרזת, תלונות בלתי פוסקות על מיחושים או כאבים, רגרסיה בהתנהגות (הרגלים ילדותיים שחלפו חוזרים) ועוד. חשוב להיות עירניים לשינוי בהתנהגות ובמידת הצורך להתייעץ עם אנשי מקצוע ולטפל בבעיה לפני שתחמיר.

לסיכום, סמכו על הילדים שלכם, האמינו בהם שיצליחו ושידעו להתמודד עם כל אתגר ותהיו שם עבורם תמיד.

אשרף עכאוי – פסיכולוג התפתחותי מומחה, מדריך ופסיכולוג חינוכי מומחה של מאוחדת מחוז צפון.

שנת לימודים מהנה ומוצלחת!

 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים להזמין אוכל ובאיזו דרך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות