חוזרים אל מגדל המים

מגדל המים ההיסטורי שנחשב לסימן ההיכר של קרית ביאליק עבר שיפוץ נרחב והפך למיצג מוזיאוני פעיל * ראש העירייה דוקורסקי: " נוספה לנו פינת חמד קסומה בקרית ביאליק היפה מכולן"

 

מגדל המים ההיסטורי בקריית ביאליק לפני השיפוץ ובסיומו. צילום: הלל לזרוב

מגדל המים ההיסטורי בקריית ביאליק לפני השיפוץ ובסיומו. צילום: הלל לזרוב

בשבוע שעבר הסתיימו עבודות שיפוץ ושדרוג מגדל המים ברחוב אפרים, אשר מלווה את קרית ביאליק מראשיתה. את יצירת המופת ביצע האמן הבינלאומי הלל לזרוב.
מגדל המים הוקם ברחוב אפרים שנת 1934 בשנת הקמתה של קרית ביאליק והיה באותן השנים למבנה הגבוה ביותר בעיר. מגדל מים הוא מיכל ענק המתנשא לגובה של כ-15 מטרים שנבנה במטרה לייצב את הלחץ במערכת אספקת המים ולצבור מים לשעת חירום.
המגדל נבנה כמבנה טיפוסי של מגדל מים שמשמש גם כמגדל שמירה ותצפית על האזור.
בשנת ההקמה הראשונה של קרית ביאליק בעמק זבולון, שני היישובים הקרובים שבהם חיו יהודים היו חיפה ועכו בלבד, לכן תושבי היישוב היהודי טפסו על המגדל כדי לשמור על בתיהם. בשנות ה-60 הוסר סולם העלייה על המגדל מטעמי בטיחות ובשנות ה-70 הוחלט בעירייה לצבוע את המגדל בצבעי כחול טורקיז. מאז ועד היום עמד המגדל עזוב ושומם.
ראש העירייה אלי דוקורסקי יזם את רעיון לשיפוץ מגדל המים ולשם כך רתם את האגודה ההדדית קרית ביאליק ואת המועצה לשימור אתרים, אשר בעבודה משותפת השמישו את חדר משאבות המים והפכו את מגדל המים לאתר תיירותי-מוזיאוני שמספר למבקרים בו את סיפור המגדל ואספקת המים מראשית ימיה של העיר.
המקום יפעל בשיתוף עם המרכז המוזיאלי "מדור לדור" במתחם בית כץ שהיה הבית הראשון בקרית ביאליק.
כאמור, בשבוע שעבר הסתיימו עבודות השיפוץ ושדרוג מגדל המים בעלות של כ-350,000 שקלים שכללו צביעה אומנותית, ציפוי אבן, הוספת אלמנטים פיסוליים וצילומי העבר, חידוש חדר מכונות עם משאבות ותאורה מותאמת. תמונות הקריה משנותיה הראשונות מעטרות את כתלי המגדל. ניתן להביט דרך החלונות אל פנים המגדל ולגלות גם בו תמונה משנות ה-50 של המאה הקודמת. בלילה מגדל המים מואר ונשקף ממרחקים.
את הצביעה ביצע האמן הלל לזרוב שהיה גם אחראי על צביעתם של אולמות הספורט בעיר.
ראש העירייה אלי דוקורסקי: "נוספה לנו פינת חמד קסומה בקרית ביאליק היפה מכולן".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק