X

ישראל סביון בקאמבק: "ה-70 של היום זה ה-60 של אתמול"

אחרי עשרות שנים בפוליטיקה המקומית מצא עצמו סביון מחוץ לאולם מועצת העיר. היום, לאחר שנבחר לעמוד בראש רשימת 'הגמלאים' שתתמודד בשנה הבאה בבחירות למועצת עיריית חיפה, הוא נהנה להרגיש איך הפוליטיקה זורמת לו שוב בוורידים. ראיון מיוחד

ארבע שנים התבונן ישראל סביון על אולם מועצת עיריית חיפה מבחוץ, זאת לאחר שלא הצליח להיבחר בבחירות המקומיות האחרונות. כפוליטיקאי ותיק, הוא מצא עצמו שופך את כעסו ברשתות החברתיות, אבל בימים אלה הוא כבר מריח שוב את ריח הבחירות המקומיות, והפעם כשהוא עומד בראש רשימת הגמלאים שמתמודדת למועצת העיר.

סביון (74) עלה עם משפחתו מרומניה כשהיה בן 11, היישר אל מעברת קריית חיים שקלטה אליה עולים מכל התרבויות. בריאיון לעיתונאית הילה מלמד הוא סיפר על ילדותו במעברה שהיוותה כור היתוך.


"שמו אותנו באזבסטונים. זה היה הלם, אבל הייתה גם שמחה, כי היינו בארץ ישראל. עלינו בעלייה ציונית ולכן ההלם היה חיובי. פתאום אתה לא צריך לחשוש מהגויים, לומד לדבר עברית ומדבר אותה מבלי לחשוש. מדי יום הלכתי ברגל לבית הספר היסודי אהרון הרוא"ה בקריית שמואל, כי לא היו הסעות. המעברה הייתה כור היתוך. היית צריך להבין פולנית ומרוקאית, כי הייתה שם עולים מהונגריה, פולין ומרוקו. זה היה מפגש של תרבויות. הקריה הייתה מורכבת מוותיקים, מאוד סולידית, ולא היה בה כלום חוץ מהצרכנייה והקיוסק של יהודה ברחוב ה', מה שהיום נקרא רחוב משה שרת".

"המעברה היתה כור היתוך. היית צריך להבין פולנית ומרוקאית". סביון. צילום: דורון גולן

את לימודי התיכון עשה בתיכון קריית חיים ובזמנו הפנוי עבד בקיוסק ובנמל חיפה. את השירות עשה בסיירת חיל השריון ושירת כקצין בקבע. לפני 47 שנים נכנס סביון לפוליטיקה המקומית כשהצטרף לגיורא פישר ז"ל והתחיל לעבוד בעיריית חיפה כמנהל תרבות ואירועים.

אחרי שבע שנים באגף האירועים והתרבות בעיריית חיפה, הפך סביון לעוזר של ראש העירייה דאז אריה גוראל ז"ל ולאחר כך מונה למנכ"ל העירייה. לאחר שפרש מהעירייה היה סביון מנכ"ל הגרנד קניון במקביל לפעילותו הציבורית-פוליטית, ממלא מקום ראש העירייה, מזכיר מחוז מפלגת העבודה, ומחזיק תיק החינוך כחבר מועצת עיר.

בבחירות האחרונות התמודד סביון מול ראש העירייה, עינת קליש רותם, כשמפלגת העבודה בעצם מחלקת את התמיכה שלה בין השניים. אולם בסופו של דבר נבחרה קליש ואילו סביון נותר מחוץ לבניין העירייה. אחרים אולי היו מנצלים זאת כדי לפרוש מהחיים הפוליטיים לטובת החיים האישיים, אולם סביון המתין לשעת כושר על מנת לשנס מותניים ולחזור לשורה הראשונה של הפוליטיקה המקומית ושעת הכושר הזו אכן הגיעה עם הודעתו של חבר מועצת העיר, אלי לנדאו, על פרישתו מהחיים הפוליטיים ברשות רשימת הגמלאים.

שעת כושר לחזור לפוליטיקה המקומית בחיפה. ישראל סביון. צילום: דורון גולן

לנדאו המליץ לשדולת הגמלאים להעמיד את סביון בראש הרשימה למועצת העיר ואכן בישיבתה האחרונה החליטה שדולת הגמלאים לבחור בסביון להוביל את הרשימה. בחיפה יש ב-60 אלף אך במועצת העיר ישנו רק נציג אחד של הרשימה.

עבור סביון מדובר באתגר והוא רוצה להגדיל את כוחה של הרשימה. "אנחנו מכוונים לשלושה מנדטים וצפונה, הפוטנציאל הוא גדול", אומר סביון. "הכל תלוי כמובן בתקציבים והשקעה ופרסום ובכך שנשכנע את הגמלאים בעיר, ששדולת הגמלאים באה לפעול להרחיב ולהעמיק את השירותים שהגמלאים זכאים להם בכל התחומים ואף מעבר לכך.

זה כרוך בשיתוף פעולה מלא של כל מי שקשור לשדולה וגם אנשים אינם חברי השדולה ואינם חברים בגופי שקושרים לשדולה. יש עבודה רבה וגדולה כדי להגיע לכך וכשאני מסתכל לאחור ורואה את העבודה הגדולה שעשתה השדולה בראשותו של אלי לנדאו, היא הקימה 18 מועדונים לגמלאים ועוד היד נטויה. הגיע הזמן גם להקים רשות לגמלאים, שתפעל עם תקציבים, בשורה ארוכה של נושאים, כדי לשפר את מצבם של הגמלאים בחיפה".

לצעירים שאולי מרימים גבה בתדהמה, כדאי לזכור את ההיסטוריה הפוליטית. בשנת 2006 קיבלה מפלגת גיל-גמלאי ישראל לכנסת, שבעה מנדטים בכנסת, אולם שורה של מריבות פנימיות הביאה לכך שבבחירות שלאחר מכן, לא הצליחה המפלגה לעבור את אחוז החסימה.

כפוליטיקאי יודע סביון שהבוחרים הצעירים מהווים מאגר פוטנציאלי של קולות, שיכולים לבחור ברשימה שתציג ניסיון ואחריות.

"אנחנו נפנה לא רק לגמלאים, אנחנו נפנה גם לציבור הרחב. הגמלאים הם בעצם המבוגר האחראי שמנוסים, מקפלים בתוכם אנשים מכל רבדי החיים, מנוסים מאוד, עם אנרגיות לעשות ולתרום לחברה. ה-70 של היום זה ה-60 של אתמול", אומר סביון בחיוך גדול.

"אנחנו מכוונים לשלושה מנדטים צפונה". ישראל סביון. צילום: דורון גולן

בשלב זה סביון אינו מעוניין להתייחס לבורסת השמות של המתמודדים לראשות העירייה: "זה עוד מוקדם לדבר על זה כרגע. ברור לי דבר אחד שניסוי שהיה עם קליש נכשל בענק וראש העיר הבא צריך להיות מבוגר אחראי, מנוסה, שיחבר חזרה את חיפה למדינת ישראל לממשלת ישראל ולהחזיר את המיליארדים שאבדו לחיפה לתקציב העירוני. להביא מיליארדים לפיתוח חיפה ולסגור את הפערים שנוצרו בארבע השנים האחרונות".

לדבריו של סביון, מי שמעוניין להתמודד על ראשות העירייה "צריך מעבר לכישרון עוד כמה תכונות כמו מזג מתאים כדי להתחבר חזרה לממשלת ישראל ומדינת ישראל. לעשות רה-ארגון במבנה העירייה ולשקם את מה שנהרס. לשקם כדי לתת את השירות הטוב ביותר לתושבים. מגיע לתושבי חיפה שיהיו להם את בתי הספר הכי מתקדמים, מגיעות להם תשתיות כבישים ראויים, שלא ירגישו כמו במהלך נסיעה בנגמ"ש, מגיעות להם מדרכות, גנים ציבוריים, פינות ירוקות, פארקים. יש לנו הכל, צריך רק לשקם אותם ומגיע לתושבי חיפה שנחזיר להם את כל מה שהיה להם ושנחזיר את השפיות ונמגר את מכת החזירים".

"אני מאמין שחייבים להביא מבוגר אחראי ומנוסה שידע לחבר את חיפה בחזרה לתקציבי המדינה בכל התחומים, תשתיות, תרבות, רווחה, חינוך, בכל תחום בעצם ולדאוג לתקציבים" אומר סביון. "הגמלאי כמו כל תושב בעיר רוצה מדרכות, כבישים, גנים ציבוריים, שיהיו חיי תרבות בעיר עשירים, כדי שהוא ייהנה מזה וכדי שגם הילדים שלו יישארו בעיר והנכדים יישארו בעיר. יש מחזורים שלמים שעזבו את העיר. בכל מקום שאני מסתובב ובכל פינה אני רואה חיפאים לשעבר".

"צריך להביא מבוגר אחראי ומנוסה". ישראל סביון. צילום: דורון גולן

כשהוא מתבונן מבחוץ על המתרחש בעירייה הוא אומר: "בלי להגזים, דמעות מציפות את עיניי כשאני רואה לאן התדרדר הארגון הזה, המוסד המפואר הזה של עיריית חיפה. הקונסטרוקציה של פירמידת הניהול התרסקה, כל יומיים שומעים שמישהו מתפטר וזה גוף של אלפי עובדים שהיום הם ללא מנהיג שאמור לנהל תקציב של מיליארדים ואין מי שיוביל את זה. אפשר לומר שחיפה, תושבי חיפה, נפלו בשבי של שני אנשים חסרי ניסיון.

החיפאים הלכו לסטאז'ר במקום לפרופסור כדי לפתור בעיה רפואית".

בניין עיריית חיפה. צילום מתוך דף הפייסבוק של העירייה

"אני חושב שאם יהיה לנו ראש עיר מבוגר אחראי עם ניסיון, אפשר יהיה מהר מאוד, אחרי עבודה קשה של 24/7 לחבר בחזרה את חיפה לכלכלה הישראלית" אומר סביון. "יש פה פוטנציאל ענק שניתן לממש אותו על ידי ניהול. צריך פשוט לפתוח את הזרועות ולהגיד לכולם לבוא לעיר הזאת, להשקיע בעיר הזאת, אנחנו עם הפנים למגזר העסקי, הציבורי, אנחנו רוצים ששרי ממשלה יבואו לחיפה, אנחנו רוצים שהממשלה תשקיע בחיפה, אנחנו רוצים שמשדר התחבורה ישקיע כאן מיליארדים כמו שתוכנן כדי לתקן את התשתיות שיש בעיר. אנחנו רוצים שמשרד התיירות ישקיע פה כדי להביא תיירים, אנחנו רוצים אתרי תיירות. רוצים תרבות, רוצים להביא אירועים בינלאומיים כמו שהיה בעבר. אנחנו רוצים שחיפה תהיה פנינה, שיחזרו לכאן, שתהיה תיירות פנים ותיירות חוץ. לטפל בזיהום אוויר. לדבר עם לשכת המסחר, עם התעשיינים, לדבר עם כל מי שיש לו יד ורגל בעיר הזאת. להביא חברות היי-טק הגדולות ביותר, להכפיל את פארק מת"מ".

סביון מדגיש שרשימת הגמלאים מביאה עימה ניסיון וידע רב שנים במגוון רחב של תחומים והוא כבר מחכה לחזור לפוליטיקה המקומית.

"אני מסתכל ומרגיש חסר האונים כשאני בחוץ. כשאני רואה מה קורה, כשילדים, מבוגרים, ונשים פוחדים לחזור הביתה כי חזיר יתקוף אותם. תראה לאן הגענו? הגענו לכך שבחיפה יש תמרורים שאין בשום מקום אחר, כמו "חזיר חיפאי לפניך" ו"חזיר לפניך". לא ידעתי שיש חזיר חיפאי וחזיר רגיל. יש תוכניות לטפל בבעיה הזו. אני מאמין שרשימת הגמלאים תביא ערך מוסף לכל ראש עיר שייבחר לעמוד ראשות העיר הזו. הניסיון שלנו שווה זהב".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי