X

מליאת מועצה חוף הכרמל אישרה את הסכם הפיתוח לתכנית חכ/500 בעתלית

242 יחידות דיור, בית ספר חדש, אולם ספורט ואודיטוריום רב תכליתי – שטח התכנית כ 149 דונם, שיפותחו בעלות של כ- 48 מיליון שקלים

בישיבת מליאת מועצת חוף הכרמל שהתקיימה השבוע (ב'), אושר ברוב קולות הסכם הפיתוח לתכנית חכ/500 בעתלית, במסגרתו יוקמו ביישוב 242 יחידות דיור, ולצידן בית ספר חדש, אולם ספורט חדש, אודיטוריום רב-תכליתי ועוד. שטח התכנית כ 149 דונם, שיפותחו בעלות של כ- 48 מיליון שקלים

הפיתוח באזור יעשה באמצעות מינהלת שהוקמה על-ידי בעלי המגרשים, בדומה לפיתוח שנעשה באזורים נוספים ביישוב. לפי עקרונות הסכם הפיתוח, המועצה תגבה מבעלי המגרשים את היטלי הפיתוח עפ"י חוקי העזר, תעביר למנהלת את רוב ההיטלים (60%) לצורך ביצוע התשתיות הציבוריות במתחם. יתרת הגבייה תועבר לקרנות הפיתוח של המועצה, כנהוג.המינהלת המאגדת תחתיה כ 200 יחידות דיור, שהוקמה על-ידי בעלי המגרשים, שאמרו "אנחנו מאושרים. מדובר במשפחות נהדרות אשר מחכות במשך שנים רבות לבנות את ביתן בעתלית".


עבודות הפיתוח יבוצעו בפיקוח צמוד של המועצה, ובמסגרתן יבוצעו תשתיות מים, ביוב, ניקוז, סלילת כבישים ומדרכות, תאורה, הכנות לתשתיות חשמל ותקשורת, פיתוח נופי לרבות שטחים ציבוריים פתוחים עם מתקני משחקים והצללה – כך ע-פי הוראות התכנית המאושרת.

מבני הציבור החדשים בעתלית. הדמיה באדיבות דוברות המועצה

הפרויקט יבוצע בשני שלבים: שלב א' כולל את כל העבודות הדרושות לצורך הוצאת היתרי בניה למגורים ואף מתן תעודת גמר (טפסי אכלוס) ליח"ד. שלב ב' כולל את כל יתר העבודות הנדרשות לפי התב"ע. בהסכם שאושר השבוע, נקבע כי יבוצע פילוח של עבודות שלב ב', וייקבעו סדרי עדיפויות לביצוע – באופן שיאפשר התקדמות הדרגתית בעבודות מחד, ולא יהווה מעמסה תקציבית ותזרימית מאידך.

במהלך הישיבה הוצגו עיקרי הסכם הפיתוח, ונידונו ההיבטים התכנוניים והכספיים הנובעים ממנו.

מהנדס המועצה, אסף וחנר, אמר במהלך הישיבה כי "להסכם הפיתוח של חכ/500 יש כמה יתרונות על פני הסכמי פיתוח אחרים ביישוב. ראשית, העובדה כי בשלב א' ש העבודות, שיבוצע באחריות המינהלת, יהווה המתחם אתר עבודה סגור, תמזער את ההפרעה לסביבה. יתרון נוסף הוא שבסיום שלב א' כבר ישולמו התנאים להוצאת התרי בניה, וגם לטפסי 4 – זאת בשונה מהמצב במינהלות אחרות. יתרון גדול נוסף הוא הסכם האחזקה מול המינהלת, שייחתם בשלב זה ל 3 שנים אך מכיל אופציה להארכה. הסכם אחזקה זה יאפשר מיזעור פגיעה בתשתיות מים, ניקוז, אספלטים, תאורה וכדומה – וטיפול מהיר ויעיל במקרה של פגיעה, כמו גם עלויות ידועות וחזויות."

ראש המועצה האיזורית חוף הכרמל, אסיף איזק. צילום דודי ארדון

בישיבה הוצג אזור מבני הציבור הסמוך למתחם התכנית, וגם כאלה הכלולים בתוכו: בסמוך למתחם נמצא תא שטח של כ 20 דונם, ובו בית הספר היסודי שנחנך ב 2015, חניון ומסוף הסעות שיורחב, נקודת מד"א שבבנייה, מוקד בטחון שהוקם, אולם ספורט ואודיטוריום שכבר נמצאים בתכנון. לכך יצטרפו 10 דונם שהם חלק מתכנית חכ/500 – ולמבני הציבור באזור תתווסף חטיבת ביניים – הראשונה שתיבנה ביישוב עתלית.

"חטיבת הביניים נמצאת כבר בשלבי תכנון מתקדמים. אני מאמין שבינואר נצא למכרז ביצוע – בשלב ראשון של 18 כיתות, ובשלב ב' 24 כיתות. המטרה היא להכין את חטיבת הביניים לפתיחה בספטמבר 2024", אמר מהנדס המועצה.

לאחר הצגת הדברים והדיון, התקיים סבב התייחסויות, במהלכו הביעו כלל חברי המליאה את דעתם, כמו גם מנכ"ל היישוב איתמר שורקי, יו"ר וועד היישוב, ישראל שורק ונציגי תושבות ותושבים.

בתום ישיבה ארוכה וגדושה, אישרו חברות וחברי המליאה את ההסכם פה אחד, להוציא את חבר המליאה שי גלבוע (עתלית), אשר התנגד לאישור ההסכם, ואמר בישיבה "אני כרגע לא מתייחס למשפחות שרוצות לבנות את ביתן. זה לגיטימי… אני מבין את הלחץ של 'חבורת הנדל"ן', אבל הדברים הם חסרי היגיון". לאחר הישיבה מסר גלבוע כי "ההחלטה לאשר במליאה את הבניה במתחם, היא החלטה לא סבירה של המליאה".

ראש המועצה אסיף איזק אמר: "תודה לחברות וחברי המליאה על אישור ההסכם – גם בשם המועצה, וגם בשם משפחות רבות הממתינות מזה שנים רבות לבנות את ביתן בעתלית, ולהצטרף לתנופת הצמיחה של היישוב. עלינו כמועצה מוטלת המשימה לשמור כל העת על פיתוח אחראי, לצד העלאת רמת החיים ביישוב, כל זאת תוך קידום פתרונות דיור לזוגות צעירים ואיכותיים. לכן נמשיך ונקדם פיתוח של אזורי תעסוקה ונכסים מניבים ליישוב, כאשר בתקופה הקרובה נתמקד בקידום אזור התעסוקה הצפוני בעתלית – שהוא אזור התעסוקה הראשון שיקום בחוף הכרמל כולה. נתחיל את הפיתוח שלו כבר בסוף השנה הזו, וזה יהיה צעד משמעותי נוסף עבור עתלית."

סגן ראש המועצה, אושר וקנין (עתלית) אמר:

"חכ/500 היא התכנית הראשונה שעל פיתוחה הצביעה מליאת המועצה הנוכחית, והיא מהווה בשורה לעשרות זוגות צעירים ומשפחות המחכים להגשים את הרצון שלהם לבנות בית וכמובן להוריד את נטל תשלום השכירות.

המתווה המיוחד שאושר, יאפשר אכלוס של השכונה רק לאחר הקמת תשתיות ראויות (מדרכות,פחים מוטמנים,תאורה וכדומה), שישלימו את התנאים למתן טופסי אכלוס ("טופס 4"). הקמת התשתיות צפויה להיערך כשנה, ואז ניתן יהיה להגיש בקשות להיתרי בניה."

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות