X

הסוכנות היהודית תפצה פנסיונר בגלל תלונה על הטרדה מינית

קצר בתקשורת עם עולה חדשה הוביל לתלונה על הטרדה מינית. בית משפט שלום בחיפה קבע כי הסוכנות היהודית התרשלה וכי עליה לפצות את הפנסיונר
התובע הוא פנסיונר מנהריה, דובר ספרדית, ציוני ופעיל למען העלייה והקליטה בישראל, מתנדב לקליטת עולים מאמריקה הלטינית בעמותת התאחדות עולי אמריקה הלטינית בישראל.

התובע פגש לפני כשלוש שנים עולה חדשה מברזיל, במסגרת התנדבותו במרכז קליטה בנהריה שמפעילה הסוכנות היהודית. שפת האם של העולה החדשה היא פורטוגזית והפנסיונר שדובר את השפה התבקש לעזור בקליטתה בארץ, כפי שעשה עשרות פעמים עם עולים חדשים רבים.


העולה ביקשה להיפגש עימו כדי להיוועץ בכמה נושאים. כעבור יומיים נפגשו השניים בבית קפה בנהריה. באשר למה שאירע במהלך אותה הפגישה, הגרסאות סותרות.


הפגישה בבית הקפה הולידה גרסאות סותרות. צילום אילוסטרציה pexels

לטענת האישה, במהלך הפגישה היא ביקשה את עזרתו במציאת עבודה,  כמו כן, אמרה לו שתשמח להכיר בן זוג בישראל.  לטענתה, השיב לה המתנדב שיש לו חבר, עולה חדש רווק, שאולי יתאים לה, שהוא גם חבר מאוד קרוב של אשתו, ואולי אף מעבר לכך. עוד טענה האישה לגרסתה, כי המתנדב החל מתאר בפניה את חיי המין שלו, והיא, הרגישה מאוד לא בנוח, ואמרה לו שהיא לא מתעסקת עם גברים נשואים.

בהמשך, כך לטענת האישה, הציע לה המתנדב לקחת אותה טרמפ חזרה למרכז הקליטה, וכשנסעו ברכבו, שאל אותה אם היא אוהבת סאונה והזמין אותה להצטרף אליו לקאנטרי קלאב. לדבריה, היא ענתה לו "קח את אשתך", ובזאת, הסתיימה השיחה, והיא יצאה מהרכב.

האישה העידה כי יצאה נסערת מאד מהפגישה, לא הצליחה להירדם כל אותו הלילה, ולמחרת, בעצת חברתה, פנתה למשטרה והגישה תלונה נגד הגבר על הטרדה מינית מילולית, אך זו סגרה את התיק בהיעדר עילה.

האישה לא הסתפקה בכך, והגישה תלונה נוספת נגד הפנסיונר לממונה על החוק למניעת הטרדה מינית בסוכנות היהודית.

הפנסיונר שאינו עובד של הסוכנות היהודית, ואינו מחויב על פי דין להיחקר ע"י הממונה על ההטרדות המיניות, התנדב להגיע לשיחה עם הממונה, כי ידע שמדובר בתלונת שווא, שאין בה דבר, שנבעה מבעיית תקשורת פשוטה. הוא היה משוכנע שהממונה תשמע את גרסתו, ותבין את מה שהמשטרה הבינה לאחר חקירה קצרה ביותר.

תביעה נגד הסוכנות היהודית. עו"ד איתן גליק. צילום: תומר לשר

לדברי עו"ד איתן גליק, המייצג את הפנסיונר, הממונה התרשלה בעבודתה, ולאחר שנפגשה עם שני הצדדים, הוציאה תחת ידה דו"ח שלא שיקף את המציאות.

לדבריו, דו"ח הממונה לקה בטעות בסיסית, וקבע חד משמעית כי הגבר הטריד מינית, באופן מילולי, את האישה. הממונה המליצה לסוכנות היהודית להפסיק לאלתר את התנדבותו, שכן, לקביעתה, הוא עלול לשוב ולהטריד נשים. הסוכנות קיבלה את ההמלצה, וסרבה לבקשת הפנסיונר לבטל את ההחלטה.

בצר לו, ומכיוון שהפנסיונר ידע שלא היו דברים מעולם, ולאחר שנזרק בבושת פנים מהתנדבותו רבת השנים במרכז הקליטה, הוא פנה לעזרתו של עו"ד גליק, אשר הגיש בשמו תביעה נגד הסוכנות היהודית, שבה דרש פיצויים בסך 100 אלף ש"ח.

בתביעה נטען כי הפנסיונר כלל לא אמר לאישה במהלך פגישתם, כי יש לו יחסים פתוחים עם אשתו, וכי הוא כלל לא דיבר על חיי המין שלו.

לגרסתו, אמירותיו נאמרו בפגישה בבדיחות הדעת, ונתקלו בתגובה מוזרה מצידה של העולה החדשה. לטענתו מדובר בבעיית תקשורת של שני אנשים בעלי שפת אם שונה (למרות שכל אחד יודע מעט את שפתו של השני). לדבריו, גם לשיחה בין השניים אודות הקאנטרי קלאב, נתנה העולה החדשה פרשנות מוזרה ושגויה לחלוטין.

עו"ד גליק טען בתביעתו שהסוכנות היהודית התרשלה בתפקידה. הממונה מטעמה, שנשלחה לבצע את הדו"ח לא שיקפה כלל את גרסת הפנסיונר המתנדב, לא הבינה את בעיית התקשורת הבסיסית שאפיינה את האירוע, והפיקה תחת ידה דו"ח רשלני.

לטענת גליק גם הדרג הניהולי בסוכנות היהודית שקיבל לידיו את הדו"ח לא טרח לעצור ולבדוק את הדו"ח. גם לאחר שפנה הפנסיונר לסוכנות היהודית והתריע כי הדו"ח לקוי ורשלני, איש לא עצר לשאול ולבדוק את טענותיו. הדו"ח נשלח למנהלי מרכז הקליטה, שהחליטו בו במקום, לאמץ את המלצת הממונה ולהרחיק את הפנסיונר מהתנדבותו.

השופטת סיגלית מצא מבית משפט השלום בחיפה, שדנה בתביעה, קבעה כי קיימת רשלנות בהכנת הדו"ח של הממונה על ההטרדות המיניות.  היא ציינה בפסק הדין כי על הסוכנות היהודית היה לברר מול הגבר את הנטען בדו"ח ולא לקבל אותו כלשונו. לפיכך, פסקה השופטת, כי על הסוכנות לפצות את הפנסיונר ב-30 אלף שקלים בתוספת הוצאות משפט.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט