הציל חיי תינוק בעקבות מחלה באוזן

מומחה כללית הציל חיי תינוק לאחר שאיבחן סיבוך נדיר באוזן תינוק, שלא אובחן בחדר המיון
 

ד"ר גואד חלאילה. הציל את חיי התינוק על ידי איבחון מדויק. צילום: כללית

ד"ר גואד חלאילה. הציל את חיי התינוק על ידי איבחון מדויק. צילום: כללית

למרפאתו בכללית של ד"ר ג'ואד חלאילה –מומחה אף אוזן גרון וכירורגית ראש צוואר, ביקנעם, קרית בריאות זבולון וסחנין, הגיעו הורים מבוהלים, תושבי האיזור, עם תינוק בן 9 חודשים שסבל מחום גבוה. הם סיפרו שעוד בבוקר הופנה על ידי רופא הילדים לחדר מיון בחיפה, אך לאחר מספר שעות בהן נבדק שוחרר, בשעת לילה מאוחרת לביתו, ללא אבחנה.
ההורים המודאגים לא ויתרו ולאחר שיצאו מבית החולים עם בנם מודאגים ממצבו הקשה, מיהרו למרפאת אף אוזן וגרון בכללית, שם נבדקו על ידי ד"ר ח'לאילה. למזלם, איבחן מומחה הכללית כי מדובר במסטואידיטיס חריפה סמויה. הוא היפנה את הילד לבית החולים, הפעם עם האבחנה, שם עבר בדיקת CT, בה התגלה סיבוך מוחי של המחלה. הוא עבר ניתוח מסטיאודקטמיה וניקוז המורסה בצורה דחופה וכך ניצלו חייו.
מסביר מומחה הכללית, ד"ר חלאילה: מסטואידיטיס הינה דלקת אוזן תיכונה אשר נגרמת על ידי חיידיקים ומתפשטת לכיוון תאי המסטואיד וגורמת לדלקת העצם הטמפורלית. הסכנה גדולה, כי משם עלול הזיהום להתפשט לכיוון בסיס הגולגולת או לסינוס הסיגמואידי, שנחשב כשער של רקמת המוח. במצב קיצוני זה, עולה בצורה משמעותית הסיכון להתפשטות לרקמות המוח, דבר שעלול לגרום לסכנת חיים או לנכות נוירולוגית בלתי הפיכה. שכיחות מסטואידיטיס פשוטה בארצות מפותחות הינה 4 מקרים, לכל 100000 ילדים.
השכיחות של דלקת כירוגית עם סיבוכים נדיר יותר, עד 0.004 אחוז בארצות הברית, על כן גם עלול לחול עיכוב באבחנה, כי זה מצב נדיר למדי, אך מסוכן ביותר.
הגיל הממוצע להופעת המחלה הינו סביב גיל שנה, אך היא עלולה להתרחש בגילאים בוגרים יותר, במיוחד בעידן הנוכחי, שבו מדיניות הטיפול בדלקת אוזן תיכונה השתנתה וכיום ממעטים להשתמש בטיפול אנטיביוטי מעל לגיל שנתיים. מדיניות זו נכונה בעקרון, אך מחייבת משנה זהירות באבחון המקרים הנדירים.
ד"ר חלאילה מציין שדלקת אוזן תיכונה, מעבר להיותה מחלה כואבת, טומנת בתוכה סיבוכים רבים ומסוכנים. חשוב לו לנצל את פרסום המקרה להעלאת המודעות לסכנות שיש בשל סיבוכים, כגון מסטואידטיס, מנינגיטיס או מורסה מוחית. על ההורים להיות
עירניים לתסמינים כגון אפתיה, חוסר תיאבון, שינוי בהתנהגות ועל רופאי המשפחה לזהות מצבים של אודם באוזן מאחורי האוזן מעל למסטואיד או אוזן זקורה, מצב המרמז על
מעורבות עצם המסטואיד בזיהום, משום שבמחלה מסוג זה, כאמור, עולה משמעותית אחוז הסיבוכים המוחיים – מצב שעלול לסכן חיים או לגרום לנכות נוירולוגית בלתי הפיכה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות