X

חוגים – איך בוחרים? 

  שנת הלימודים החדשה התחילה ואיתה גם עונת החוגים. האם לתת לילדים לבחור לבד? האם ללכת על בטוח ולבחור עם הילד חוג שמתאים לכישוריו? לשלוח אותו לאותם חוגים של החברים? או לפתוח אותו גם לכיוונים חדשים? מה עושים כשהילד מחליט שהוא לא רוצה יותר את החוג שבחר?
התייעצתי עם הצוות המקצועי של רשת המרכזים הקהילתיים – במתנ"ס עכו ומתנ"ס "קהילת הדר חיפה", המפעילים עשרות חוגים, איך בוחרים ומתאימים את החוג לילדים, וזה מה שהמליצו לי:

ראשית חשוב לזכור, שלא תמיד חייבים לבחור בחוג שתואם במדויק את הכישורים הטבעיים של הילד. לפעמים ילדים יעדיפו לנסות דברים חדשים, וזה מעולה – מצביע על הצורך שלהם בבדיקת יכולות נוספות שלהם, ועל תחושת מסוגלות עצמית גבוהה שלהם בתחומים אחרים.חוג גודו קרדיט לתמונות – קהילת הדר חיפה


חוג תורם מאוד לדימוי החיובי של כל ילד וילדה, גם בעיני עצמם וגם בעיני חבריהם. ילדים הפעילים בחוגים נתפסים כעסוקים חברתית וחברותיים יותר. ובפועל אכן מדובר במפגשים חברתיים או ספורטיביים במעגלים שונים מהמעגל בשכונה או בכיתה, המאפשר להם לפתח כישורים חברתיים חשובים. בנוסף, הסביבה החברתית החדשה שנוצרת במסגרת החוג, מעידה על היכולת והצורך של הילד לבחור חברים בעצמו, ולא להיצמד לגבולות הברורים של כיתה, בית-ספר או שכונת מגורים. האופי מתעצב עם החוגים.

כיצד ההורים יכולים לסייע בבחירת החוג? 

אל תבחרו עבורם – תנו לילדים לבחור את החוג ואת הפעילות על-פי שיקול דעתם. שמו עם הילדים לשיחה קלה, נסו להבין מה הם רוצים ומה הם אוהבים, מה השיקולים שלהם בבחירת חוג זה או אחר ומהי הדרך בה הם מקבלים את ההחלטה. יש לא מעט פעמים שהילדים מרגישים "לחץ" לבחור חוג מסוים שנראה מועדף על ידי ההורים, ומתביישים לשתף את העדפות האישיות שלהם.
בנוסף, לפעמים הילדים יעדיפו חוג כזה או אחר בהתאם לחברים שנרשמו אליו וזה לגמרי בסדר. תוכלו להקדים ולשאול הורים של חברים מה התוכניות שלהם לגבי חוגים בשנה הקרובה, ושתפו את ילדיכם בכך, אך אל תחליטו עבורם ואל תלחצו עליהם ללכת דווקא לאותו חוג שבו נמצאים חבריהם – ייתכן שיש לילד כשרון נחבא שלא נוכל לדעת עליו, כל עוד הילד לא משתף את התעניינותו בתחום.

היערכות – מומלץ מאוד לעבור על רשימת החוגים בדף הפייסבוק של המתנ"ס, ובכך לראות את האפשרויות הקיימות במרכז הקהילתי הקרוב לביתכם. כך תוכלו להתרשם, לערוך השוואת מחירים ולשאול שאלות חשובות. כדאי לדעת כי לעתים קרובות, חוגים במרכזים הקהילתיים עשויים להיות זולים מהממוצע וההיצע הוא רחב מאוד, כפי שמתקיים במתנ"סים בשכונת הדר – אמנות, ג'ודו, תאטרון קהילתי, מחול, גיטרה ועוד רבים. לעתים במתנ"סים ישנם אותם המדריכים כמו בחוגים הפרטיים היקרים, לכן שווה לבדוק ולהשוות. בנוסף, לא כל החוגים הפרטיים פועלים תחת פיקוח וחשוב מאוד לבדוק זאת לעומק לפני הרישום.

הילד עושה טעות ובוחר חוג שנראה כמו "בזבוז זמן"? – תהליך קבלת ההחלטות של ילדים אינו מושלם, אך הוא בהחלט קיים ויש להם שיקולים משלהם. אל תגרמו להם לשנות את ההחלטה בכוח, אלא נסו להבין אותה. כל עוד לא מדובר בשינוי שהוא קריטי, שלא כולל סריקת ציוד או בזבוז כספי משמעותי, תנו להם את ההזדמנות גם לעשות טעויות. חשוב לזכור –  גם אם הם יטעו, זו עדיין טעות שלהם והיא מאפשרת להם ללמוד מה נכון להם ומה פחות. הבחירה תאפשר להם לשפר את שיקול הדעת שלהם לקראת הבגרות.

הציבו גבולות – למרות הצורך לאפשר להם לבחור לבד ולהחליט על אופי פעילות הפנאי שלהם אחה"צ, יש לכם כהורים מגבלות ואתגרים שתצטרכו לעמוד בהם כגון: מקצועיות המדריכים / המפעיל, עלות החוג, מרחק נסיעה, שעת הגעה ואיסוף. הילדים יכולים לבחור את החוג הרלוונטי מבין ההצעות שאתם כהורים תפרשו בפניהם, לאחר שבדקתם את כל הדברים לפני כן. מומלץ לעשות שיעורי בית ולהחליט מראש מה בא בחשבון ומה לא, ורק אז לפרוש בפני הילדים את האפשרויות לבחירה. הדבר האחרון שאתם צריכים זה להילחץ להגיע מוקדם מהעבודה כדי להספיק לקחת את הילד לחוג או להפיל זאת על הורה אחר. בחרו חוגים שנוחים לכם מבחינה לוגיסטית וכאלה המאפשרים לכם ולילדים להיות נינוחים ורגועים.

שינויים, הפתעות וביטולים – חשוב לוודא עם המפעיל את התנאים ולהימנע מעוגמת נפש אפשרית – בדקו היכן מבוטחים הילדים ומה כוללת הפוליסה, שאלו על פריסת התשלומים, מהם ימי החופשה הצפויים והאם יש החזר של פעילות בימי שגרה, כמה שיעורי ניסיון מוצעים והאם הם בתשלום, עלויות ציוד נוסף (שיכול להגיע לאלפי שקלים), ומה הדין במקרה של ביטול חוג במידה והילד אינו מעוניין להמשיך.

לסיכום, חוג הוא פעילות מבורכת לילדים והוא תורם להרחבת האופקים, ליצירת קשרים חברתיים ולחיזוק הביטחון העצמי. כמובן שחוגים הם לא חובה, אך לא לנצל את מגוון האפשרויות שהמרכז הקהילתי מעניק, הוא בזבוז לכל הדעות.

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך