X

שני מינויים נוספים למנכ"ל עיריית קריית מוצקין

יריב גסר מונה לתפקיד יו"ר פורום מנכ"לי רשויות אשכול המפרץ ולהנהלת איגוד המנכ"לים והמזכירים ברשויות המקומיות. על התנהלות השלטון המרכזי, על האתגרים שבדרך וגם על הבחירות לרשויות המקומיות שתתקיימנה בסוף 2023. ראיון מיוחד


יריב גסר (50) שמשמש מזה כשמונה שנים כמנכ"ל עיריית קריית מוצקין, מונה גם לתפקיד יו"ר פורום מנכ"לי רשויות אשכול המפרץ ולהנהלת איגוד המנכ"לים והמזכירים ברשויות המקומיות.

שני התפקידים הנם בהתנדבות מלאה, כשאשכול המפרץ מונה 16 רשויות מקומיות, יהודיות, ערביות ודרוזיות, מלבד עיריית חיפה שאינה חברה באשכול. תפקידו של האשכול לרכז ולהוביל מהלכים מול השלטון המרכזי, בכל התחומים הנוגעים לאיכות החיים של התושבים.

הוא יליד טבריה, נשוי ואב לארבע בנות, הגיע מהמגזר העסקי תוך שהוא עוסק בפעילות ציבורית. במהלך הפעילות, לפני כ-10 שנים הוא פגש את ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי, שבאותה העת חיפש מישהו שיהיה לצידו וילווה את התפתחות העיר. השניים מצאו שפה משותפת וגסר היה עוזר ראש העיר, מ"מ מנכ"ל העירייה ולפני שמונה שנים וחצי מונה למנכ"ל העירייה. 

יריב גסר. "האתגר הכי גדול זה לעשות יש מאין". תמונה: יוד. צילומים אילת

מתוקף תפקידו של גסר כמנכ"ל העירייה, מוטל עליו למעשה להוציא לפועל את החזון של ראש העירייה ומועצת העיר, בכל הנוגע לפיתוחה של העיר.

"האתגר הכי גדול בלהיות מנכ"ל עירייה זה לעשות יש מאין", הוא אומר , "בהמון תחומים אנחנו כרשות מקומית נמצאים לבד, כמו למשל בתחום החירום שאנחנו אמורים לתפקד לבד במשך עשרת הימים הראשונים במצבי חירום עד להתערבות ממשלתית. גם בזמן הקורונה, בשעה שהשלטון המרכזי לא ידע מה לעשות, הרשויות המקומיות התנהגו בצורה מופתית ונתנו מענה לתושבים. מנכ"ל עירייה צריך למצוא פתרונות איך להוציא לפועל את החזון של ראש העירייה ולמצוא פתרונות לכל דבר החל מהיכן לזרוק נייר ועד למוכנות של מקלטים לשעת חירום, כל שנוגע לחיי התושבים ברשות המקומית".

הנהלת איגוד המנכלים והמזכירים ברשויות המקומיות. שני משמאל: יריב גסר. צילום: יוד. צילומים אילת

חוסר היציבות השלטונית של השלטון המרכזי בישראל פוגע בפיתוח הרשויות המקומיות ותקציבים אשר מיועדים לפיתוח נשארים תקועים במשרדי הממשלה שחווים תחלופה בלתי פוסקת של שרים.

גסר: "בהיעדר משילות ושלטון מרכזי יציב לאורך זמן, הרשויות המקומיות צריכות למצוא בעצמן את הדרכים והתקציבים לפיתוח העיר. אפילו כשיש תקציבים שמאושרים לרשות, במצב של חוסר משילות הכל נשאר תקוע. העיר צריכה להמשיך להתפתח, לבנות בתי ספר, מוסדות תרבות ושכונות מגורים, אבל במצב של חוסר משילות כמו בתקופת בחירות, כל התקציבים תקועים".

גסר תומך גדול בביזור סמכויות מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי. "ראש עירייה ומנכ"ל העירייה יודעים מה סדרי העדיפויות הנכונים לעיר" הוא אומר ומוסיף כי ככל שמעורבות השלטון המרכזי תהיה קטנה יותר, יוכלו הרשויות המקומיות לנתב את התקציבים בצורה טובה יותר לטובת התושבים.

איגוד המנכ"לים והמזכירים ברשויות המקומיות, שמונה נציגים מכ-260 רשויות מקומיות, עורך בחירות להנהלת האיגוד מדי שלוש שנים ובין 19 חברי ההנהלה שנבחרו, היה גם גסר. האיגוד מעביר הדרכות והכשרות למנכ"לי עירייה ומלווה אותם בעבודתם מול משרדי ממשלה.

מינוי יריב גסר ליו"ר פורום מנכלי רשויות אשכול המפרץ

כאמור האתגר הגדול יותר מצפה לגסר בתפקידו כיו"ר פורום מנכ"לי רשויות אשכול המפרץ, שחולש כאמור על 16 רשויות מקומיות, יהודיות, ערביות ודרוזיות ופועל בין היתר בתחומים כמו ביוב, תחבורה ואשפה. בימים אלו עוסק האשכול בנושאים כמו תשתית לטעינה חשמלית של מכוניות חשמליות, איכות הסביבה ואנרגיה מתחדשת.

מנכ"ל עירייה הוא תפקיד אמון של ראש העירייה ומוגדר כאיש מקצוע, אך קרבתו לראש העירייה עלולה לעורר חשש להעדפה פוליטית. גסר מבטל טענה זו ואומר: "מנכ"ל עירייה זה תפקיד מקצועי לכל דבר. מנכ"ל עירייה נותן שירות ומענה לכל העיר ולכל התושבים. הנחיית ראש העירייה היא לעבוד במקצועיות עבור כלל הציבור בלי קשר לדעות הפוליטיות של אף אחד ולהיות מקצועי מול חברי מועצת העיר, קואליציה ואופוזיציה כאחד".

 

יריב גסר. תומך גדול בביזור סמכויות מהשלטון המרכזי לשלטון המקומי. "ראש עירייה ומנכ"ל עירייה יודעים מה סדרי העדיפויות הנכונים לעיר". תמונה: יוד. צילומים אילת 

בשנה הבאה יערכו הבחירות לרשויות המקומיות אך את גסר הנושא הזה אינו מטריד. "אנחנו עובדים ובונים את העיר ולמרות שנראה שיש פה הכל, עדיין יש הרבה מה לעשות ואנחנו בעיצומה של עשייה. אני מאמין שבמקום שאין אגו, יש הצלחות".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

איפה תבלו את חג הפסח?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי