X

לראשונה בישראל: הליך חדשני ברמב"ם ימנע צורך במדללי דם ויקטין סיכון לשבץ מוחי

כ-90,000 חולים בישראל סובלים מפרפור פרוזדורים ונאלצים ליטול תרופות לדילול דם. שיטה חדשנית שבוצעה ברמב"ם מאפשרת לבצע הליך צנתור מתקדם, ללא הרדמה, עם החלמה מהירה ומניעת הצורך בתרופות לדילול דם לכל החיים
ברמב"ם בוצע בפעם הראשונה בישראל, הליך צנתורי בשיטה חדשנית, ללא הרדמה המיועד לטפל באזור שבו נוצרים קרישי דם בלב.

"מדובר בבשורה של ממש", אומר פרופ' מחמוד סלימאן, מנהל יחידת אלקטרופיזיולוגיה, הפרעות קצב וקוצבי לב, במחלקה הקרדיולוגית של הקריה הרפואית רמב"ם. "מרבית קרישי הדם נוצרים סביב אוזנית העליה השמאלית. מדובר במעין שק שמטרתו לווסת את הלחץ שנוצר בזמן שהלב מתכווץ. חולים הסובלים מפרפור פרוזדורים נמצאים בסיכון גבוה יותר להיווצרות קרישי דם, העלולים לסכן אותם, ומסיבה זאת מרביתם נוטלים מדללי דם. אלא שחלק מהחולים אינם יכולים לקבל מדללי דם ולכן ישנו צורך בהליך ניתוחי לסגירה של האוזנית, על מנת להקטין את הסיכון לשבץ מוחי".

פרופ' סלימאן מציין עוד "כי עד היום, כדי לסגור את האוזנית נדרש צנתור דרך הוריד של הרגל, ובמקביל כניסה עם צינור דימות דרך הוושט ובהרדמה מלאה, הרבה פעמים תוך פציעת הוושט".


פרופ' מחמוד סלימאן, מנהל יחידת אלקטרופיזיולוגיה, הפרעות קצב וקוצבי לב, במחלקה הקרדיולוגית. צילום הקריה הרפואית רמב"ם

כ-90,000 חולים בישראל, סובלים מפרפור פרוזדורים, רובם ככולם נדרשים ליטול תרופות לדילול דם. "בפעם הראשונה בישראל הצלחנו להכניס מכשיר אולטרסאונד דרך הווריד, ביחד עם ההליך הצנתורי. מדובר בשיטה חדשנית המאפשרת לבצע את ההליך תוך נוחות מירבית עבור החולה, ללא הרדמה, ללא פציעה של הוושט כפי שעלול להתרחש בהליך הקיים. היתרונות המשמעותיים של השיטה החדשנית הם עירנות מלאה של החולה, החלמה מהירה ומניעת הצורך בתרופות לדילול דם לכל החיים", מסביר פרופ' סלימאן.

פרפור פרוזדורים (AF- Fibrillation Atrial) הינה הפרעת הקצב השכיחה בעולם. מטופלים המתמודדים עם פרפור פרוזדורים, סובלים למעשה מהפרעת קצב לב, דבר העשוי לסכן את חייהם. במצב של פרפור פרוזדורים, עלולים להיווצר קרישי דם בפרוזדור הלב ובעיקר באוזנית של העלייה השמאלית, העלולים לנדוד מהלב ולגרום לתסחיף במוח או בכל איבר אחר בגוף.

רוב החולים הסובלים מפרפור פרוזדורים נזקקים לטיפול במדללי דם על מנת להקטין את הסיכון לשבץ מוחי. כאשר ישנה התווית נגד למתן תרופות נוגדות קרישה, ניתן לטפל בבעיה באמצעות פעולה של סגירת האוזנית דרך צנתור.

הליך צנתור חדשני ברמב"ם, לראשונה בישראל. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

יהודית שטוף, שעברה את ההליך החדשני מספרת כי לפני שנה בדיוק, היא החלה לסבול מדימום שבהתחלה לא נראה רציני. "עד שיום אחד התעלפתי בבית, והחל דימום מאסיבי. ממש בלתי פוסק ובעלי נבהל נורא. הוא הזמין טיפול נמרץ והועברתי בבהילות ליחידה לטיפול נמרץ ברמב"ם. במשך מספר ימים ניסו לחפש ולהבין את מקור הדימום. לבסוף, עברתי ניתוח חירום ומורכב", סיפרה יהודית והוסיפה כי "במהלך האשפוז התגלה גם שאני סובלת מפרפור פרוזדורים, אבל בגלל הדימום אני לא יכולה לקחת מדללי דם, ולכן פרופ' סלימאן הציע לי לעבור את הפרוצדורה הזאת שהיא כמו צנתור, בלי הרדמה והסכמתי. הכול עבר חלק והתאוששתי במהירות".

פרופ' סלימאן מציין כי המועמדים לביצוע ההליך הם בראש ובראשונה חולים עם פרפור פרוזדורים, הסובלים ממחלות רקע נוספות המונעות מהם לקחת תרופות לדילול דם, במקרים בהם החולים אינם מגיבים למדללי דם וסובלים מדימום וכן חולים עם סיכון גבוה להרדמה.

עבור חלק מהמטופלים הסימפטומים לקצב לב לא סדיר יכולים לבוא לידי ביטוי באמצעות כאב או לחץ בחזה, חולשה, קוצר נשימה ועייפות. אולם לא דיי בכך, פרפור מעלה את הסבירות לאירוע מוחי מסכן חיים בעשרות אחוזים. "ברמב"ם היינו הראשונים לבצע את הניתוח ללא הרדמה ללא צורך בהחדרת צינור דימות לתוך הושט ושיפטור את החולים מנטילת מדללי דם, ואני מאמין שאחרינו יאמצו את השיטה הניתוחית בתי חולים נוספים בישראל, באופן שיטיב מאוד את איכות חייהם של החולים".

צפו בכתבה בנושא. צילום הקריה הרפואית רמב"ם

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם נוהגים להזמין אוכל ובאיזו דרך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות