עשר הצגות יתחרו השנה על הפרס הראשון בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים ה-26 והשנה לראשונה: מסגרת תחרותית גם של הצגות נוער.

הפסטיבל ה-26 להצגות ילדים ייערך במהלך חול המועד פסח, 24-26 באפריל 2016, במתחם תיאטרון חיפה ובמתחם האודיטוריום במרכז הכרמל. יצירותיהם של בוב דילן, מוצרט, יורם טהרלב, חיים נחמן ביאליק ונוספים עומדות במרכז המחזות.
מתכוננים לפסח. צוות הפסטיבל. צילום: רפי דלויה

מתכוננים לפסח. צוות הפסטיבל. צילום: רפי דלויה

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים לשנת 2016 יתקיים בחוה"מ פסח 24-26 באפריל 2016, בהפקת תיאטרון חיפה ובניהולה של מנכל"ית תיאטרון חיפה ניצה בן צבי אשר תשמש גם כמנכל"ית הפסטיבל, משה נאור המנהל האמנותי של תיאטרון חיפה, איציק ויינגרטן מנהלו האמנותי של הפסטיבל וינון צפריר ואבי גיבסון בראל- המנהלים האמנותיים של המתחם הבינלאומי של תיאטרון הרחוב באוויר הפתוח.

כ-150 יוצרים שלחו השנה הצעות לפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים. הוועדה האמנותית שכללה השנה את איציק ויינגרטן, רועי שגב, נויה לנצ'ט ועמית זרקא בחרה עשר הצגות שיתחרו בתחרות הכללית, פרי עטם של יוצרים צעירים שהשפה התיאטרלית שלהם הינה ייחודית. הם יקבלו תמיכה וליווי אמנותי ויועלו בבכורה עולמית בפסטיבל.

השנה לראשונה, פרס ההצגה הטובה ביותר יחולק בשתי קטגוריית נפרדות: קטגוריית הילדים וקטגוריית הנוער.

שבע ההצגות יתחרו על הפרס בקטגוריית הילדים:

"אופוריה" מאת נבו זיו ודפנה זילברג, מחזמר על ילד שעובר עם משפחתו לעיר השמחה בעולם, אך מסרב לקבל על עצמו את חוקי האושר הקפדניים ומורד.

"אגדת קצב" מאת גוני שוהם, תיאטרון מחול אפריקאי שלא משאיר אף רגל אדישה. הצגה מוזיקלית מלב ליבה של אפריקה.

"הקסם של מוצארט" מחזה מאת שי להב ודפנה אנגל על חייהם של מוצרט הצעיר ובני משפחתו בצל הכישרון האדיר, שיש לו גם מחיר.

"זהב, בצל ושום דבר בכלל" מאת מיכל קליין, קומדיה מוסיקלית בחרוזים בהשראת 'אלוף בצלות ואלוף שום' (מָקָאמָה מלאת הומור וחכמת חיים מאת חיים נחמן ביאליק)

"ים קטן" מאת ליאת שבתאי ומעיין רזניק, תאטרון בובות בתוך אקווריום. שני דגיגים יוצאים להרפתקה מסעירה, מסוכנת ומצחיקה המתרחשת כל כולה בתוך מים.

"למה רק כבשים" מאת אלמה ווייך חושן ואלינוער קלר, סיפור על צבים, ג'ירפות, תוכים, קופים… כולם רוצים להשתתף כי עם טל הכי כיף.

"מדף הספרים" מאת הילה מצקר הלוי, ספרי הילדות של רוני מתעוררים לחיים וחוברים יחדיו למשימה להציל עצמם מפח האשפה.

השנה לראשונה תתקיים גם מסגרת תחרותית להצגות לבני נוער פרי יוזמה של מנכ"לית תיאטרון חיפה, ניצה בן צבי, בשיתוף מנהל אגף התרבות של עירית חיפה מר אורי בלום.

ניצה בן צבי, מנכ"לית תיאטרון חיפה: "הפסטיבל הפך במרוצת השנים לפסטיבל הצגות הילדים המרכזי והחשוב ביותר בארץ והוא יצר שינוי בתפיסה לגבי הצגות ילדים. אך מהרגע שהילדים גדלים והופכים לבני נוער הם אינם נחשפים לעולם התיאטרון עד לבגרותם, אלא במסגרת הצגות סל תרבות בבתי הספר. היוזמה החדשה לנוער נועדה לשנות את רגלי הצריכה התרבותיים של בני הנוער ולחשוף אותם לעולם התיאטרון בדרך חדשה ומיוחדת בה הם עצמם יהיו שותפים לא רק לתוצר הסופי, שהוא פסטיבל הצגות לנוער, אלא גם לתהליך עצמו ובכך לעודד מנהיגות, יצירתיות וקבלת החלטות עד לאירוע השיא – "פסטיבל הצגות נוער".

בני הנוער ייקחו חלק בתהליך הפקת הפסטיבל כארגון בפני עצמו תחת חסות התיאטרון,  במטרה לקרב אותם לעשיית התיאטרון ולעודד אותם להיות שותפים לתהליך. במסגרת הצגות הנוער, שתתקיים במקביל למסגרת הצגות הילדים, יציגו שלוש מחזות לנוער שיתחרו על הפרס בקטגוריית הנוער:

"הגשם והרוח"- הפקת מולטימדיה המשלבת מחול, תיאטרון, מוסיקה, ווידיאו ומבוססת על המלים המוסיקה והחיים של בוב דילן בעיבוד ובימוי האוורד ריפ (המנהל של תיאטרון הנפש)

"הנשיקה הראשונה" מופע תיאטרון המשלב תנועה, מוסיקה חיה ושירה על פי ספרו של יורם טהרלב בעיבוד ובימוי של יערה רשף נהור.

"סבא שלי רמטכ"ל" הצגת יחיד מאת ניר שטראוס על נכד שמצדיע לסבא שגידל אותו וכבר לא זוכר.

תיאטרון חיפה מפיק ומנהל אמנותית את פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים כבר למעלה מ-25 שנה, ביוזמת ובתמיכת עיריית חיפה ובתמיכת משרד התרבות ומפעל הפיס . במרוצת השנים הפך הפסטיבל למרכזי והחשוב ביותר בארץ, המושך אליו מידי שנה עשרות אלפי מבקרים מכל הארץ. הפסטיבל מספק חוויה תרבותית המעשירה את הדמיון ומחזקת את המודעות לעולם התיאטרון. במשך שלושת ימי הפסטיבל שיתקיים בתיאטרון חיפה ובמתחם האודיטוריום יתארחו גם הצגות ואירועי חוצות מחו"ל. הקהל הרחב ייהנה ממופעי תיאטרון רחוב באוויר הפתוח הנבחרים בקפידה, ובהם מיטב אמני הרחוב מהארץ ומחו"ל. מופעי הרחוב ללא תשלום נוסף ומתקיימים לאורך כל שעות היום.

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות