X

3 פרמטרים לבחירה נכונה של קרן פנסיה

בחירת קרן פנסיה היא עניין חשוב ביותר, מאחר והיא יכולה להשפיע בסופו של דבר על גובה הקצבה שתקבלו לאחר גיל פרישה. אז איך בוחרים קרן פנסיה ומה צריך לדעת כדי למקסם את הקצבה שתקבלו בעתיד? טוב ששאלתם!

אחת השאלות הנפוצות ביותר בקרב ציבור החוסכים היא איזו קרן פנסיה הכי טובה. אך מדובר בשאלה מורכבת למדי שכדי לענות עליה יש להתייחס למספר פרמטרים.

השוואת תשואות קרנות פנסיה במסלולי השקעה זהים

אחד הקריטריונים המשמעותיים בבחירת קרן פנסיה הוא התשואות של קרנות הפנסיה לאורך השנים. אמנם אין העבר מעיד על העתיד, אבל ניתן להניח שגוף מנהל שהשיג בעקביות ולאורך זמן תשואות יפות, יצליח ככל הנראה להשיג תשואות נאות גם בעתיד.קרדיט תמונה: istockphoto


לצורך השוואה בין התשואות של קרנות הפנסיה, יש קודם כל להחליט מהו מסלול ההשקעה המתאים לגילכם ולהעדפותיכם, למשל מסלול סולידי שרובו מושקע באג"ח או מסלול מנייתי. כלל האצבע הוא שככל שצעירים יותר, כך עדיף יותר מסלול מנייתי. חשוב בעת השוואת התשואות לבחון מסלולי השקעה זהים, למשל מסלול כללי של קרן א' מול מסלול כללי של קרן ב' ומסלול מנייתי של קרן א' מול מסלול מנייתי של קרן ב'.

כמו כן יש לבחון את התשואות לאורך תקופה ממושכת ככל הניתן, של 3 ואפילו 5 שנים לאחור, כדי לטשטש הטיות נקודתיות ועל מנת לראות את התמונה המלאה. כדי לבדוק את התשואות, תוכלו להיעזר באתר הממשלתי שנקרא פנסיה נט.

השוואה בין דמי הניהול שגובים הגופים המנהלים

קריטריון משמעותי נוסף שכדאי לקחת בחשבון הוא גובה דמי הניהול שגובים הגופים המנהלים את קרנות הפנסיה. החוק במדינת ישראל מאפשר לגופים אלה לגבות עד 6% מכל הפקדה חודשית, ובנוסף עד 0.5% מהסכום שמצטבר בקרן במשך הזמן. ככל שמשלמים דמי ניהול גבוהים יותר, כך קטן סכום הקצבה החודשית שתקבלו בעתיד.

אחד הדרכים להוזיל את דמי הניהול היא להפקיד את כספכם באחת מארבעת קרנות הפנסיה הנבחרות, שנקראות גם קרנות פנסיה ברירת מחדל. מדי תקופה של כמה שנים המדינה מקיימת מכרז בין כל הגופים המנהלים, ובוחרת מספר גופים מנהלים המציעים קרנות נבחרות בדמי ניהול מוזלים. נכון לשנת 2022, הגופים המנהלים הם: אלטשולר שחם, מיטב דש, מור ואינפיניטי. כולן גובות 0.22% מהסכום הצבור ו- 1% מההפקדה החודשית.

מדד שארפ – היחס בין הסיכוי מול הסיכון

מה ניתן לעשות כאשר רואים שישנן שתי קרנות עם תשואות דומות ודמי ניהול דומים? כאן נכנס לתמונה מדד שארפ, שמספק מידע חיוני נוסף בהקשר של קרנות הפנסיה. מדד זה בוחן את היחס בין הפוטנציאל לתשואה לבין רמת הסיכון. ככל שהציון שלו גבוה יותר, סימן שהקרן הגיעה לתשואה טובה יותר, ובסיכון שנחשב נמוך יותר. זוהי בדיוק המטרה של החוסך: להשיג תשואה מעולה, במינימום סיכון של כספו.

רוצים לבחור נכון?

יש לציין שמעבר לשלושת המשתנים שציינו במאמר זה, ישנם עוד משתנים רבים שכדאי לשקול לפני שבוחרים קרן פנסיה. חשוב לבדוק מהו האיזון האקטוארי של הקרן, מהו דירוג רמת השירות של כל גוף מנהל ועוד.

אין ספק שכדאי לבחור נכון, יש לבצע ממש עבודת מחקר ולשקלל נתונים רבים, מה שעלול מאוד להקשות על רוב האנשים. החדשות הטובות הן שזה לא חייב להיות כך. אפשר פשוט לפנות אל המומחים הפנסיוניים שלנו בסוכנות פתרונות עדיפים. אנחנו עוסקים בתחום כבר עשרות שנים, עובדים מול כל חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים, ומשתמשים בטכנולוגיה חדשנית המאפשרת השוואה מעמיקה ואיכותית בין כל הקרנות. צרו איתנו קשר עוד היום, ונעזור לכם לבחור את הקרן המשתלמת ביותר עבורכם.

להסבר נוסף לצפייה לחצו כאן

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בעסקים