X

"את השינוי נראה עוד שנה-שנתיים, גם אם לא אני אגזור את הסרט"

אחרי עיכובים של שנים, הביאו שרת התחבורה ואנשי משרדה הישגים רבים לחיפה ולקריות. בין התוכניות שאושרו גם חשמול ושיקוע הרכבת, הוספה משמעותית של קווי אוטובוסים ומטרונית, כולל בשבת, הרחבת שדה התעופה והקמת רשות תחבורה מרחבית. השרה מיכאלי: "רק כשנמשיך את המגמה שהובלתי, שמתעדפת תחבורה ציבורית ושיתופית, נוכל לצאת ביחד מהפקק"


על חשיבותה של העיר חיפה בכלל, והתחבורה הציבורית בה ובאזור בפרט, למפלגת העבודה, ניתן ללמוד מכך שלמרות מערכת הבחירות הסוערת, הגיעה שרת התחבורה, מרב מיכאלי לאחרונה לעיר באחת השבתות כדי לחנוך את קו המטרונית החדש שיפעל גם הוא בסופי השבוע ובחגים. זאת בהתאם למדיניות שמקדמת השרה למען תחבורה ציבורית בשבתות.

בנוסף, לאחר שנים שפרויקטים תחבורתיים רבים בעיר  היו תקועים לחלוטין בגלל סכסוכים בין העירייה למשרד, הצליחה מיכאלי לחלץ מספר פרויקטים להפעלה, בעיר בה באופן מסורתי זוכה מפלגת העבודה לאחוזי תמיכה גבוהים כונתה במשך שנים רבות "העיר האדומה".

בין הפרויקטים שיצאו לפועל – הפעלת הרכב"לית אחרי עיכובים של חודשים ארוכים. אחרי שנתיים של סחבת הצליחה גם שרת התחבורה להביא להפעלת מטרוניות 4+5 – לנשר וחוצה-כרמל מהתחנה המרכזית המפרץ לחוף הכרמל, ולראשונה דרך מנהרות הכרמל. מטרונית קו 5א היא הקו הראשון מזה זמן שפועל גם בשבת ומגיע גם לבית החולים רמב"ם – קו חשוב מאוד לשימוש המבקרים, הצוותים הרפואיים והמשפחות.


השרה מרב מיכאלי בחיפה. צילום: יעל אמיר

עוד בתקופת מיכאלי יצאו לפועל שני תגבורים משמעותיים של קווי אוטובוסים ברחבי העיר, למרות חוסר שיתוף הפעולה של העירייה עצמה. שתי פעימות משמעותיות של אלפי קילומטרים של קווי אוטובוסים. חיפה והקריות גם ייהנו מהאצת חשמול הרכבת, ומהקדמה של שנה בהחזרת הרכבות בסופ"ש ובלילות – כבר בינואר הקרוב. זאת בזכות תקצוב נוסף שמיכאלי הורתה עליו והעבודה המאומצת של אנשי רכבת ישראל. יש לציין כי עם כניסתה לתפקיד, מיכאלי קידמה מאחורי הקלעים מהלך נרחב יותר לפתרונות תחבורתיים בחיפה, אך ראש העיר דחתה את המהלך, והוא עדיין 'על השולחן' לעתיד.

גם בקריות ובטירת הכרמל צפויים שינויים תחבורתיים רבים לרווחת התושבים. בקריית מוצקין נחתם הסכם ענק למתן מענה יעיל ואחיד מטעם משרד התחבורה לכלל הגופים בעירייה, בהשקעה של עשרות מיליונים. כך גם בטירת הכרמל, שתזכה להיות עיר האופניים והבטיחות בדרכים הראשונה בישראל, זאת לצד מטרונית חדשה אשר תשפר משמעותית את איכות החיים והמסחר בעיר.

בממשלה האחרונה אושרה התוכנית לשיקוע פסי הרכבת בחיפה והוספת רכבות מהירות מתל אביב לחיפה וחזרה. "בזכות התוכנית תפתח רצועת החוף המופלאה של חיפה ויתפנו שטחים רבים לפיתוח איזור נמל חיפה. בממשלה הבאה נפעל לזירוז ותקצוב התוכנית", אומרת השרה מיכאלי.

בנוסף החלו מגעים ראשוניים עם אשכול המפרץ להקמת רשות תחבורה מרחבית. הישג שרשמה מיכאלי שהעבירה לאחרונה את התקנה בנושא, אחרי עיכובים של שנים רבות. גם כביש 22 הוסדר כחלק מההכרזה על אזור נקי מזיהום, והוסדר כביש השירות לצד קרית ביאליק. עוד הוקם קו מטרונית חדש שיחבר בין הקריות למקומות מרכזיים בחיפה.

השרה מיכאלי לפני כשבועיים בחיפה. צילום: יעל אמיר

השרה מיכאלי הנחתה גם לקדם שדה תעופה בין לאומי קטן בחיפה, כדי לשרת טיסות אזוריות לאירופה, וזאת על בסיס שדה התעופה הקיים. בתחום הנמלים, השרה קידמה בחברת נמלי ישראל מדיניות סביבתית מחייבת, ולראשונה לאחר שמונה שנות המתנה – חתמה על "אמנת מריפול" למניעת זיהום בים, שכעת מחייבת את כל האניות בנמל חיפה.

"בשנה האחרונה היינו חלק מרכזי בהחלטה ההיסטורית על פינוי המפעלים המזהמים ממפרץ חיפה", אומרת השרה מיכאלי. "בממשלה הבאה נקבע לוחות זמנים להיערכות משק האנרגיה ופינוי המפעלים המזהמים, תוך דאגה לעובדי המפעלים, והבטחת ההבראה של מפרץ חיפה ומימוש תכנית הממשלה".

"באיזור חיפה ישנו טבע שוקק ומגוון, נחלים, חופים וחורש שופע שאנחנו חייבים לדאוג ולשמור עליהם", היא מוסיפה. "אנחנו מתחייבות לקדם מדיניות לשמירת נכסי הטבע העירוניים וקידום נחל הקישון כפארק מטרופוליני, יחד עם נחל סעדיה. נחזק את שיתוף הפעולה עם הגופים הפועלים לשמירת הטבע והסביבה כמו איגוד ערים חיפה ורשות נחל הקישון".

"הפתרון לבעיית הפקקים נמצא בשיתוף הפעולה בין משרד התחבורה לרשויות המקומיות", אומרת השרה מיכאלי, "רק כשנמשיך את המגמה שהובלתי במשרד שמתעדפת תחבורה ציבורית ושיתופית, רוכבי ורוכבות דו גלגלי וכמובן הולכות והולכי רגל, נוכל לצאת ביחד מהפקק.

היום ההשקעה הגדולה ביותר תהיה בכן ובכם – תושבות ותושבי העיר. את השינוי נראה כולנו כבר עוד שנה-שנתיים, וגם אם לא אני אהיה זאת שתגזור את הסרט – את השינוי שהובלתי אף אחד כבר לא ייקח אחורה. יחד עם חברי למפלגת העבודה נמשיך להילחם על האמת שלנו בכל זירה, בצפון, בדרום ובכל רחבי הארץ".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם התחסנתם לשפעת השנה?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי