X

מרחב טיפולי ייחודי בכללית לבריאות השד ולטיפול בסרטן השד

היחידות המרחביות לבריאות השד ולטיפול בסרטן השד, המשותפות לכללית מחוז חיפה ולמרכז הרפואי כרמל, מעניקות תחת קורת גג אחת  אבחון, טיפול וליווי על ידי מיטב האונקולוגים והכירורגים, תוך קיצור בירוקרטיה וברגישות רבה למצבה האישי של כל אישה
מידי שנה מאובחנות כ- 2 מיליון נשים חדשות עם סרטן השד ברחבי העולם. כ-5500 נשים, כאן בישראל. חתך הגילאים יורד, וכיום אחת מ-8 תחלה במחלה. לצד זה, החדשות הטובות הן, שניתן להציל 90 אחוז מהנשים על ידי גילוי מוקדם. המחקר בתחום הוא מהמתקדמים בעולם, ישנם טיפולים ותרופות חדשניות, והמודעות גדלה מידי שנה.

לראשונה בישראל, הוקם בכללית, שירות חדשני המרכז את המעטפת ומכלול הצרכים בתחום אבחון וטיפול בסרטן השד – תחת קורת גג אחת. אז עכשיו, ברגע זה ממש, קומי ובואי להיבדק. זה עשוי להציל אותך.

 

"גילוי מוקדם – יכול להיות ההבדל בין חיים ומוות, הכי פשוט!". אומרת ד"ר קרן דרומאה, אונקולוגית מזה 30 שנה ומנהלת היחידה המרחבית לטיפול בסרטן השד של המרכז הרפואי כרמל ומחוז חיפה וגליל מערבי בכללית.

"גילוי מוקדם מאפשר לנו ריפוי מלא של למעלה מ-90% מהחולות, וככל שהגילוי מגיע בשלבים מאוחרים, כך יורדים אחוזי הריפוי, עד למצב שלא ניתן לרפא כלל. מספר החולות עולה הודות למודעות וגילוי מוקדם, אבל הגיל במגמת ירידה, כיום רואים יותר נשים מאובחנות מתחת לגיל 35. פעם היחס עמד על 1 מ 12, כיום הוא 1 מ 8. אבל הבשורה היא שאפשר לחיות גם עם מחלה גרורתית שנים רבות, עם איכות חיים סבירה, הודות לטיפולים חדשניים ורפואה מותאמת אישית. התאמת הטיפול לסוג הגידול, ומתן תרופות דרך הפה בבית, מאפשרות כמעט חיי שגרה".

המרכזים לרפואה יועצת לין וזבולון מוארים בורוד לציון חודש מודעות סרטן השד. צילום: דוברות כללית

 

בתהליך – משלב החשד לגוש, דרך האבחון ועד הטיפול, נאלצת האישה לעבור לבדה מסע נדודים בין מרפאות, מכונים, ייעוצים וטיפולים, תוך המתנה לבדיקות ותורים, מה שגוזל זמן יקר וקריטי ומשאבים נפשיים רבים.

"במידה ונאבחן את המחלה בשלב מוקדם, הסיכוי לריפוי גבוה והטיפול פחות אגרסיבי" מסבירה ד"ר שירלי דוידוביץ', כירורגית שד, מנהלת מרפאת השד בכללית זבולון וכירורגית שד במרכז הרפואי כרמל. "כאשר אישה שמה לב לממצא חשוד בשד, לוקח לרוב זמן רב עד שהיא פונה לרופא, התורים יכולים להיות ארוכים והסכנה היא שהמחלה תתקדם. בקרב נשים צעירות, לוקח פרק זמן של בין 3 חודשים לחצי שנה עד שהן מגיעות אלינו ולכן חשוב להיות ערנית ולפעול מיד".

ד"ר שירלי דוידוביץ – מנהלת מרפאת השד בכללית זבולון וכירורגית שד במרכז הרפואי כרמל. צילום: דוברות כללית

 

מי דואג לחולות הנאלצות להתמודד עם בירוקרטיה רפואית, "טופסייאדה", והמתנה לתורים? ומה בנוגע לליווי ותמיכה בחולה, המצויה ממילא במצב נפשי לא קל?

בדיוק על זה חשבו בכללית, כאשר הקימו מערך של "One Stop Shop" , בשרות החדש כל הצוות עובד עבורן.

"לרוב, אישה עם ממצא חשוד בשד צריכה להגיע לכירורג שד, לבצע ממוגרפיה ואולטרסאונד שדיים, לעבור ביופסיה מהשד ולעיתים גם MRI שד. באופן רגיל, עליה (יחד עם רופא המשפחה) להשיג תורים ולנהל את הכל בעצמה. כאן אצלנו, אנו מנגישים מרפאה ציבורית, המעניקה את כל המעטפת שהיא צריכה". ממשיכה ד"ר דוידוביץ.

"המערך בנוי כך שנקבל אוטומטית את כל התשובות החריגות של בדיקות ממוגרפיה ואולטרסאונד מכל המכונים, דבר המייעל ומזרז את התהליך. בעבר, התשובה הייתה חוזרת לרופא המשפחה, ואז רופא המשפחה והמטופלת היו מחפשים תור לכירורג שד וביופסיה והיה צורך בהוצאת הפניות ומציאת תור פנוי בין תורים עמוסים. תהליך זה הסתכם לעיתים אף בחצי שנה. כאן, כל המידע זורם אלינו במייל ואם נמצא ממצא חריג, אנו יוזמים פניה לאישה ומזמנים אותה אלינו, לצוות המקצועי שלנו שכולל כירורג שד, הדמייה וביופסיה באותו יום! זה חסר תקדים בארץ ולמיטב ידיעתי אין אף שירות כזה".

מה קורה לאחר קבלת התשובות?

"הצוות הכולל רופאים כירורגים מנתחים, אנשי הדמיה מתחום השד, אחיות שד , מזכירות ועובדת סוציאלית נותן מעטפת מלאה וליווי אישי. הצוות עורך בירור במטרה להעריך את היקף המחלה ולהחליט במהרה האם האישה צריכה לעבור תחילה ניתוח או טיפול אונקולוגי קדם-ניתוחי.

בתהליך לא פשוט זה, מסבירים לאישה מה השלבים הבאים, מסייעים בקביעת התורים ולמעשה האישה אינה צריכה להתעסק בבירוקרטיה ו"לרוץ" אחר תורים, אנו עושים הכל בשבילה" ממשיכה ד"ר דוידוביץ'. "מתקיים מעקב יזום והדוק שלנו אחר הבדיקות ותוצאותיהן. בסיום הבירור אנו מכנסים ועדת שד רב-תחומית, הכוללת כירורגית שד ואונקולוגית שד. בוועדה אנו ממליצים על מתווה הטיפול. במידה ומוחלט על ניתוח, מפנים את האישה למרכז רפואי כרמל והניתוח מתבצע תוך זמן קצר, עד שבועיים. לאחר הניתוח, האישה חוזרת למעקב וממשיכה בליווי אונקולוגי. אם יש צורך בכירורג פלסטי לשחזור שד, גם הוא חלק מהמערך המשולב. הכל מהיר ומזורז וברמה אישית".

"בחצי שנה האחרונה הושלם השירות "one-stop-shop" גם מצד האונקולוגים. אישה אשר צריכה טיפול כימותרפי, ביולוגי ו/או אימונולוגי דרך הוריד לפני הניתוח, מתקבלת באותו יום של הועדה, אצל רופא אונקולוג אשר מסביר לה על המחלה האונקולוגית, על הפרוטוקול הטיפולי המומלץ, מזמין בדיקות וכך מתקצר הזמן עד לתחילת הטיפול באופן משמעותי, מוסיפה ד"ר דרומאה.

אישה אשר צריכה טיפול הורמונלי קדם-ניתוחי מקבלת מהאונקולוג הסבר על הטיפול, מרשם לתרופה וגם מקבלת את התרופה באותו יום מבית המרקחת אשר נמצא באותו בניין ויכולה להתחיל טיפול באותו יום ולמיטב ידיעתי לא קיים שרות אונקולוגי כזה במקום אחר בארץ.

"הרופאים ביחידה עתירי ניסיון ומטפלים רק בסרטן השד, מתקיים מעקב צמוד של אחות מלווה, החולה עטופה לא רק מבחינה מקצועית אלא בהמון שירותים נלווים – עובדת סוציאלית, טיפולים משלימים כמו דיקור ורפלקסולוגיה, יש בית מרקחת במקום והאונקולוג מנפיק לה מרשם, כל זאת מבלי שתצטרך לצאת מהבניין. המטופלת מקבלת את השקט שהיא צריכה כדי להתרכז רק בהחלמה" מוסיפה ד"ר דרומאה.

לצד ההיבט ההוליסטי של השרות, החדשנות מתבטאת גם בהיבט הטיפולי והתרופתי. כיום, נשים עם גרורות, ממשיכות בחייהן שנים רבות ומקבלות מענה ביתי לצד זה הניתן במרפאת השד.

"בזכות הטיפולים החדשניים ורפואה מותאמת אישית, נשים מאריכות חיים גם לצד גרורות" מסבירה ד"ר דרומאה. "בדיקות חדשניות מתאימות את סוג הטיפול לסוג של הגידול ולא רק לפי סטטיסטיקה. אחוזי ההצלחה גבוהים יותר מבעבר, גם הודות לטיפולים ביולוגים ואימונולגים בשילוב כימותרפיה וטיפול הורמונלי, אשר מעכבים את התקדמות המחלה. טיפולים אלו מדרבנים גם את המערכת החיסונית שתילחם במחלה ביחד עם הטיפול האונקולוגי שהורג את התאים הסרטניים. יש אצלנו כיום נשים עם גרורות אשר חיות לצד המחלה למעלה מ- 10 שנים, עובדות וחיות חיים מלאים".

"היבט נוסף ייחודי למרחב שלנו, הוא ניתוחים עם קרינה תוך ניתוחית, החוסכת את ההקרנות לאחר הניתוח" מוסיפה ד"ר דוידוביץ. "הניתוח כולל קרינה בזמן הניתוח מתבצע אצלנו בבי"ח כרמל למעלה מ 15 שנה, אנו גאים להיות אחד המרכזים המובילים בעולם בתחום זה. לאורך השנים, הטיפול בסרטן שד הופך מתקדם יותר בפן האונקולוגי, המערכת יעילה ומהירה יותר ואחוזי הריפוי משתפרים כל הזמן. זו תוצאה של מודעות מוגברת, מהפכות בטיפול ובמחקר ותרופות חדישות. כיום רווחת יותר הגישה של מתן טיפול קדם ניתוחי, שהפך מתקדם יותר ומאפשר לנו הכירורגים לבצע ניתוח בהיקף יותר מצומצם הן בשד והן בבית השחי, עם תוצאות קוסמטיות ואונקולוגיות טובות יותר ועם החלמה מהירה יותר".

"כ- 900 נשים בשנה מאובחנות אצלנו במרכזים לין וזבולון של הכללית, עם סרטן השד, ביניהן גם נשים בגילאי 30-40. ההמלצה הרשמית לביצוע ממוגרפיה שגרתית לאישה ללא גורמי סיכון היא מעל גיל 50, אבל ההמלצה בפועל היא תשומת לב וקשב לשינויים בשד".

"חשוב להגיע בהקדם לבדיקת שד כאשר שמים לב להופעת גוש או שינוי בשד. ההמלצה שלי – אם אישה מרגישה משהו חדש או לא תקין בשד – גוש, שינוי בצורת השד או הפטמה, הפרשה דמית מהפטמה, אודם בשד או גוש בבית השחי, צריך להיבדק בהקדם", אומרת ד"ר דוידוביץ.

בתמונה: ד"ר טטיאנה דורפמן- מנהלת מרפאת השד בכללית לין וכירורגית שד במרכז הרפואי כרמל. צילום: דוברות כללית

 

"אם יש מספר מקרי סרטן שד במשפחה, על כל הנשים במשפחה מגיל 25, להתחיל במעקב" מוסיפה ד"ר דרומאה. "ומגיל 50 כל אישה צריכה לעבור ממוגרפיה רצוי כל שנה. למזלנו, יש לנו המון הצלחות ואני יכולה לספר בהתרגשות שיש מקרים בהן אני מטפלת בנשים כבר משלב ההריון, ומלווה גם לאחריו. אני מרגישה לא פעם כסנדקית של הילד וכולנו שומרים על קשר נפלא".

"קיצור הזמן מגילוי עד לטיפול בסרטן השד, הייתה המטרה שעמדה לנגד עינינו, לצורך כך גייסנו את כל השותפים בתחום לשיתוף פעולה בהיקף שעדיין לא נעשה, פתרנו חסמים בירוקרטיים ויצרנו מערכת יעילה שמסייעת לנשים המאובחנות לעבור במהירה את כלל הבדיקות ולקבל את הטיפול הנדרש עבורן בהקדם האפשרי" מספרת ד"ר לילך צולר, המנהלת הרפואית של מחוז חיפה וגליל מערבי בכללית.

"אנו ממשיכים גם היום לפתח את השירות ולעקוב אחר התהליך במטרה לזהות אפשרויות נוספות לשפרו. בכל עת ובפרט בחודש המודעות לסרטן השד אנו קוראים לכן לבוא ולהיבדק ולאפשר לצוות הרפואי לטפל ולסייע למי שזקוקה לכך".

המנהלת הרפואית של מחוז חיפה וגליל מערבי, ד"ר לילך צולר. צילום דוברות כללית

לרשות נשות הכללית נמצאים המרכזים הרפואיים לין, זבולון ומרכז רפואי כרמל לשם ביצוע בדיקות גנטיות וקבלת מידע בנושא גילוי מוקדם והעלאת המודעות. אוקטובר הוא חודש המודעות הבינלאומי לסרטן השד, אבל חשוב לזכור שהסרטן לא מחכה. הוא כאן כל השנה. בואי להיבדק.

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם התחסנתם לשפעת השנה?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות