X

רמב"ם ואוניברסיטת חיפה חנכו את מכשיר ה-MRI המתקדם בישראל

רמב"ם ואוניברסיטת חיפה חנכו אתמול את מכשיר ה-MRI המתקדם בישראל שישמש לצרכים רפואיים ולמחקר משותף בתחום המוח
בטקס שהתקיים אתמול (שני) במכון ה-MRI המחודש של רמב"ם בהשתתפות פרופ' רון רובין נשיא אוניברסיטת חיפה ופרופ' מיקי הלברטל מנהל רמב"ם ובנוכחות רופאי מבית החולים וחוקרים מאוניברסיטת חיפה, נחנך רשמית מכשיר ה MRI המשוכלל בישראל, מתוצרת חברת "סימנס".

מדובר בשיתוף פעולה ייחודי גם ברכישת המכשיר וגם בהמשך, החל מהיום, בשימוש כפול – בדיקות דימות מתקדמות לחולים וגם מחקרים מתקדמים מאוד בתחום המוח.

כאמור, גולת הכותרת של המכון המחודש הוא מכשיר ה-MRI החדיש מתוצרת "סימנס" שעוצמת המגנט שלו עומדת על "3 טסלה" (יחידת מדידה בעלת שם מוכר לאוזן הישראלית,  אך ללא קשר לעולם הרכב). המכשיר נרכש במשותף על ידי רמב"ם ואוניברסיטת חיפה.


רמב"ם ואוניברסיטת חיפה חנכו את מכשיר ה-MRI המתקדם בישראל. צילום: הקריה הרפואית רמב"ם

ייחודו של פרויקט ה-MRI המחקרי המשותף לאוניברסיטת חיפה ולרמב"ם הוא כפול: ראשית, מדובר ב-MRI שיוקדש לצורכי מחקר וגילוי של תובנות חדשות על הקשר שבין מוח והתנהגות. שנית, שיתוף הפעולה בין אוניברסיטה ובית חולים יאפשר הפריה ייחודית בין חוקרים מתחומי המוח, ביולוגיה ופסיכולוגיה ורופאים. באוניברסיטת חיפה קהילה גדולה של חוקרות וחוקרים הבוחנים אספקטים שונים הקשורים למוח והתנהגות: מחקר בדיכאון ופוסט טראומה, התנהגות חברתית, אוטיזם, חרדה, התפתחות קוגניטיבית, מוח וחינוך ועוד. לאחרונה אף הקימה האוניברסיטה מוקד לחקר מוח והתנהגות, המאגד את המחקר בתחומים אלו.

ה-MRI המחקרי יאפשר לרופאי ורופאות בית החולים ולחוקרי וחוקרות האוניברסיטה לשלב בין הידע המחקרי ולבין הידע הקליני והרפואי בכדי להביא לפריצות דרך בהבנת וטיפול בדיכאון, פוסט טראומה, התפתחות קוגניטיבית ועוד.

צפו: צילום הקריה הרפואית רמב"ם

במהלך טכס חנוכת המכשיר החדש נשאו דברים מנהל רמב"ם ונשיא האוניברסיטה. פרופ' מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם אמר: "מדובר ביום חג. פרויקט שחשבתי על הצורך שלו מכניסתי לתפקיד. במסגרת  שיתוף הפעולה עם אוניברסיטת חיפה בכלל ועם פרופ' רובין בפרט אנחנו עושים ונעשה דברים משמעותיים למען  הרפואה והמחקר. זו הסתכלות אסטרטגית, לתת שירותי בריאות, אבל גם לדחוק קדימה את מעטפת המחקר".

פרופ' רון רובין, נשיא אוניברסיטת חיפה הוסיף: "ה-MRI המחקרי הוא מודל ייחודי לשיתוף פעולה בין אקדמיה לרפואה, שמחזק את היכולת של אוניברסיטת חיפה לרתום את המחקר שלה לטובת החברה והקהילה. שיתוף הפעולה החשוב שלנו עם המרכז הרפואי רמב"ם המחקרי יאפשר לחוקרים ולחוקרות שלנו להביא את הידע שלהם מהמעבדה ולשלב אותו עם הידע הרפואי והקליני של רופאי ורופאות המרכז הרפואי. שילוב הכוחות והמוחות הזה הוא הדרך לפריצות דרך שיסייעו בסופו של דבר לחברה כולה".

ד"ר איילת ערן, מנהלת מכון MRI ברמב"ם: "המכשיר המחקרי שנרכש בשותפות עם אוניברסיטת חיפה מצויד במיטב הטכנולוגיה הקיימת כיום ויאפשר ביצוע מחקרים קליניים ומחקרי בסיס בסטנדרט עולמי ובדגש על תחום חקר המוח".

חוץ מהשקת שיתוף הפעולה בין בית החולים לאוניברסיטה סביב המכשיר החדש המשוכלל, שמחו במכון ה-MRI של רמב"ם לציין את סיום השדרוג של המכון – תהליך שארך קצת יותר משנה, ובמהלכו שודרגו כל השטחים הציבורים של המכון, החל מדלפק הקבלה למטופלים, אזור ההמתנה, ההלבשה, חדר ההכנה לבדיקות השונות, השירותים ואזור המשרדים. לצד זה הושם דגש על נגישות מוגברת של המכון ומתקניו לאוכלוסיות בעלות מוגבלויות שונות, תוך מתן דגש על מרחבים אישיים ופרטיים בפינת ההמתנה. המכשירים החדשים מרווחים יותר, כך שכל מטופל או מטופלת הנדרשים לעבור בדיקה בתוך המכונה, זוכים ליותר מרחב ולפחות דחק ולחץ הנלווה לעיתים לחלק מהמטופלים. בסיום השדרוג, ניצב מכון ה-MRI ברמב"ם עם שלושה מכשירי MRI: מכשיר ה-3 טסלה החדש המשותף, מכשיר וותיק יותר שעבר שדרוג, ועוד מכשיר חדש של חברת "סימנס", 1.5 טסלה.

"מטרתנו המרכזית היא לחקור את המוח האנושי, שהוא הדבר המרתק ביותר הקיים בעולמנו. המכשיר שרכשנו ושיתוף הפעולה הייחודי עם רמב"ם יאפשר לנו להגיע להבנה טובה יותר של מופלאות המוח האנושי, אמר ד"ר רואי אדמון, ראש המעבדה לחקר סטרס ופסיכופתולוגיה בבית הספר לפסיכולוגיה, אוניברסיטת חיפה.

וד"ר ענת איליביצקי, מנהלת המחלקה לדימות ברמב"ם סיכמה: "כעת עם פתיחת המכון המשופץ והמשודרג, אזרחי צפון הארץ יזכו בבדיקות בסטנדרט גבוה, ובזמינות גבוהה יותר. מגוון הבדיקות המוצע כעת לנבדקים הוא רחב, מגוון ובסטנדרטים עולמיים".

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם התחסנתם לשפעת השנה?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות