מיוחד: טיפול רגשי בילדים ובנוער

כללית פתחה שתי מרפאות גדולות לטיפול רגשי בילדים ונוער בחיפה ובקריות. ד"ר סונקין, פסיכיאטרית ילדים ונוער בכללית: "טיפול בגיל צעיר מסייע במניעת תחלואה נפשית כרונית בבגרות".
 

"המטרה לאתר קשיים רגשיים מוקדם ככל האפשר' ולהתאים טיפול מתאים". צילום: כללית

"המטרה לאתר קשיים רגשיים מוקדם ככל האפשר' ולהתאים טיפול מתאים". צילום: כללית

במסגרת היערכותה של כללית כפועל יוצא של הרפורמה, נפתחו השבוע 2 במרפאות החדשות והמרווחות של כללית לטיפול רגשי בילדים ונוער. המרפאות פועלות בצמוד למרפאות כללית ארמון בחיפה וקריית שמואל בקריות. להקמתן, שכרה כללית שטחים של 250 מ"ר, לכל אחת ובצעה התאמת המבנה ליצירת מרפאות המעוצבות באווירה ידידותית ובלתי מאיימת, בצבעים רכים, עם פינות המתנה מצויידות במשחקים, תנאים המאפשרים פרטיות מרבית וכן הוכנו אולמות לטיפול קבוצתי. צוות המרפאות שפועלות ברציפות עד שעות הערב, הינו רב מקצועי מיומן ומנוסה, הכולל 2 מומחיות בפסיכיאטרית ילדים:
ד"ר מרינה שירגרוצקי וד"ר סוניה סונקין, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, שלכולם התמחות נוספת בילדים ונוער. לקראת הפתיחה, גייסה כללית אנשי צוות רבים והרחיבה את מערך המטפלים שלה.
מסבירה ד"ר סוניה סונקין, פסיכיאטרית ילדים בכירה בכללית: "המרפאה שמה לה למטרה לאתר קשיים רגשיים מוקדם ככל האפשר במעגל החיים ולהתאים טיפול מתאים בגישה ביופסיכוסוציאלית, על ידי צוות רב תחומי. גישה זו נשענת על מחקרים עדכניים, לפיהם, פגיעה נפשית בניצני הילדות, עלולה לתרום להתפתחות הפרעה נפשית או רגשית בבגרות. קשת הקשיים הנפשיים בהן ניתן טיפול הינו רחב מאוד וחובק את כל תחומי החיים. כך ניתן טיפול בחרדה, דיכאון, הפרעות התנהגות וכן, הפרעות קשב וריכוז. אלו מתבטאים באופן שונה בשלבים התפתחותיים שונים.
ההפרעות הנפשיות השכיחות ביותר בגילאי גן, הן חרדה והפרעות התנהגות. בגילאים אלו שכיחות החרדה עומדת על 39%. החרדה יכולה להתבטא כחרדת נטישה. החרדה עשויה לבוא לידי ביטוי סומטי, כמו כאבי בטן, כאבי ראש, בחילות והקאות, שלשולים וכדומה. הפרעות התנהגות עלולות גם כן לבטא קושי רגשי.
בגילאי בית הספר היסודי, פעמים רבות, עולים קשיים לימודיים, חברתיים וכן, חרדות שונות, דיכאון והפרעות התנהגות. קשיים אלה יכולים להיות ביטויים של מצבים שונים,
כגון: ADHD (5-12% מילדי העולם), הפרעת חרדה (39%) ודיכאון (1-2%). שכיחות הפרעת התנהגות (ODD/CD) לפני גיל 16 ODD %9.1-13.4 CD 3.8-14.1%.
בגילאי ההתבגרות אנו רואים הפרעות התנהגות, ADHD (5-12%), דיכאון (3-8% שיכולים לעלות עד 20% עד סוף תקפות ההתבגרות), הפרעת חרדה שיכולה להתבטא בחרדה חברתית וחרדות כלליות (2.8-27%), הפרעה טורדנית כפייתית (0.2-1.2%) והפרעה דו קוטבית (1.2%).
התנהגות אובדנית ופגיעה עצמית מאד שכיחים בגילאי ההתבגרות(20-25% חווים מחשבות אובדניות, 8% מבצעים ניסיון התאבדות ו-3% נפגעים בצורה קשה כתוצאה מהתנהגות אובדנית). הפרעות אכילה גם שכיחות מאד בגילאים האלו (1%), כאשר 85% מהחולות במחלה מפתחות אותה בין הגילאים 13-20.
המצבים הנוספים אותם אנו פוגשים הם מצבים פוסט טראומטיים וקשיי הסתגלות למצבים שונים כגון: גירושים, מעבר בית ספר, מעבר דירה, התעללויות פיזיות ומיניות ובריונות מצד בן גילם. בגילאים אלו יש גם מצבי התמכרות לחומרים פסיכואקטיביים שונים וכן למסכים. קבוצה שונה היא של הפרעות קשות יותר, כגון מחלות פסיכוטיות".
פרופ' מ"ק חן שפירא, מנהלת כללית במרחב חיפה וגליל מערבי, מציינת כי המרפאות החדשות מהוות מענה חשוב ונגיש לאוכלוסיות רחבות שזוכות לקבל טיפול רגשי על ידי צוות מקצועי ואיכותי ובסביבת שירות נעימה וידידותית, התורמת להצלחת הטיפול. כללית הובילה לאורך כל השנים במערך של מרפאות בריאות נפש, גם כשהשירות לא היה באחריות קופות החולים. עתה, עם כניסת הרפורמה, אנו מפתחים מאד את השירות לרווחתם הנפשית של מטופלינו, בעיקר אוכלוסיות רגישות ומוחלשות המתמודדות עם בעיות נפשיות. פתיחת המרפאות החדשות הינה נדבך נוסף בפיתוח שירותים אלה, סיכמה מנהלת המרחב.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות