X

הוחמר עונשו של תושב עכו שהשתתף בפרעות במבצע "שומר חומות"

בית המשפט האריך בשנה נוספת את תקופת המאסר של מוחמד חג'וג' והטיל עליו לשלם פיצויים לנפגעי העבירה

בית המשפט העליון קיבל את ערעור המדינה והחמיר בעונשו של מוחמד חג'וג', שבמהלך ימי מבצע "שומר החומות" השתתף בפרעות בעיר עכו. בסה"כ נגזרו על חג'וג' 47 חודשי מאסר בפועל.

כזכור, חג'וג' הורשע על פי הודאתו במסגרת הסדר טיעון בעבירות של היזק בזדון ממניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור, מעשי פזיזות ורשלנות ממניע של גזענות או עוינות כלפי ציבור, התפרעות, הפרעה לשוטר בנסיבות מחמירות, סיכון דרכים ונתיבי שייט, שיבוש מהלכי משפט והיזק בזדון.


מכתב האישום המתוקן עלה כי חג'וג' השתתף בהתפרעות שבה יידו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוח משטרה, הצטרף להמון שפרץ וזרע הרס במסעדת "אורי בורי", לקח חלק פעיל בהתפרעות נוספת, ומשם יצא למסע עבירות שתחילתו בהצתת סירות של בית הספר לספורט ימי בעיר, המשכו בגרימת נזק לדלת הזכוכית של בית הארחה שבבעלות יהודים, וסופו בהצטרפות לפורעים שהשחיתו חנות שבבעלות יהודי והצתת שקי תבלינים.


שוטר במהלך ימי הפרעות במבצע "שומר החומות". צילום דוברות המשטרה

בחודש אפריל האחרון גזר בית המשפט המחוזי בחיפה על חג'וג' 35 חודשי מאסר בפועל, לצד מאסרים על תנאי.

במסגרת הערעור שהגישה עו"ד שרית משגב מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, נטען בין היתר כי העונש שהוטל על חג'וג' לא משקף את החומרה היתרה שגלומה בביצוע עבירות על רקע גזעני וכן לא את העיתוי שבו בוצעו העבירות, בשים לב לכך שחג'וג' בחר במודע להצטרך לאירוע ההרס והביזה שאירעו בתקופת מבצע "שומר החומות".

בעניין הפיצויים, טענה הפרקליטות כי בית המשפט שגה בכך שלא חייב את חג'וג' לשלם פיצויים לנפגעי העבירות, שכן הסבל והנזק שנגרם לנפגעים מחייב זאת.

בית המשפט העליון קיבל את עמדת המדינה במלואה ובמסגרת החלטתו ציין כי: "… במקרה דנן, בקביעת מתחמי העונש ההולמים נתן בית המשפט משקל לכך שחלקו היחסי של המשיב באירועים היה מצומצם. ואולם כפי שנקבע בעניין אסווד "כאשר מדובר בעבירות שמבוצעות על ידי המון מתפרע, יש לתת לכך משקל מועט. במצבים אלה, אחריותו של המשיב אינה נקבעת אך על פי תרומתו הישירה לאירוע, אלא מתוך ראיה רחבה יותר של מטרתו המשותפת של ההמון, שהוא היה חלק ממנו".

פרעות בעכו במבצע "שומר החומות" מאי 2021. צילום רשת חברתית לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

בית המשפט העליון ציין בהחלטתו:  "כאמור, בית המשפט המחוזי גזר על המשיב 35 חודשי מאסר בפועל. אני סבור כי בקביעת עונש זה לא העניק בית המשפט משקל מספק לעקרון ההלימה, נוכח חומרת מעשי המשיב ונסיבות ביצוע עבירה;

המשיב לקח חלק במספר אירועים בזמנים שונים; האירועים האמורים כללו משתתפים רבים; במסגרת אותם אירועים נגרם נזק רב לרכוש כמתואר לעיל; ובבסיס האירועים עמד מניע גזעני. הפגיעה החמורה בשלום הציבור ובביטחונו שנשקפת ממעשיו של המשיב מחייבת ענישה מחמירה… הגם שבגזירת עונשו של המשיב היה מקום להתחשב בהודאתו, בגילו הצעיר, ובעברו הפלילי הנקי (כפי שאכן קבע בית המשפט המחוזי), במלאכת האיזון שבין השיקולים אלה לבין שיקולי הרתעה והגנה על שלום הציבור בעבירות שמבוצעות ממניע גזעני, יש לתת משקל מוגבר לאחרונים, כפי שציינתי לעיל. בנוסף, לשיטתי יש מקם ליתן משקל לכך שהעבירות האמורות בוצעו במהלכו של מבצע "שומר החומות", עת שהאוכלוסייה האזרחית במדינת ישראל הייתה נתונה למתקפת רקטות, במקביל לגל של הפרות סדר והתפרעויות אלימות, שבמסגרתו הותקפו כוחות הביטחון, וכן אזרחים יהודים וערבים (כפי שתואר בכתב האישום המתוקן), ואף לכך יש השפעה חומרת העבירות שביצע המשיב ממניע של גזענות. לבסוף, אדגיש כי המשיב הורשע בהשתתפות במספר אירועים נפרדים אשר בוצעו בהזדמנויות שונות … נוכח כל האמור, באתי לכלל מסקנה כי עקרון ההלימה, כמו גם הצורך בהגנה על שלום הציבור ושיקולי הרתעה מחייבים החמרה בעונשו של המשיב."

פרעות בעכו במהלך "שומר החומות". צילום: רשתות חברתיות לפי סעיף 27א לחוק זכויות יוצרים

בית המשפט גזר על  47 חודשי מאסר בפועל וכמו כן תשלום של פיצויים בסך של 24,000 שקלים לנפגעי העבירה.

התיק נוהל בבית המשפט המחוזי חיפה על ידי עו"ד יוסף גימפל מפרקליטות מחוז חיפה (פלילי) בערעור הופיעה עו"ד שרית משגב מהמחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות

<


<

<