X

לראשונה בגליל: תוכנית לתואר B.Sc. בהנדסה אזרחית במכללת בראודה

פרופ' מהרשק, נשיא המכללה: "זו התכנית הראשונה בתחום המוצעת באזור הגליל, ותאפשר לתושבים להשתלב בענף הפורח ותסייע להתמודד עם המחסור החמור במהנדסים אזרחיים"
על רקע המחסור החמור במהנדסים אזרחיים שעומד על אלפי מהנדסים, אל מול הביקוש הגדל מצד התעשייה והמשק, פותחת המכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל תוכנית לימודים חדשה לתואר ראשון בהנדסה אזרחית בדגש על התמחות בהנדסת ניהול הביצוע ובהנדסת מבנים.

פרופ' מהרשק, נשיא המכללה: "זו התכנית הראשונה בתחום המוצעת באזור הגליל, התאפשר לתושבים להשתלב בענף הפורח ותסייע להתמודד עם המחסור החמור".

בשנים האחרונות ישראל עומדת בסימן של צמיחה כלכלית וגידול מהיר של האוכלוסייה. אולם קצב פיתוח התשתיות לא תואם את קצב הצמיחה, והפער בין שתי הקצוות מביא לפגיעה משמעותית במשק, שנאמד בעשרות מיליארדי שקלים בשנה ולפגיעה באיכות החיים של הציבור בישראל.

על פי דו"ח של הצוות הבין משרדי בנושא הפער בהון אנושי לענף התשתיות לשנת 2020 עולה כי נכון להיום קיים חוסר של אלפי בעלי מקצועות הנדסיים וכי בשנת 2025 הפער צפוי לגדול ולהגיע למחסור של 5,000 ל-8,000, ולקראת שנת 2030 הפער אף צפוי להגיע לסדרי גודל של בין 11,000 ל-15,000 בעלי מקצועות הנדסיים. עוד עולה מהדוח כי מהנדסים אזרחיים הם ליבת כוח האדם ההנדסי הדרוש לפיתוח של פרוייקטי תשתיות.

כאמור, הנדסה אזרחית, בדגש על הנדסת בניין הוא אחד התחומים החשובים והמבוקשים ביותר שמתפתח ומתקדם בקצב מהיר, אך למרות החשיבות ועל אף הביקוש האדיר למהנדסים בתחום, נכון להיום חסרים אלפי מהנדסים אזרחים במשק. על רקע מחסור זה, המכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל קיבלה את אישור המל"ג לפתיחת תוכנית לתואר ראשון B.Sc. בהנדסה אזרחית בדגש על התמחות בהנדסת ניהול הביצוע ובהנדסת מבנים.

התוכנית החדשה, אשר נפתחת בימים אלה, תכשיר את המהנדסים- תוך הקניית ידע רחב במקצועות הבסיס ובמקצועות ייעודיים, לצד ארגז כלים חדשני המשלב בין ידע תיאורטי לניסיון מעשי- להיות חוד החנית של המהנדסים במשק הישראלי ולקדם את החדשנות הישראלית בעולם תחרותי ותזזיתי.

המכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל, צילום: דוברות המכללה 

אריה מהרשק, נשיא המכללה האקדמית להנדסה בראודה כרמיאל:  "קיים כיום מחסור של אלפי מהנדסים אזרחיים במדינה אל מול ביקוש הולך וגובר מצד התעשייה והמשק. המחסור ניכר בכל תחומי התכנון והביצוע של פרויקטים ברמה המקומית והארצית כמו כבישים, מגורים, ניקוז וכו'. בוגרי לימודי הנדסה אזרחית מבוקשים מאוד בשוק העבודה, ופתיחת התכנית תאפשר לתושבי הגליל, שזו התכנית הראשונה בתחום המוצעת באזור, להשתלב בענף הפורח. רק אם נשכיל למשוך, להכשיר ולשמר אנשים איכותיים נוכל להדביק את הפער".

תחום ההנדסה האזרחית עוסק בתכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של מבני מגורים, מבני משרדים, מבני תעשיה ומסחר, כבישים, גשרים, מסילות רכבת, מנהרות, נמלי תעופה, נמלי ים ועוד. תת תחום 'הנדסת ביצוע וניהול הבנייה', כולל את כלל ההיבטים והשלבים של הקמת פרויקט הבנייה, החל מהשלב האדריכלי ושלד המבנה ועד לתכנון המערכות השונות (מים והביוב, חשמל, תקשורת, מיזוג אויר וכו'), לצד מבנים חכמים ובנייה ירוקה.

עבודתם של מהנדסי ניהול הביצוע והנדסת מבנים מחייבת תפקוד בסביבת עבודה מורכבת שכוללת ניהול ותיאום צוותים מקצועיים גדולים ובתנאים משתנים כל הזמן. תחום הנדסת בניין (קונסטרוקציות) עוסק בתכנון הנדסי ובניית מבנים מסוגים שונים, החל מתכנון מבנה מפורט ועד לשיקולי ביצוע, בטיחות העובדים בעת הקמת המבנה ובטיחות המשתמשים בו למשך כל חייו, לרבות עמידותו של המבנה בעומסים יומיומיים ובתנאים לא שגרתיים (רעידות אדמה, רוח פעולות איבה כגון טילים ועוד).

המכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל, צילום: דוברות המכללה

תוכנית הלימודים תימשך ארבע שנים, בסופה בוגרי התואר יהיו זכאים לתעודת מהנדס B.Sc.. התוכנית תכלול לימודי יסוד מדעיים, מקצועות הנדסה בסיסיים ומקצועות העשרה ממדעי החברה והאומנויות, לצד קורסים מקצועיים הקשורים לענף הבנייה כמו תכנון ויציבות מבנים, ניהול וביצוע פרויקטים, בטיחות באתר עבודה, גיאודזיה (מדידות), כבישים ותחבורה, הנדסת מים וסביבה ועוד.

בסיום התוכנית כל סטודנט יידרש לבצע פרויקט גמר שנתי בהנחיית חברי סגל של המחלקה במשותף עם מהנדסים בכירים מהתעשייה, במסגרתו הסטודנטים יזכו להתנסות בעבודת צוות ובמרכיבים של שני תחומי ההתמחות: תכן מבנים והנדסת ניהול וביצוע.

בראש התוכנית עומד ד"ר רמי עיד, וסגל התוכנית כולל אנשי אקדמיה ומומחים בתחום ההנדסה האזרחית.

לפרטים נוספים: https://w3.braude.ac.il
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם התחסנתם לשפעת השנה?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך