X

לראשונה תופעל בחיפה מערכת הכריזה החדשה של פיקוד העורף

המערכת תופעל באופן ניסוני במסגרת חודש ההיערכות לרעידות אדמה עליו הכריזה העירייה ואשר במהלכו תקים העירייה בין היתר "עיר אוהלים"

ביום רביעי הבא תופעל בפעם הראשונה בחיפה, באופן ניסיוני, מערכת התרעה חדשה של פיקוד העורף בפני רעידות אדמה. ההתרעה, שתועבר בצופרי פיקוד העורף, תחל באזעקה עולה ויורדת, בעקבותיה תישמע כריזה "רעידת אדמה-רעידת אדמה -רעידת אדמה" וחוזר חלילה.

עם הפעלת הצופרים ברחבי העיר תועבר התראה על רעידת האדמה גם ביישומון של פיקוד העורף שתכלול גם היא צליל אזעקה וכריזה של המלל "רעידת אדמה". מומלץ להוריד את היישומון שמתריע גם על שאר ההתראות כמו ירי טילים וצונמי.


ניסוי המערכת נועד לבדוק את תקינותה ולהטמיע בקרב התושבים את המודעות לקיומה והפעולות אותן עליהם לנקוט עם הישמע ההתרעה שכותרתם היא "שטח פתוח הכי בטוח".


יחידת החילוץ העירוני. צילום: לאוניד רזניק אגף הביטחון וחירום עיריית חיפה

בהתאם לכך, בעת רעידת אדמה, על השוהים במבנים להתפנות לשטחים פתוחים על פי ההנחיות הבאות:

א. יש לצאת באופן מיידי מהמבנה תוך שימוש בגרמי מדרגות ויציאות חירום – השימוש במעלית אסור בהחלט!!!

ב. באם לא ניתן לצאת באופן מידי ובטוח יש להיכנס במהירות למרחב מוגן קומתי או ממ"ד ולהשאיר את הדלת פתוחה.

ג. באם לא ניתן לצאת/להתמגן במרחב מוגן, יש לתפוס מחסה בפינת החדר, צמוד לקיר, או תחת רהיט כבד.

ד. חשוב לדעת כי בעת רעידת אדמה אין לשהות בתוך מקלט תת קרקעי!

ה. רעידת אדמה גוררת אחריה רעידות נוספות ועל כן לאחר שזו מסתיימת, יש לצאת לשטח פתוח מחשש לרעידות משנה.

ו. אם הנך שוהה בקרבת חוף הים, יש להתרחק בהתאם לשילוט צונמי ו/או לשהות בקומה רביעית ומעלה.

ז. אם הנך נוהג ברכב, יש לעצור בצד ולהישאר ברכב, תוך הימנעות מעצירה תחת גשרים/מחלפים ובסמיכות לעמודי תאורה ועצים.

בתרגיל ייקחו חלק כל המרכזים העירונים, עובדי העירייה ומוסדות החינוך בעיר וכן תושבי העיר באתרים השונים שיתבקשו לתרגל את הפעולות.  בהמשך החודש תקים העירייה לראשונה בישראל "עיר אוהלים" אשר אמורה לתת מענה ראשוני לתושבים שיאבדו את ביתם בעקבות רעידת אדמה.

יחידת החילוץ העירוני. צילום: לאוניד רזניק אגף הביטחון וחירום עיריית חיפה

"עיר האוהלים" תוקם בשיתוף עם פיקוד העורף ומשרדי הממשלה הנוגעים בדבר במגרשי ה"אגריטק" במבואות הדרומיים של העיר. עיר האוהלים" תכלול מתחם של "אזור סיוע לאוכלוסייה" בו יעניקו נציגי משרדי הממשלה הרלוונטיים מענה ושירותים במגוון נרחב של נושאים כגון: אספקת מזון ומים, תיעוד ואחזור מסמכים רשמיים, ביטוח לאומי, שירותי דת, בריאות ורווחה ועוד.

חודש המוכנות לרעידות אדמה נפתח השבוע באימון ריענון דו-יומי, אותו עברו השבוע מתנדבי יחידת החילוץ העירונית. האימון התקיים במתקן אימונים ייעודי, המדמה מבנה לאחר קריסה. במהלך האימון תרגלו חברי היחידה טכניקות של חילוץ לכודים מאתרי הרס, תוך שימוש ותפעול כלים וציוד חילוץ מקצועי ומתן עזרה ראשונה לנפגעים.

יחידת החילוץ וההצלה הוקמה ביוזמת אגף הביטחון ושירותי החירום בעיריית חיפה. היחידה מונה 46 מתנדבות ומתנדבים תושבי העיר מכל המגזרים אשר הוכשרו לתפקידם ע"י פיקוד העורף בקורס מחלץ 02 ולאחר מכן עברו קורס מתקדם בתחום החילוץ והצלה.

הניסיון מלמד ש-95 אחוז מכלל הלכודים ברמות השונות ברחבי העולם, ניצלים על ידי תושבי השכונה, עוברי אורח מזדמנים ומתנדבים מקומיים. יחידת החילוץ וההצלה הוקמה על בסיס הבנה זו ככוח תגובה ראשוני לאיתור ולחילוץ לכודים, עד להגעת כוחות החילוץ וההצלה של  פקע"ר. במקביל פועלת העירייה בשיתוף פיקוד העורף להקמת צוותי חילוץ שכונתיים העוברים הכשרה למתן סיוע עצמי ראשוני בתחום חילוץ קל ועזרה ראשונה. בנוסף, שותפה העירייה למיזם של פיקוד העורף ומשרד החינוך במסגרתו מוכשרים מידי שנה תלמידי כיתות י' למתן סיוע לראשוני.

מנהל אגף הביטחון ושירותי החירום בעיריית חיפה, יאיר זילברמן: "רעידת אדמה עשויה להתרחש בישראל בכל רגע נתון ובהתאם לכך יש חשיבות להעירך בכל הרבדים והכרת הפעולות שיש לבצע כדי לצמצם נפגעים – מתוך הבנה כי היערכות נכונה והטמעת כללי התנהגות נכונים מצילה חיים".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה