X

גנטיקה מנצחת בכרמל

לאחר 3 שנות הפסקה, אירח שוב בהצלחה המרכז הרפואי כרמל את הכנס הארצי השנתי של היועצים והיועצות הגנטיות בישראל. ד"ר לנה שגיא-דאין מהשירות הגנטי בכרמל: "תחום הייעוץ הגנטי מתפתח לאחרונה בקצב מסחרר, וקיימת חשיבות רבה למפגשים מקצועיים לצורך התעדכנות מתמדת"
המכון הגנטי בביה"ח כרמל אירח בהצלחה את הכנס הארצי השנתי של היועצים והיועצות הגנטיות בישראל. הכנס התקיים באווירה נעימה וחמה, והסתיים בהצלחה מרובה.

יועצות כרמל דר לנה דאין שגיא וסמאח זועבי עם משתתפות מהכנס. צילום אלי דדון

אל הכנס הגיעו כ-100 יועצים ויועצות גנטיות מכל רחבי הארץ. הכנס נפתח במילות ברכה לאורחים ע"י היועצת סמאח זועבי, יועצת בכירה במכון לגנטיקה בב"ח כרמל. ד"ר לנה שגיא-דאין, מנהלת שירות גנטי טרום-לידתי בבי"ח כרמל וד"ר בני רביב, סגן מנהל בי"ח כרמל, בירכו גם הם את המשתתפים והמשתתפות בכנס. יצוין כי הכנס התקיים לראשונה אחרי שלוש שנים בהן לא היו מפגשים בעקבות תקופת הקורונה.


בכנס היו הרצאות מעשירות ממרצים מקצועיים ומובילים בתחומם, כולל עו"ד ד"ר סיון תמיר שפתחה את הכנס בהרצאה על "היבטים אתיים ומשפטיים של בדיקות גנטיות זמינות ישירות לצרכן". בנוסף ד"ר לנה שגיא-דאין דיברה על תוצאות מפתיעות של מחקרי שבב גנטי בהריון, הסבירה על חישוב חדירות (הסיכוי לביטוי קליני) של ממצאים גנטיים שונים, וסיימה בתיאור ההשפעה של שינוי מילה אחת בטופס ההסכמה לבדיקת שבב ציטוגנטי בהריון על שיעור הדיווח של ממצאים גנטיים בעלי משמעות לא ברורה.

בנוסף, במסגרת הכנס ד"ר מרינה בר שי, מומחית בפסיכיאטריה בהתמחות-על בגנטיקה קלינית, נתנה הרצאה על "גנטיקה ופסיכיאטריה, והיחסים ביניהם", וכן וד"ר לילך שמר, מנהלת היחידה לנוירולוגיית ילדים ומנהלת המכון להתפתחות הילד, העבירה הרצאה על "גנטיקה ואפילפסיה". לבסוף, ד"ר שלומי שגיא, מנהל מחלקת נשים ויולדות בב"ח בני ציון, העביר הרצאה בשם "מאחורי דלתות סגורות-וועדות על להפסקות הריון".

דר מיכל ברקנשטט זוכת פרס הייעוץ הגנטי. צילום אלי דדון

במסגרת הכנס הוענק פרס ע"ש היועצת הגנטית ענאן יונס ז"ל, על התרומה לקידום הייעוץ הגנטי בארץ, ליועצת הגנטית הזוכה בפרס לשנת 2022. הענקת הפרס הייתה בנוכחות של המשפחה של ענאן יונס ז"ל כולל הוריה ובנותיה.

עמליה הררי שחם, יועצת גנטית בכירה במכון לגנטיקה בי"ח כרמל, הקריאה מכתב מרגש על פעילותה המפעימה של ענאן יונס בתחום הייעוץ הגנטי, ואף עין לא נשארה יבשה.

הענקת הפרס עש ענן יונס. צילום אלי דדון

לדברי היועצת סמאח זועבי, "הכנס היה מאוד מוצלח ופורה, והכי חשוב שהייתה אווירה חיובית.. סוף סוף הצלחנו לארגן  מפגש פרונטלי בין היועצים והיועצות הגנטיות בארץ אחרי שלוש שנים בהן הכנס לא התקיים, וזה מאוד חשוב לשמור על המפגשים האלה כן מבחינה חברתית וכן מקצועית".

 

ד"ר לנה שגיא-דאין מוסיפה, "תחום הייעוץ הגנטי מתפתח לאחרונה בקצב מסחרר, וקיימת חשיבות רבה למפגשים מקצועיים לצורך התעדכנות מתמדת. בשנים האחרונות חלו התפתחויות רבות בתחום הבירור הגנטי, כולל בדיקה גנטית למחלת ניוון שרירים על שם דושן במסגרת סקר אוכלוסייה, בדיקת סקר לאיתור מוטציות שכיחות בגנים BRCA1 ו-BRCA2 לנשים ממוצא אשכנזי, האפשרות לבצע בדיקות ריצוף נרחבות כדוגמת פאנל גנטי ובדיקות אקסום במסגרת סל השירותים או במימון משה"ב, ועוד. שינויים אלה מחייבים עדכונים ודיונים בצוות רב-משתתפים. כמו כן, יש ערך רב בהיכרות בין אנשי הצוות המקצועי בכלל הארץ, להגברת שיתופי פעולה עתידיים.

יועצות כרמל – גל לרום גילי רזניק לוי ואיאת חלאילה. צילום אלי דדון

לכבוד הוא לנו כי הכנס הארצי הראשון לאחר הפסקה של מספר שנים התקיים בבי"ח כרמל, ואני חושבת שמארגנות הכנס הצליחו במשימה זו ובגדול".

ד"ר אמיר פלג, מנהל המכון הגנטי בבי"ח כרמל, סיכם במילות תודה למארגנות הכנס, היועצות סמאח זועבי ועמליה הררי-שחם, ואיחל לכנסים רבים ומוצלחים מסוג זה בעתיד.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם התחסנתם לשפעת השנה?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות