X

ראש העירייה במתקפה חזיתית נגד גזבר העירייה

עינת קליש רותם תוקפת ישירות ובגלוי את גזבר העירייה שמוליק מרמלשטיין וטוענת שאינו פועל נגד הכשלים בעירייה. ועד העובדים: מדובר בהשתלחות חסרת רסן

כבר כמה שבועות שבין ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם ובין גזבר העירייה שמוליק מרמלשטיין מרחפת עננה שחורה של יחסים עכורים. היום (שני) יצאה ראש העירייה במלחמה חזיתית וגלוייה לכל כשפרסמה פוסט בפייסבוק נגד התנהלותו של הגזבר.

בשבוע שעבר במהלך במועצת עיר על הצעת התקציב של העירייה לשנה הבאה, התברר כי ברגע האחרון הוכנס להצעת התקציב נספח כוח אדם שלא היה חלק מהצעת התקציב המקורית. לפיכך, גזבר העירייה בייעוץ של הייעוץ המשפטי של העירייה הודיע שאינו יכול לחתום על הצעת התקציב. כתוצאה מכך בוטלה הישיבה מה שגרם לראש העירייה לפנות אל הגזבר בביקורת ובזעם.שמוליק מרמלשטיין, גזבר עיריית חיפה. צילום: דורון גולן


היחסים העכורים בין השניים ידועים לכל מי שעוקב אחר הנעשה בעירייה בשבועות האחרונים אולם עד כה השתדלו הצדדים לשמור את זה בתוך בניין העירייה. היום כאמור השתנו הכללים וראש העירייה יצאה בגלוי נגד הגזבר בפוסט חריף.

"די לחגיגה על חשבון משלם המיסים החיפאי. בשבועיים האחרונים גיליתי שגזבר העירייה מוציא מעל 50 מנהלים לכנס השתלמות של שלושה ימים בבית מלון יוקרתי בים המלח. חלקם בכלל לא אמורים להיות שם. אני כמובן בעד השתלמויות מקצועיות, וגם אישרתי אותן, אבל השבוע גיליתי שלא כל העובדים שיוצאים למלון, בעלי זיקה מקצועית לכנס שנושאו ״רשויות מקומיות מול אתגר האינפלציה". דרשתי מהגזבר הסבר על הרלוונטיות של כל משתתף, אבל לא קיבלתי". כותבת ראש העירייה.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש רותם. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

היא ממשיכה: "במקום לקחת אחריות ניהולית ומקצועית ולוודא שאין טרמפיסטים על נסיעה לשלושה ימים במלון, כפי שהיה נהוג שנים רבות, החליט הגזבר לא להתמודד עם דרישתי להסרת העובדים שאינם רלוונטיים לנושא ההשתלמות, והודיע שיבטל את ההשתתפות של כולם. וועד העובדים מיד קפץ על ההזדמנות ואישר את הנסיעה במקומו. רק לפני כחודש שלחתי מכתב למשרד הפנים על כספים שקיבל בעבר הגזבר מיו"ר קופת התמלוגים של עיריית חיפה (שהוא רק במקרה גם יו"ר וועד העובדים) עבור היותו דירקטור בקופה. קופה שגם מימנה לו נסיעות לכנסים בבתי מלון באילת. לא בכדי שהוועד רץ להגנתו".

ראש העירייה ממשיכה בביקורתה: "ציפיתי שגזבר העירייה יתפקד כ"שומר סף" וידאג להפסקת החגיגות על חשבון משלם המיסים. מהוועד כבר מזמן אין לי ציפיות בעניין. בניגוד לשוק הפרטי, ייעול ושינוי תרבות ארגונית של מערכת ציבורית הוא תהליך ארוך ואיטי. עשיתי כבר הרבה עבודה ואני מכירה ויודעת מי העובדים שבאים לעבוד ומי העובדים ששכחו מה זה לתת שירות. גזבר העיריה זוכה להגנה מלאה מפני פיטורים על ידי ראש העיר, בהיותו "סטטוטורי", וזאת כיוון שהוא אמור לתפקד כ"שומר סף". אין ספק שזה חשוב, השאלה מה קורה כששומר הסף נמנע מלפעול נגד הכשלים? אני אמשיך להתמודד בנחישות עם תחלואי המערכת ולגעת בהרגלים ודפוסים קשים שהשתרשו באירגון העירייה עשרות שנים. לא אשקוט ולא אפסיק עד שהמערכת תבריא".

על פי פקודת העיריות, ראש העירייה אינה יכולה לפטר את גזבר העירייה. ישנם שלושה בעלי תפקידים בכירים שראש רשות מקומית אינו יכול לפטר: היועץ המשפטי, מהנדס העירייה וגזבר העירייה. זאת על מנת שראש הרשות לא יוכל להפעיל עליהם לחץ לסטות מתפקידם, להפעיל עליהם מרות או לאיים בפיטורים.

אמנון עידו. יו"ר ארגון עובדי עיריית חיפה. צילום: דורון גולן

יו"ר ועד העובדים, אמנון עידו, מסר, "ההשתלחות חסרת הרסן של ראש העירייה בוועד העובדים ועובדי העירייה המסורים, שנעדרת כל בסיס עובדתי, נועדה לכסות על חטאיה של העירייה, באי קיום הוראות פסק הדין ועל מנת להסיט את האש מכך. ועד העובדים מצר על כך שראש העיר בוחרת להפר רגל גסה את ההתאמות שקיבלו תוקף של פסק דין ושוב מוכיחה כי הדרך הכי טובה להגנה זו בדרך של התקפה והכפשה של ועד עובדים ועובדי העירייה המסורים. ועד העובדים קורא לראש העיר להתעשת ולקיים את ההסכמות אליהן התחייבה בבית הדין ובכך למנוע החרפה נוספת ביחסי העבודה".
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי