אסטרטגיה כדרך לחיים ביסודי "גורדון"

בית הספר "גורדון" מציג חדשנות חינוכית: חוקרים משחקים אסטרטגיים * ביום שיא שנערך השבוע במוסד החינוכי, תלמידי כיתות ו' הציגו ושיחקו עם הוריהם במשחקים מגוונים
 

התלמידים חוקרים את משחקי האסטרטגיה. צילום: באדיבות בית הספר 'גורדון'

התלמידים חוקרים את משחקי האסטרטגיה. צילום: באדיבות בית הספר 'גורדון'

יום שיא המסכם תהליך למידה חדשני בדרך של למידה מבוססת פרויקטים, נערך השבוע בבית הספר "גורדון", במהלכו תלמידי כיתות ו' הציגו, לימדו ושיחקו עם הוריהם במשחקים אסטרטגיים מגוונים.
בבית ספר גורדון מתקיימת תכנית לימודים ייחודיות זו השנה השנייה. הלמידה בבית הספר מבוססת פרויקטים. במסגרת למידה זו רוכשים התלמידים תכנים ומיומנויות הנדרשות על פי תכנית הלימודים של משרד החינוך רק בדרך שונה – בלמידת חקר ויצירה חווייתית ובינתחומית, סביב נושא מרכזי אחד.
תהליך הלמידה החוויתי מטפח מגוון רחב של מיומנויות כגון ניהול זמן, עבודה שיתופית ופתרון בעיות אמתיות להן ידרשו התלמידים בהמשך לימודיהם ובצאתם לעולם העבודה כמבוגרים.
תלמידי כיתות ו' התמחו השנה במשחקים אסטרטגיים מגוונים כגון: שחמט, רברסי, בלוקוס, מגדלי האנוי, מנקלה ועוד.
הלמידה התנהלה בכמה שלבים: תחילה, ב"שלב החשיפה", למדו התלמידים על המשחק באופן כללי, מהו משחק ומה הם תפקידי המשחק, ההיסטוריה של המשחק, הוראות משחק ואסטרטגיות לניצחון.
בשלב השני התחלקו התלמידים לקבוצות התמחות. כל קבוצה חקרה משחק אחר, והכינה מצגת מסכמת ומלמדת משחק.
בשלב השלישי התכוננו התלמידים להצגה ולדיבור בפני קהל, ובסיכומו של תהליך, הציגו את תוצריהם להורים, למורים ולתלמידי בית ספר.
מנהלת בית הספר גלי אביר-גיל: "הייתה זו חוויה מעצימה, חוויה של למידה משמעותית, לתלמידים, המורים וההורים כאחד. הילדים נהנו, הם למדו לשתף פעולה, לחלוק, להתפשר לגלות סבלנות, למדו על יכולותיהם, על נקודות החוזק שלהם, על המסוגלות שלהם, למדו כי ביכולתם להתמודד עם כל מכשול".
אורי, תלמיד כיתה ו': "למדתי על עצמי שיש לי ראיה מרחבית טובה וקליטה מהירה, אני תחרותי מאוד, ויודע להתמודד עם אתגרים".
חברו לכיתה, שהם, אמר: "למדתי טקטיקות ואסטרטגיות חדשות, מאז שהתחלנו את הפרויקט אני משחק שחמט בכל הזדמנות, אבל משחק יותר חכם. מחפש כל הזמן אסטרטגיות לשיפור, כדי ללמד את החברים שלי".
גם המורות מעידות על עצמן כי הודות לתכנית הלימודים הייחודית הן רואות את התלמידים באור שונה שלא הכירו עד כה.
המורה נירית שביט: "נהניתי לראות כי כל תלמיד לקח חלק בתהליך הלמידה ובהצגת התוצר. גיליתי חוזקות של ילדים שאינם באו לידי ביטוי בשיעורים אחרים, ובעיקר שמחתי לראות את הברק וההתלהבות שלהם, את ההתעסקות המתמשכת שלהם בנושא הנחקר גם מחוץ לבית הספר ורצונם להעביר את הידע שלהם הלאה, להוריהם, אחיהם וחבריהם. זו לדעתי תרומתה הגדולה של התכנית, זו הלמידה המשמעותית".
ואילו ההורים התמוגגו מהיכולות של ילדיהם, משיתוף הפעולה ומרמת התוצר הגבוהה, כדברי שרון הדר: "אהבתי במיוחד לשמוע את הילדים מספרים על המשחקים, נהניתי לראות את העבודה המשותפת, את היחד שלהם, את גאוות היחידה".משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך