X

עונת השפעת: למה להתחסן דווקא עכשיו?

עונת השפעת כבר כאן וכמו בכל שנה, קוראים לנו להתחסן נגד המחלה. שפעת אינה צינון פשוט, אלא מחלה נגיפית קשה ומסוכנת שגורמת למותם של מאות אלפי אנשים בשנה ברחבי העולם ולאשפוזם של רבים אחרים. ד"ר עופר בלומנפלד, מומחה לרפואת משפחה במכבי, מסביר מדוע חשוב להתחסן נגד שפעת דווקא עכשיו
עונת השפעת כבר כאן וכמו בכל שנה, קוראים לנו להתחסן נגד המחלה. שפעת אינה צינון פשוט, אלא מחלה נגיפית קשה ומסוכנת שגורמת למותם של מאות אלפי אנשים בשנה ברחבי העולם ולאשפוזם של רבים אחרים.

רבים שואלים אותי מדוע להתחסן כנגד שפעת? ישנם מספר מיתוסים על חיסוני השפעת כמו חליתי בעקבות החיסון, עדיף לתת למערכת החיסון להתמודד לבד עם המחלה, התחסנתי וחליתי כל החורף, אני אף פעם לא נדבק, חברות התרופות מרוויחות כסף על חשבוננו-האומנם?נתחיל מהסוף, אני דואג למשפחתי  ולכן עם הגעת החיסונים לקופה חיסנתי את עצמי ואותם. מדי חורף מגיעה לחצי הכדור הצפוני מגפת השפעת. מדובר במחלת חום גבוה וכאבי שרירים שמסתבכת לפעמים בקוצר נשימה, נזלת ושיעול ואחראית למספר רב של אשפוזים בבתי החולים בשל אי ספיקה נשימתית.


בחורף 2017-8 נפטרו מהמחלה רק בישראל 133 חולים (נתוני משרד הבריאות).  על פי סקר של משרד הבריאות האמריקאי, מדי שנה מתים מאות ילדים בארה"ב מנגיף השפעת, חלקם בריאים וללא מחלות רקע.  90% מהם לא חוסנו.  כלומר,  החיסון מספק הגנה אמתית מתמותה. זו הסיבה העיקרית להתחסן.

דר עופר בלומנפלד מומחה לרפאות משפחה במכבי . צילום: מכבי

החיסון שניתן לחברי מכבי מופק מארבעה זנים של שפעת שגרמו למגפה בחורף האחרון בחצי כדור הארץ הדרומי- בזמן שאצלנו קיץ.  מדובר בווירוסים מומתים שלא יכולים לגרום למחלת השפעת אך חשיפה אליהם מעודדת את מערכת החיסון שלנו לפתח נוגדנים. אין הבדל בין תגובת מערכת החיסון לווירוס עצמו או לחיסון אבל הגוף פחות בנוי להתמודד עם הווירוס ותסמיני המחלה כאמור קשים.

את מי לחסן? כל פעוט מגיל חצי שנה ועד בכלל עם דגש על נשים בהריון.  חיסון בכל שלבי ההיריון מפחית ב-40% סיכויי אשפוז בבתי חולים בשל המחלה.  עוד מקנה החיסון לאם הגנה גם לילוד בחצי השנה הראשונה בה לא ניתן לחסנו.  בנוסף מומלץ לחסן קשישים, מדוכאי חיסון וחולים במחלות כרוניות כגון סכרת, מחלות ריאה כרונית, אסטמה.  ניתן לחסן במקביל כנגד שפעת וכנגד קורונה.

אחד משבעה מתחסנים עשוי ללקות בתסמינים קלים דמויי הצטננות כגון שיעול, נזלת, כאב לוע, כאב ראש או כאב בטן וייתכנו גם כאב או תפרחת באזור ההזרקה בזרוע.  אם נדבקת בווירוס יומיים קודם לכן, ותוך כדי תקופת הדגירה של הווירוס גם תחוסן, אתה עלול בטעות לייחס לחיסון את הופעת תסמיני המחלה שיופיעו בהמשך.

חיסונים גורמים לאוטיזם?- טיעון זה נשען על פרסום מדעי מפוברק שנעשה לפני שנים על ידי רופא שהודה בדיעבד בזיוף תוצאות המחקר ועל כך הוקע מהקהילה הרפואית.  חיסונים כיום הם בטוחים מאוד ומצילי חיים.  פשוט כך.  בשנה היחידה בה ירד שיעור המתחסנים כנגד שפעת ביפן, בעקבות קמפיין אינטרנטי,  נצפתה עלייה מובהקת בתמותה הכללית של האוכלוסייה שם.

לסיכום, אם טרם התחסנתם כנגד מחלת השפעת, עדיין לא מאוחר לקבוע תור לאחיות ולקבל החיסון. בואו ונגן על עצמנו ועל יקירינו מפני התפרצות מגיפות קטלניות.  בואו ונתחסן.

הכותב: ד"ר עופר בלומנפלד, מומחה לרפואת משפחה, מכבי שירותי בריאות מחוז צפון

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות