X

העתיד של החינוך בישראל מתחיל בטירת כרמל

למרות שמדובר ברשת החינוך הצומחת בישראל, עם עשרות בתי ספר בפריסה ארצית, רשת "עתיד" בחרה לקבוע את משכנה דווקא בטירת כרמל. מנכ"ל הרשת, רו"ח יוסי ממו: "רשת כמונו, שמחוברת לקהילה ולחברה, לא יכולה לשבת בתל-אביב או בירושלים, היא צריכה לחיות את השטח במקומות מהם ניתן לברוא את החדשנות של עולם החינוך"
בזמן שמרבית החברות הגדולות בארץ בתחומי הכלכלה, החברה והחינוך קבעו את משכנן באזור המרכז – יש מי שבחרו אחרת.

כבר 12 שנה שמשרדי ההנהלה הראשית של רשת החינוך "עתיד" ממוקמים בטירת כרמל, ואין להם שום כוונה לעזוב או להתרחק מהמקום שהפך להם לבית.


מנכ"ל רשת עתיד, יוסי ממו. צילום: רשת עתיד


בשנים שחלפו גדלה וצמחה הרשת והפכה ל"אימפריה" של ממש בתחומי החינוך בישראל עם בתי ספר מצוינים בתחומם, שבירת שיאים בהצטיינות ונתוני בגרות ועשרות אלפי בוגרים שהפכו לשגרירים של ממש בכל רחבי הארץ. "ותיקי הרשת עוד זוכרים איך היא נולדה כאן באזור והפכה לחלק בלתי נפרד ממנו", מספר רו"ח יוסי ממו, מנכ"ל הרשת.

תלמידי הרשת. צילום: רשת עתיד

לדברי ממו, "הזיקה המקורית שלנו היא לאזור חיפה והערים הסובבות אותה, מכאן גדלנו וצמחנו והפכנו לאחת מרשתות החינוך הגדולות בישראל. קיבלנו לא מעט הצעות לפתוח משרדים בתל-אביב או בירושלים, כי כך עושים כולם. אבל אנחנו הולכים עם הלב, והלב שלנו אומר שכאן בטירת כרמל נמצאים השורשים שלנו ומכאן הגיעה ההצלחה הגדולה שלנו. רשת כמונו, שמחוברת לקהילה ולחברה, לא יכולה לשבת במגדלי יוקרה בתל-אביב, היא צריכה לחיות את השטח במקומות כמו טירת כרמל, מהם ניתן לברוא את החדשנות של עולם החינוך".

 

צילום: רשת עתיד

הקשר הישיר של הרשת לטירת כרמל בא לידי ביטוי גם בעשרות מעובדיה שגרים בעיר. עובדים ממחלקת הנהלת החשבונות, הרכש, המידע, החינוך, המידע וההנהלה – כולם בשר מבשרה של העיר, לצד עובדים רבים נוספים שבאים אל המשרדים מדי יום מכל רחבי הארץ.

רשת של מצטיינים

רשת החינוך "עתיד" היא רשת החינוך הצומחת בישראל עם התמחות בניהול והפעלת מוסדות חינוך ותוכניות ארציות בכ-60 מוסדות לימוד ופרויקטים חינוכיים ברחבי הארץ, מהצפון ועד לדרום.

הרשת פועלת בהצלחה בקרוב ל-40 רשויות מקומיות שונות ומגוונות, שם היא אחראית על עשרות בתי ספר ממגוון סוגים ועם עשרות אלפי תלמידים ולמעלה מ-2,000 מורים. "אצלנו כל כניסה לבית ספר חדש היא עולם ומלואו", מספר ממו. "אנחנו תופרים לכל בית ספר את החליפה המדויקת שלו בשותפות מלאה עם הרשות המקומית בה הוא פועל ואליה אנחנו נכנסים. בניגוד לאחרים אולי, אנחנו לא רשת עם קיבעונות ושיטות עבודה קשיחות – לכל כניסה לבית ספר קודמת עבודת עומק, הכרות עם הקהילה ועם המגזר המקומי. אנחנו מפעילים בהצלחה ברחבי הארץ בתי ספר ממלכתיים, ממלכתיים דתיים, מקצועיים, כפרי נוער ועוד. כל אחד מהם, הוא עולם ומלואו".

צילום: רשת עתיד

ואיך מצליחים להעתיק את ההצלחה מעיר לעיר?

"לרשת עתיד יש את העקרונות המשותפים לכל בתי הספר – חדשנות, תוכניות חינוך יצירתיות ומקיפות, מיזמים חינוכיים, אנשי צוות שעוברים הכשרה מתמדת וראייה מחוץ לקופסא. את כל אלה אנחנו לוקחים ויחד עם הרשות והקהילה המקומית בונים תכנית אסטרטגית הממוקדת והמתאימה לאותה העיר. אנחנו לא עובדים עם התושבים המקומיים, אנחנו הופכים להיות חלק בלתי נפרד מהם. זה ההבדל".

עם נתונים עובדתיים לא ניתן להתווכח – כל בית ספר שהצטרף בשנים האחרונות לרשת עתיד, ושהתוכנית המדויקת שלו נתפרה ממשרדי הנהלת הרשת בטירת כרמל, הפך לסיפור הצלחה. כל אחד מבתי הספר שהרשת נכנסה אליהם בשנים האחרונות הוזנק קדימה וזכה לעלייה כמעט בכל פרמטר ובדגש על נתוני הבגרויות וההצטיינות שבו.

"הדוגמאות הן רבות, השאלה מאיפה להתחיל…", אומרת בחיוך ד"ר יוליה ארגמן, ראש מנהל חינוך ברשת עתיד. "קח לדוגמא את תיכון עתיד נווה נחום בבאר יעקב. הקמנו שם בית ספר חדש, והוא עם למעלה מ-90% זכאות לבגרות. התחלנו שם כמעט מאפס, בנינו בית ספר שש שנתי, הקמנו תיכון והיום אחרי חמש שנים אנחנו קוטפים פירות בתחומים חברתיים, מגמות משמעותיות, משלחות נוער ותוכניות למצוינות. דוגמא נוספת היא התיכון הדתי עתיד אית"ן ברמלה שעבר מהפכה עם 100% זכאות לבגרות. הצמחנו בית ספר שהיה תיכון ארבע שנתי קטן והפכנו אותו לסיפור הצלחה שש שנתי".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך


<


<
<