X

אני שולט: 10 פעולות שיעזרו לילדים שלכם לווסת את הרגשות שלהם בגן

שוב הילד חזר בוכה מהגן? אתם מוצאים את עצמכם בלופ של שיחות עם הגננת? ד"ר עינת ליכטינגר, מרצה במכללת אורנים ומחברת הספר 'קומץ שמים ביד' נותנת לכם ההורים עשר פעולות שיעזרו להם (ולכם) להצליח לווסת את הרגשות
ויסות עצמי הוא תהליך אקטיבי הכולל הצבת מטרות ותכנון, פיקוח על ההתקדמות והערכה המתבססת על משוב עצמי ומשובים מהסביבה וככל שלומדים איך לעשות זאת מגיל צעיר קל יותר לילד (ולהורה). הוויסות העצמי נמצא כיום בחזית המחקר בתחום הפסיכולוגיה הקוגנטיבית ומחקרים רבים שנעשו בעשור האחרון מתארים את חשיבותם של תהליכים אלה להגברת המוטיבציה, להצלחה לימודית, להסתגלות חברתית ולאיכות חיים. הוויסות העצמי מאפשרת לילדים להגביר את האוטונומיה שלהם ולחזק את יכולתם לבטא את עצמם. המטרה היא 'שישמיעו את קולם' מתוך מעורבות מלאה וביטוי של מלוא אישיותם. לפי תפיסת הוויסות העצמי, כל בני האדם – ילדים, נערים או מבוגרים, מתקשים ככל שיהיו – הם סובייקטים אוטונומיים, ולכולם עולם פנימי עשיר. לפיכך אפשר לעזור להם להציב את מטרותיהם ולפעול להשגתן. אז רוצים שלילד שלכם יהיה קל יותר? שיצליח לווסת את עצמו? שידע להשיג את מבוקשו? 10 כללי זהב שסוללים לכם את הדרך לשם. לגזור ולשמור.

  1. למדו את הילדים את שמות הרגשות: כך הם ידעו להגיד מה הם מרגישים. ערכו עימם תרגילי פנטומימה, נסו לזהות עימם תהליכים רגשיים בתמונות ודיברו עימם על הרגשות שלהם
  2. הכינו מד רגש: ולמדו אותם לסמן באמצעות מד רגש צבעוני עד כמה הם כועסים, עצובים או שמחים
  3. הכינו יחד יצירה של בובת כפפה: ואז יש לכם אביזר משחקי נהדר – הבובה יכולה לתאר רגשות שהיא חשה (מה שיעזור לילדים לדבר על הרגשות שלהם), ודרכה, אף ניתן בהדרגה לנתח אירועים לפי השלבים במודל אפרת"ת (אירוע – פרשנות – רגש – תגובה – תוצאה).
  4. הפכו את הבית למגרש אימונים: הילדים רבים ביניהם בגלל צעצוע? נהדר! נצלו את ההזדמנות לדבר ולשאול אותם שאלות. מה היה האירוע שיצר את המריבה? מה כל אחד מהילדים חש בגוף? מה הם חשבו? מה היו הרגשות שלהם? באיזו מידה הם הרגישו את הרגשות האלה? תיאור האירוע משתי נקודות המבט יאפשר לילדים להבין כיצד כל אחד מהצדדים תופס את הסיפור. נקודת מפתח להבנה שהתנהגות מסוימת יכולה להביא לתוצאות שאינן טובות עבורם ובכך יביעו רצון לשנות את התנהגותם.
  5. חיזוקים: חזקו אותם כל פעם שההתנהגות שלהם בסיטואציה מורכבת היא משביעת רצון. כך הם יהיו חזקים יותר ב'מה כן לעשות'.
  6. נשימות: למדו אותם לנשום כמה נשימות עמוקות ולספור לפני שהם מגיבים
  7. מנטרה מעצימה: למדו אותם לשנן את המנטרה "אני אגיד שאני השולט. אני מנצח את הכעס".
  8. תנו להם יעד שבועי: על כל התנהגות טובה מקבלים מדבקת סמיילי. X מדבקות בשבוע מזכה את הילד ב.. (כל דבר שיבחר ועליו תסכימו יחדיו)
  9. גם חלקי הצלחה היא הצלחה: גם הצלחה חלקית יכולה לזכות את הילד במדבקת סמיילי קטנה כדי לחזק גם את חלקי הפעולות המוצלחות שלהם.
  10. אהבה: חבקו אותם, נשקו אותם ותגידו להם כמה אתם גאים בהם, זו תרופת פלא שעובדת עם הכל.

 


 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך
<<