X

מתיחות לקראת האירוע של בית הגפן שאמור להתקיים הערב

פעילי שמאל חתמו על עצומה הקוראת לקיים את האירוע המתוכנן של בית הגפן בנושא 'תרבות פלשתינית' שבו אמורים להשתתף פעילים פרו פלשתינים שהביעו תמיכה בפעולות טרור ובתנועת החרם על ישראל. מנגד מתארגנת הפגנה נגד האירוע

בשבוע שעבר חשף ארגון 'בצלמו' את קיום פאנל "סימוני גבול – על גבולות התרבות הפלסטינית העכשווית בחיפה" שנערך על ידי בית הגפן. באירוע אמורים להשתתף  לובנא זועבי, מי שהצדיקה לכאורה את הפיגוע בהר הבית בו נהרגו שני שוטרים בידי שלושה מחבלים מאום אל פחם, וכן רמי יונס, עיתונאי ערבי תומך BDS, תנועת החרם על ישראל. המחאה הגיעה לחברי כנסת וח"כ אלמוג כהן (עוצמה יהודית) מכתב לשר התרבות חילי טרופר ולראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, עם דרישה לביטול האירוע. מנכ"ל ארגון 'בצלמו' שי גליק, הודיע כי במידה והאירוע לא יבוטל תתקיים הפגנה רבת משתתפים.

בעצומה עליה חתמו עד שעות הבוקר היום (ראשון) 286 חתימות, נאמר: "קריאה לראש העיר חיפה: שמרי על חופש הביטוי, על הדמוקרטיה והקיום המשותף. אנו החתומים מטה, יהודים/ות וערבים/ות תושבי ואוהבי חיפה, מתנגדים נחרצות ללחצים שמפעילים גורמים פוליטיים קיצוניים לביטול אירוע בנושא תרבות פלסטינית, במסגרת פסטיבל "סיפור חיפאי" שמארגן בית הגפן. המתקפה על חופש הביטוי היא חלק ממתקפה רחבה על המרחב הדמוקרטי. ההתכחשות לקיומה של תרבות פלסטינית היא חלק מהכחשת קיומו של עם פלסטיני. כניעה לגל האנטי דמוקרטי תהיה בכיה לדורות, תעמיד בסכנה את חופש הביטוי והיצירה בחיפה, ותפגע קשות במהותה כעיר משותפת. אנו קוראים לראש העיר להגן על חופש הביטוי בעיר ולא להיכנע לפופוליזם זול. אנו קוראים לציבור הרחב היהודי והערבי לא לשתוק מול ניסיונות ההשתקה וההפחדה – אלא לדבוק במאבק המשותף להגנת המרחב הדמוקרטי והקיום המשותף בחיפה".


בית הגפן בחיפה. צילום מתוך עמוד הפייסבוק של עמותת בית הגפן

בין החותמים על העצומה ניתן למצוא את סמי מיכאל, סופר ויו״ר האגודה לזכויות האזרח. מכרם חורי, חתן פרס ישראל לתיאטרון. פרופ׳ ניצה בן דב, כלת פרס ישראל לספרות. פרופ' דבורה ברנשטיין, כלת פרס ישראל לסוציולוגיה. פרופ' עליזה שנהר, לשעבר רקטור אוניברסיטת חיפה. עבד עאבדי, צייר ופסל. עמוס גיתאי, במאי. יוסף אבו ורדה, שחקן ובמאי. סיני פתר, במאי. ד"ר בשיר כרכבי, מנהל יחידת האשפוז הקרדיולוגי בבי"ח כרמל. ד"ר אילת מעוז, אוניברסיטת חיפה. ח"כ איימן עודה, יו"ר חד"ש-תע"ל. רג'א זעאתרה, יו"ר חד"ש בעיריית חיפה. שהירה שלבי, יו"ר הנהלת בית הגפן. תבור להט, יו"ר ועדת התרבות בעיריית חיפה. ד״ר נועם אורדן, אוניברסיטת תל אביב. ד"ר רונן זיידל, היסטוריון. ד"ר מירב בן נון, בי"ס דו לשוני יד ביד. עיסאם מח'ול, ח"כ לשעבר ויו"ר מכון אמיל תומא ללימודים פלסטיניים וישראליים. ד"ר עיסא ניקולא, חבר מועצה לשעבר. עדנה טולדנו זרצקי, חברת מועצה לשעבר. פתחי פוראני, סגן ראש העיר לשעבר. ד"ר סוהיל אסעד, סגן ראש העיר לשעבר. אסקנדר עמל, סגן ראש העיר לשעבר. ערין עאבדי זועבי, חברת מועצה לשעבר. אינג' הישאם עבדו, מרצה וחבר מועצה לשעבר.  פרופ׳ דיאב מוטלק, יו״ר הועד המנהל של התיכון האורתודוקסי הערבי. ד"ר ערווה סוויטאת, מתכן ערים. ג'עפר פרח, מנכ"ל מרכז מוסאוא.

רג'א זעאתרה. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

רג'א זעאתרה. צילום: ראובן כהן, דוברות עיריית חיפה

עיריית חיפה הודיעה כי "עיריית חיפה והעומדת בראשה מקדמים שיח של שלום וסובלנות אך מגנים בתוקף מתן במה לתומכי טרור מכל סוג שהוא. נודע לנו על קיומו של הכנס מכלי התקשורת, ולבנו עם המשפחות השכולות שכואבות על קיומו של כנס מסוג זה.  לפיכך, הנחתה ראש העיר את הייעוץ המשפטי לבדוק באופן בהול את חוקיות הכנס והאם ניתן למנוע מדוברים שהביעו תמיכה בטרור להשתתף בו, מכיוון שמדובר באולם אירועים השייך לתאגיד עירוני (בית הגפן). הייעוץ המשפטי בודק את הדברים, יחד עם משרד התרבות. חיפה תמשיך להיות מודל לחיים משותפים, לסובלנות וקבלת האחר".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות