X

סקר ביצועי השלטון המקומי בחיפה: אמון נמוך בשלטון המקומי

סקר של פרופ' איתי בארי מאוניברסיטת חיפה מצא כי הציבור בחיפה אינו נותן אמון במנהיגות המקומית. ראש העירייה קיבלה את הציון הנמוך ביותר


כמדי שנה מאז 2018, פרופ' איתי בארי, ראש המחלקה למינהל ומדיניות ציבורית בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה, מפרסם את סקר ביצועי השלטון המקומי בחיפה בתום שנת 2022. השנה השתתפו בסקר 522 משיבים מעל גיל 18 בהתאם להתפלגות גיל, מגדר, רובע המגורים, לאום ומידת הדתיות כפי שמופיע בנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ושנתון העירייה לשנת 2021. 58 אחוז מהנשאלים היו נשים ו-42 אחוז מהם גברים, כאשר גיל הנשאלים היה בין 18 ל-84 והגיל הממוצע של הנשאלים עמד על 45 שנה.

כשנה לפני הבחירות ברשויות המקומיות נשאלו המשתתפים "אם הבחירות המקומיות לראשות עיריית חיפה היו מתקיימות היום, למי היית מצביע?". השנה, נכללו בתשובות כלל השמות שעלו בשיח הציבורי כמועמדים אפשריים, בתוספת 'מועמד אחר/לא הייתי מצביע/פתק לבן'. בנקודת זמן זו, חודש נובמבר 2022, חלקם הגדול של המופעים ברשימה כלל לא הכריז על מועמדות או שהתבטאו בכלי התקשורת המקומיים באופן שאינו חד-משמעי, ובנוסף, קמפיין הבחירות רחוק משיאו. לכן, רשימה זו עשויה להשתנות באופן ניכר.

מהממצאים עולה כי בדומה לשנים קודמות, גם בנקודת זמן זו לא ניתן להצביע על הכרעה מובהקת של הציבור. ראשית, כרבע מהמשיבים דיווחו כי הם יצביעו ל'מועמד אחר/לא הייתי מצביע/פתק לבן'. יש לציין כי ב-2021 41 אחוז דיווחו כך. נראה כי התמיכה הפוליטית של הציבור החיפאי מתפלגת בין מועמדים רבים, ובשלב זה אף מועמד לא גרף מעל 40 אחוז מהתמיכה, המינימום הנדרש לניצחון בבחירות הישירות לראשות העירייה. במידה ויתקיים סבב שני, המועמד המוביל הוא משה כחלון על 46 אחוז, יונה יהב עם 42 אחוז ועינת קליש רותם עם 12 אחוז בלבד.

הנשאלים התבקשו לדרג את מידת האמון שהם רוחשים למנהיגות המקומית, לשמונה גורמים הכוללים נבחרי ציבור, בעלי תפקידים ומוסדות עירוניים: ראש העירייה, סגן ומ"מ ראש העיר, חברי מועצת העיר, חברי מועצת העיר – סיעות הקואליציה, חברי מועצת העיר – סיעות האופוזיציה, מנכ"ל העירייה, חברות בת ותאגידים עירוניים, והוועדה המקומית לתכנון ובניה. בכל המדדים וההשוואות נמצאו רמות אמון נמוכות. ממוצע האמון הכללי במנהיגות המקומית בשנת 2022 בקרב כלל תושבי חיפה היה נמוך מאוד ועמד על 2.2.

רמת האמון במנהיגות המקומית

הסקר בחן את התפלגות האמון במנהיגות המקומית לפי התפקידים השונים בסולם של 1-5. ראש העירייה עינת קליש רותם זכתה בציון הנמוך ביותר מבין בעלי התפקידים במדד אמון התושבים (1.9), ואת הציון הגבוה ביותר קיבלו חברות הבת והתאגידים העירוניים (2.7). סגן ומ"מ ראש העיר נחשון צוק קיבל את הציון 2, חברי מועצת העיר – 2.3, חברי מועצת העיר מסיעות הקואליציה – 2.3, חברי מועצת העיר מסיעות האופוזיציה – 2.4, מנכ"ל העירייה – 2.2 והוועדה המקומית לתכנון ובנייה – 2.3.

הסקר בחן את מידת שביעות הרצון של התושבים מהשירותים העירוניים בסולם שנע מ-1 ל-5, כאשר 1 מגדיר "מאוד לא מרוצה" ו-5 מגדיר "מרוצה מאוד". שביעות הרצון מהשירותים העירוניים בחיפה בשנת 2022 היתה נמוכה ועמדה על 2.7 בממוצע. סוגי השירות שזכו לציונים הגבוהים ביותר היו המוקד הטלפוני עירוני 106, אתר האינטרנט של העירייה ושירותי התשלומים והגבייה. סוגי השירות שקיבלו את הציונים הנמוכים ביותר היו תכנון עירוני, תברואה ואיכות סביבה ותחזוקת תשתיות – מבנים, כבישים, חופים ותאורה.

הנושאים לטיפול לפי תשובות הנשאלים

המשתתפים נשאלו מהו הנושא הכי דחוף שהעירייה צריכה לטפל בו כיום ומניתוח הנתונים עולה כי רוב תושבי חיפה, 35 אחוז, ענו כי הנושא הכי דחוף הוא חזירי הבר. לאחר מכן 18 אחוז כבישים ומדרכות, 13 אחוז תברואה וניקיון, 12 אחוז תשתיות, 12 אחוז תחבורה, פקקים וחניה, שבעה אחוזים חינוך, ילדים ונוער, ארבעה אחוזים ביטחון אישי, שלושה אחוזים זיהום אוויר, שלושה אחוזים תעסוקה ושלושה אחוזים התחדשות עירונית ופיתוח עירוני.

כמו כן נבדקה מידת שביעות הרצון מהטיפול של העירייה בנושא טיפול בחזירי הבר. שיעור המשיבים שסבורים שהטיפול הוא טוב הוא נמוך, למרות שעלה משמונה ל-12 אחוז, והוא הגבוה ביותר בשלוש השנים האחרונות. 19 אחוז השיבו כי הם מסכימים במידה בינונית שטיפול העירייה בנושא הוא טוב, והרוב, 69 אחוז, השיבו כי הם כלל לא מסכימים או די לא מסכימים שהטיפול הוא טוב. כמו כן, שיעור המשיבים שסבורים שיש להניח לחזירי הבר ולא להתערב בחייהם המשיך לרדת השנה מעשרה אחוז לשמונה אחוז.

עוד עולה כי שיעור גבוה מאוד מהציבור החיפאי תומך במדיניות עירונית הכוללת דילול של אוכלוסיית חזירי הבר בכרמל. 78 אחוז תומכים במדיניות הדילול ו-22 אחוז מתנגדים לו. בהשוואה לשנה הקודמת, מדובר בעלייה חדה בשיעור התומכים בדילול חזירי הבר, שעמדה אז על 60 אחוז.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

מה עוזר לך להרגיש טוב עם עצמך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי


<