X

הייעוץ המשפטי של עיריית חיפה אישר את הכנס של בית הגפן

סערת הרוחות סביב הכנס של בית הגפן נמשכת והערב צפוייה הפגנה מחאה נגדו. הייעוץ המשפטי של העירייה יקבל את תמלול את תמלול הדברים


הייעוץ המשפטי של עיריית חיפה הודיע היום (ראשון) בצהריים כי על פי המידע שנמסר לו על ידי בית הגפן, הכנס שייערך הערב תחת הכותרת 'סימוני גבול – על גבולות התרבות הפלסטינית העכשווית בחיפה', הוא כנס אקדמי. ע מנת למנוע מקרה של חריגה מתקנות בית הגפן שהינו תאגיד עירוני, יעביר בית הגפן תמלול של הכנס.

בשבוע שעבר חשף ארגון 'בצלמו' את קיום פאנל "סימוני גבול – על גבולות התרבות הפלסטינית העכשווית בחיפה" שנערך על ידי בית הגפן. באירוע אמורים להשתתף  לובנא זועבי, מי שהצדיקה לכאורה את הפיגוע בהר הבית בו נהרגו שני שוטרים בידי שלושה מחבלים מאום אל פחם, וכן רמי יונס, עיתונאי ערבי תומך BDS, תנועת החרם על ישראל. המחאה הגיעה לחברי כנסת וח"כ אלמוג כהן שלח מכתב לשר התרבות חילי טרופר ולראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, עם דרישה לביטול האירוע. מנכ"ל ארגון 'בצלמו' שי גליק, הודיע כי במידה והאירוע לא יבוטל תתקיים הפגנה רבת משתתפים.

בעצומה עליה חתמו פעילי שמאל, נאמר: "קריאה לראש העיר חיפה: שמרי על חופש הביטוי, על הדמוקרטיה והקיום המשותף. אנו החתומים מטה, יהודים/ות וערבים/ות תושבי ואוהבי חיפה, מתנגדים נחרצות ללחצים שמפעילים גורמים פוליטיים קיצוניים לביטול אירוע בנושא תרבות פלסטינית, במסגרת פסטיבל "סיפור חיפאי" שמארגן בית הגפן. המתקפה על חופש הביטוי היא חלק ממתקפה רחבה על המרחב הדמוקרטי. ההתכחשות לקיומה של תרבות פלסטינית היא חלק מהכחשת קיומו של עם פלסטיני. כניעה לגל האנטי דמוקרטי תהיה בכיה לדורות, תעמיד בסכנה את חופש הביטוי והיצירה בחיפה, ותפגע קשות במהותה כעיר משותפת. אנו קוראים לראש העיר להגן על חופש הביטוי בעיר ולא להיכנע לפופוליזם זול. אנו קוראים לציבור הרחב היהודי והערבי לא לשתוק מול ניסיונות ההשתקה וההפחדה – אלא לדבוק במאבק המשותף להגנת המרחב הדמוקרטי והקיום המשותף בחיפה".

על פי הייעוץ המשפטי של עיריית חיפה עליו חתומה עו"ד גלית אקרמן: "באשר להשתתפות של גב' זועבי בכנס הרי שהפניה בעניינה מתייחסת להתבטאויות עבר שעל אף שהן מקוממות מאו, מדובר בהתבטאויות בגינן הועמדה לדין משמעתי לפני כמעט ארבע שנים. לצד זאת ולפי המידע שמסר לנו מנכ"ל בית הגפן, מר אסף רון, מדובר בכנס אקדמי העוסק באתגרים והזדמנויות של יוצרים פלשתינים בישראל ולצורך כך בלבד הוזמנה גברת זועבי לכנס זה. מר יונס הינו עיתונאי ערבי ישראלי המקבל שכר מתאגיד השידור הציבור והמכתב בעניינו מתייחס לאמירות כלליות שלא ברור מתי נאמרו ואיפה כך שבוודאי, בשלב זה, לא מדובר ב'מסה קריטית' של ראיות שיכולה להבא ל'סתימת פיות".

על פי מכתבה של עו"ד אקרמן, בית הגפן, שעורך את הכנס במוזיאון טיקוטין, יעביר תמלול של הכנס "על מנת שנאמוד על תוכנו בזמן אמת. ככל שהטענות ו/או חלקן יתבררו כנכונות יהיה עלינו כרשות עירונית לברר האם אין חריגה של בית הגפן מהמטרות המוצהרת בתקנונו הקובעים כי פניו לדו קיום ואזרחות טובה. ככל שיש חריגה בוטה יהיה עלינו כמובן לשקול את תמיכתנו בו כתאגיד עירוני".

שי גליק. צילום: ישי דמארי

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אין צורך לתעד. דברי רמי יונס ולובנא זועבי ברורים. הם נגד מדינת ישראל וכוחות הביטחון. בית הגפן לא סופר את העירייה ומסרב לענות להם. הגיע הזמן לסגור את קן הצרעות הזה ואנחנו נדאג שזה ייסגר בדיוק כמו שתיאטרון אל מידאן נסגר".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם קיימת בך היכולת לקבל את הקהילה הלהט"בית?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<