X

עיריית חיפה פועלת להעלאת המודעות לאלימות נגד נשים

העירייה עורכת סדרה של פעולות שכוללות סדנאות, הרצאות והצגות וביום שישי תקיים תהלוכה בהשתתפות ארגוני הנשים והציבור הרחב

מחר (שישי) הוא היום הבינלאומי למאבק באלימות נגד נשים ועל פי המסורת בעיריית חיפה, תיערך ביום זה צעדה המונית להעלאת המודעות למאבק באלימות נגד נשים בהשתתפות תלמידי בתי ספר, פעילים חברתיים, ארגוני נשים והציבור הרחב, במעמד ראש העירייה, עינת קליש רותם.

עיריית חיפה החליטה להקדיש את כל החודש להעלאת הנושא למודעות באמצעות סרטים, הצגות, הרצאות ותהלוכות. אלימות נגד נשים היא תופעה אוניברסלית, ללא הבדל דת, מעמד חברתי, תרבותי, גאוגרפי, גיל, או רמת השכלה. אלימות מזוויעה זו נתפסת כמנגנון להכנעה של נשים והסיבות לה רבות. מגפת הקורונה שהביאה עימה סגרים חידדה עוד את נושא האלימות כלפי נשים ולפי נתוני משרד הרווחה, מספר התלונות לגבי אלימות במשפחה זינק פי שלושה מתחילת המגפה.


צעדה להעלאת המודעות לאלימות נגד נשים


מנהל הרשות לביטחון קהילתי בעיריית חיפה, איציק יטח, אומר כי העירייה עורכת פעילות להעלאת המודעות לאלימות נגד נשים במשך כל השנה ובחודש נובמבר שבו מצויין היום הבינלאומי למאבק באלימות, מגבירה העירייה את פעילותה, ששיאה בתהלוכה שתצא מאמפי מדרחוב נורדאו וארלוזורוב ותסתיים ברחבת העירייה.

בעיריית חיפה פועלים להעלות את המודעות והמעורבות הקהילתית באמצעות פרויקט 'שומרי סף'. יטח מסביר כי מדובר באנשים שבמקצועם נמצאים במגע רחב עם הקהילה כמו למשל נשים במקצועות היופי שעיקר הקהל שלהן הוא נשים. אחרי הכשרה מתאימה ל'שומרי הסף' שבה הם מקבלים כלים והכשרה, יכולים 'שומרי הסף' לאתר ולזהות נשים שחוו אלימות, להקשיב להן ולהפנות אותן לקבל סיוע מהגורמים המתאימים.

"ביטחון אישי מורכב משלושה דברים מרכזיים" אומר יטח. "אכיפה, סביבה פיזית מטופחת ומוארת וקהילה מעורבת שלוקחת אחריות על הנושא. קהילה מעורבת זה שומרי ושומרות סף שהנשים סומכות עליהם ומשתפות אותם במה שעובר עליהן". השנה גם ערכה העירייה סדנאות לנערות ונשים בנושא הגנה עצמית והעצמה. סדרה של מפגשים בהם לומדות המשתתפות טכניקות שונות להגנה עצמית ומניעת הטרדות מיניות.

מחאה נגד אלימות כלפי נשים. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

פרויקט נוסף של 'שומרי סף' שעורכת עיריית חיפה, נוגע לביטחון במקומות בילוי והוא נערך במקומות בילוי בהשתתפות נותני השירות במקום כמו מלצריות, מאבטחים וכדומה והם מקבלים הכשרה לזהות ולמנוע הטרדות מיניות במקומות בילוי. "על ידי כמה פעולות פשוטות ניתן למנוע הטרדות מיניות במקומות בילוי" אומר יטח. "התחלנו את הפרויקט הזה בשנה שעברה לעשרות אנשי צוות והעירייה פונה ומציעה לכל מקומות הבילוי בעיר לעבור את הסדנא הזו שבה אנחנו חושפים את הצוות גם לבעיות של סם האונס, איך לזהות אישה  במצוקה, ניטרול המצב ואפילו מניעתו על ידי דברים כמו למשל שינוי עוצמת התאורה בשירותים ומצלמות אבטחה".

יטח מספר כי התכניות של עירייה נוגעות גם לבני נוער כמו התכנית בשיתוף בית מילר של הסברה על זוגיות ומניעת הטרדות מיניות בקרב בני נוער. בשלב הראשון ניתנו הסברים לבני הנוער על 'נורות אזהרה' שמצביעות על אלימות ומצוקה. לאחר מכן מופקים סרטוני 'תיק טוק' שמופצים בקרב בני נוער ומדברים בשפתם. לאורך כל השנה מקיימת העירייה סדנאות עם תוכן מותאם לאוכלוסיית היעד כמו חרדים, ערבים ועולים מאתיופיה וארצות אחרות.

אלימות. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

היועצת לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי בעירייה חיפה, אלונה סולד, מסרה כי לאחר שהעירייה זכתה ב'קול קורא' מטעם המשרד לשוויון חברתי הרשות לקידום מעמד האישה, תתחיל בשנה הבאה תכנית חדשה מטעם העירייה של סדנאות והרצאות לכל האוכלוסיות והמגדרים למאבק באלימות נגד נשים.

"תופעת האלימות כלפי נשים היא תופעה כואבת שחוצה מגדרים, תרבויות ודתות והיא קיימת בכל מקום לצערינו. נשים סובלות מאלימות נמצאות בכל רשות והן לרוב נעלמות מעינינו אבל שומעים עליהן רק לאחר שהן פגועות נפשית ופיזית ובמקרה הגרוע מכל לאחר שנרצחות" אומרת סולד. "למרות התמורות שחלות בעולם ובישראל והמודעות, תופעת האלימות עולה ועדיין לא ניטמעו בחברה זכויות נשים ועלינו להמשיך ולקדם ערכים של שוויון, לחנך את הדור הבא. כעשרים נשים נרצחות מדי שנה ויותר מ-200 אלף נשים ונערות סובלות מאלימות פיזית, נפשית, מינית וכלכלית וכל אישה היא עולם ומלואו עם שאיפות וחלומות שנגדעו, ילדים ומשפחה אשר מתמודדים עם כאב ומאבק גדול ומטלטל. האחריות שלנו כחברה להשיב לנשים את הביטחון כדי שישמיעו את קולן. הדרך עוד ארוכה אך אני מאמינה שרק ביחד נוכל לעשות שינוי בחברה. אני רוצה להגיד תודה לכל מי שפועל להעלות את המודעות לנושא".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחיפה