X

חופש הדת: דניאל בוזגלו בערר חמור נגד המועצה המקומית קריית טבעון

דניאל בוזגלו, אחיה של מעיין בוזגלו חודדה, דורש לבטל שני דוחות שקיבל אחרי שהשמיע זמירות שבת ברמקול, לפני כניסת שבת. אם המשפחה, סימה בוזגלו: "אני חיה בידיעה שיש לי חופש דת וחופש ביטוי בארץ ישראל". ראש המועצה מסר בתגובה כי המועצה התריעה בפני המשפחה בנושא וכי מדובר בחוסר התחשבות בדיירי הרחוב

דניאל בוזגלו הגיש ערר נגד המועצה המקומית קריית טבעון, בעקבות שני דוחות שקיבל, בסך 450 שקלים כל אחד. בוזגלו דורש לבטל את הדוחות שקיבל מהמועצה, לאחר שהשמיע זמירות שבת ברמקול למשך מספר דקות, לפני כניסת שבת.

בערר שהגיש עו"ד מיכאל ליטווק נגד המועצה בשמו של דניאל בוזגלו, הוא ציין כי בניגוד לאמור בחוק העזר, לא מדובר ברעש חזק או חוזר ונשנה, וכי מדובר במוזיקה שקטה המושמעת לזמן קצר וקצוב בלבד, דקות בודדות, אחת לשבוע, ביום שישי, בטרם כניסת השבת.


סימה בוזגלו, אמו של דניאל, סיפרה כי בנה, כלתו וארבעת נכדיה, מתגוררים ביחד איתה בקריית טבעון: "מאחר ואנו משפחה דתית, התעניינו בכריזה של כניסת שבת, בדציבלים שמותרים בחוק, של השיר 'שלום עליכם מלאכי השלום', זה שתי דקות אחרונות לפני כניסת השבת, ואנחנו בשכונה כבר כ – 50 שנה, שומרים על המסורת של בתי כנסת והדלקת נרות שבת, חילוניים בשכונה כנראה לא מוצא חן בעיניהם הדת, או השיר, ולדעתי זה מטעמי דת. אני חיה בידיעה שיש לי חופש דת וחופש ביטוי, בכל זאת אני בארץ ישראל".


חופש הדת. דניאל בוגזלו עם אמו סימה. צילום: עצמי

בערר נגד המועצה כתב עו"ד ליטווק: "אין כל הוראת חוק במדינת ישראל המונעת השמעת שירי שבת. הדוח ניתן במטרה לרצות קומץ תושבים אשר שירי השבת אינם ערבים לאוזניהם, תוך הפעלת אכיפה סלקטיבית ובררנית ובחוסר סמכות ומתוך רצון לגרוף הון פוליטי. מרשי אינו יכול שלא לתמוה אודות האכיפה הסלקטיבית והבררנית כלפיו, בעוד שעשרות ומאות תלונות אודות מפגעי רעש ומוזיקה בווליום גבוהה אינם נאכפים כלל, מה גם שבתחום סמכותכם מצויים מס' רב של מוסדות חינוך בהם פועלים פעמים רבות ביום רמקולים, שירים וצלצולים וזאת ללא כל פיקוח".

עו"ד ליטווק ציין עוד בערר כי בפני מרשו "לא הוצג כל צו, או מדידה, או חוות דעת הבוחנות את עוצמת הרעש, דבר המעיד על אי חוקיות הדו"ח וכפועל יוצא מכך אין מנוס מלהורות על ביטולו. מרשי פועל אך ורק במסגרת החוק וברמת הדציבלים המותרת, כאשר לאמור מתווספת העובדה כי מדובר בהשמעה לזמן קצר מאוד וקצוב (דקות בודדות בשבוע) באופן שאינו מהווה כל מטרד או עבירה על החוק. יובהר כי בידיי מס' מענים ממשטרת ישראל, המדברים בעד עצמם ואשר כולם מאשרים את חוקיות השמעת זמירות טרם כניסת שבת, אשר ללא ספק מותרת בחוק".

עו"ד ליטווק כתב עוד בערר כי: "מדובר בדוח שניתן בהיעדר סמכות ובחוסר סבירות והגינות קיצוניים, תוך שימוש נואל בחוק העזר, שכלל לא נועד למקרה נשוא החוק. מתווספת העובדה כי מדובר בנושא רגיש, ובעל חשיבות עליונה, חופש הדת והפולחן המהווים זכויות יסוד בסיסית במדינת ישראל".

תגובת ראש המועצה, עידו גרינבלום: "כלל מפגעי הרעש שמקורם בתוך היישוב מטופלים על ידי המועצה, בצורה שווה. במקרה הנ״ל מדובר בהפרעה לציבור, התושבת קיבלה על כך התראות מראש ובחרה בכל זאת לפעול בצורה שאינה מתחשבת בשאר תושבי הרחוב".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות