X

כנס הצפון השלישי נערך במכללה האקדמית גליל מערבי

כנס הצפון השלישי לקדמה טכנולוגית ולשילוב חברתי נערך הבוקר במכללה האקדמית גליל מערבי, בשיתוף מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית של הטכניון והמכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל
כנס הצפון השלישי לקדמה טכנולוגית ולשילוב חברתי נערך הבוקר במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו.  הכנס נערך בשיתוף מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית של הטכניון והמכללה האקדמית להנדסה בראודה בכרמיאל ולקחו בו חלק ראשי ערים מכל מרחב הצפון, בכירי התעשייה הישראלית ובכירי האקדמיה בישראל. במהלך הכנס דנו המשתתפים בפוטנציאל הפיתוח הגדול שטמון באזור הצפון והציגו תוכניות עבודה לאומית למימוש הפיתוח הכלכלי באזורים אלה.

נשיא המכללה האקדמית גליל מערבי, פרופ' נסים בן דוד, נושא דברים בכנס. צילום: יניב ביטון BP סטודיו לצילום


 


נשיא המכללה, הכלכלן פרופ' נסים בן דוד, נשא דברי ברכה ודיבר על השינויים, והאתגרים הכלכליים שטמנה בחובה תקופת הקורונה ואמר "הכנס היום ירחיב את הבנתנו ביחס לקשרים שמתקיימים בין קדמה טכנולוגית לבין שילוב חברתי".

פרופ' בן דוד הודה בחום לד"ר טלמור על ארגון הכנס ולשותפים לדרך נשיא המכללה האקדמית להנדסה בראודה פרופ' אריה מהרשק, למנכ"ל מוסד שמואל נאמן למחקר מדיניות לאומית פרופ' עירד יבנה, לד"ר מיכל לוי בלייך, לחברי מוסד שמואל נאמן מהטכניון, לחברי הסגל משתי המכללות שסייעו לקיום הכנס ולמשתתפים הרבים.

יושבת ראש הכנס וראש החוג ללוגיסטיקה במכללה האקדמית גליל מערבי, ד"ר עירית טלמור, פתחה את הכנס ואמרה:

"הגליל והנגב הם אזורים עתירי קרקעות עם תמהיל אוכלוסייה מגוון, ואתגרים רבים בתחומי  החינוך, התעסוקה, התשתיות והביטחון האישי והלאומי. על אף שפוטנציאל הפיתוח באזור הצפון הוא אדיר, הוא לצערנו עדיין רחוק מלהיות מנוצל. השקעה מושכלת של רשויות המדינה יכולה הייתה להפוך חבלי ארץ אלו למנועי צמיחה של המדינה ב-25 השנים הבאות, ולהבטחת חוסנה הכלכלי, החברתי והביטחוני".

ד"ר עירית טלמור: המכללה האקדמית גליל מערבי

"אני נרגשת ושמחה שהכנס מתקיים אצלנו במכללה האקדמית גליל מערבי. אנחנו אמנם בפריפריה, אך מהווים את הלב הפועם של מדינת ישראל. בניית חזון לקידום הגליל והנגב ונקיטת הצעדים למימושו יבטיחו את שגשוגה וביטחונה של המדינה", אמרה.

אליאור בר, סמנכ"לית האסטרטגיה בתנועת אור הציגה כי כיום 75% מתושבי המדינה גרים במרכז, ב-25%  משטחי המדינה, ולהיפך כ25% מתושבים גרים ב75% משטחי המדינה בצפון ובדרום. בר הסבירה כי אם מגמה זו תימשך הפערים בין האוכלוסיות יגדלו. "כשמדברים על הנגב והגליל צריך להבין שזה לא רק העניין שלהם, פיתוחם יביאו לפריחה כלכלית והם יהפכו למוקדי צמיחה. תנועת אור הוקמה לפני 20 שנה, בתהליך הבנו שהאנשים הם המנוע לכלכלה, וכדי שהכלכלה תתחזק ולא יוצרו פערים חברתיים מה שנדרש לעשות זה לפעול ליישב הנגב והגליל וליצור בהם מרכזים של אנשים, מחיה ותעסוקה ומתוך חזון זה ליצור שלושה מרכזים בארץ שמהווים אקו-סיסטמים פעילים ומצליחים".

סיון יחיאלי, I4Valley,  ציינה: "כשמדברים על פוטנציאל צמיחה באזור מסוים הדבר חייב להתבצע על פני בסיס קיים, ועל אדני הצרכים המקומיים שיאפשרו לכלכלה לצמוח. אנו משקיעים בסטארטפים ומיזמים שונים שמעניקים ידע, שולחים צוות מנוסה ומקצועי שיוצר חיבורים לחברות תעשייתיות. כל אלו יוצרים חיבור לאקו-סיסטם רחב.

סיון הוסיפה כי חשוב לפעול בצפון ושכיום כ- 50% מהתעשייה של המדינה נמצאת בו, וכי במהפכה התעשייתית הרביעית פועלים כיום לדייק את הייצור כך שיהיה פחות מזהם וחסכוני,, דוחפים לגיוס עובדים באיכות גבוהה, מפתחים את תחום הרובוטיקה ופועלים ליצירת שפה טכנולוגית קלה יותר ועדכנית בתעשייה הקיימת.

מנכ"ל פארק הייטק צפון, רם לוינסון אמר"פארק הייטק צפון הוא פרי יוזמה של מרטין מושל, יהודי ציוני מאוסטרליה שהולך להשקיע מעל מיליארד ₪ באזור הגליל המערבי, על מנת לבנות מרכז להייטק למתכנתים, מדענים ומהנדסים, שימנה שמונה מבנים שיכילו כ5000 עובדים. דבר שישנה את האזור לחלוטין, יאפשר תעסוקת הייטק לאוכלוסייה המגוונת בצפון ויביא צעירים לעבור מהמרכז צפונה לאזור בו הם יוכלו לרכוש דירה במחיר בר השגה."

רם הוסיף וציין שכדי להביא את החברות הם משלמים את הארנונה שלהן, מייצרים מעטפת רחבה ומחברים אליהם את האוכלוסייה המקומית ופועלים בכל הגזרות כדי ליצור אקו-סיסטם.

מנכ"ל חברת סיראג' טכנולוגיות עותמאן אלשייך הסביר כיצד הפן הטכנולוגי יכול לתרום להעצמה חברתית. "החברה שלנו מבוססת על כ-25 עובדים שרובם מהפזורה הבדואית בדרום. החזון החברתי שלנו הוא ליצור עוד מתכנתים מהחברה הבדואית וזאת על ידי חשיפה לדוגמאות של הצלחה".

עותמאן הוסיף והדגיש שהחברה שמה דגש רב על העלאת המודעות לטכנולוגיה במגזר הבדואי. אנחנו מארגנים מפגשי חשיפה לתלמידים בבתי הספר, כדי שיחושו ויכירו את התחום, וכן לסטודנטים שלומדים טכנולוגיה כדי לחזק ולהעצים אותם ולמנוע נשירה במהלך תקופת הלימודים, כאשר בסוף התהליך אנחנו מלווים אותם בתהליכי השמה למציאת עבודה".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות