X

המלצות ששוות הרבה כסף לפני תום שנת המס

בחודש האחרון של השנה האזרחית כדאי לדעת למקסם את הזכויות המגיעות לכם מרשויות המס. רו"ח חנא ג'רייס משתף אתכם במספר עצות שיכולות לחסוך הרבה כסף

בעלי שליטה בחברות, שכירים, בעלי עסקים ומשקיעים בשוק ההון – מידע זה מיועד לכם.

בחודש האחרון של שנת המס 2022, מומלץ להיערך מראש כדי למקסם את הטבות המס והזכויות המגיעות לכם. רו"ח חנא ג'רייס, דירקטור ומנהל מחלקת המיסים בסניף החיפאי של פירמת ראיית החשבון BDO, חולק מהידע והניסיון שלו, כמה עצות שיחסכו לכם הרבה כסף לפני תום שנת המס.


רו"ח חנא ג'רייס. צילום: יח"צ


רו"ח ג'רייס, בעל ניסיון עשיר בייעוץ ותכנון מס, מלווה קשת רחבה של חברות ויחידים הפועלים לוקאלית וגלובלית, הכוללת בין השאר חברות מענף התעשייה והמסחר, חברות טכנולוגיה, חברות ספנות, מלכ"רים, סטרטאפים וSMB's בחיפה והצפון. רו"ח ג'רייס בוגר אוניברסיטת תל אביב וכיום גם סטודנט בחוג למשפטים בקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה.

מיסוי משיכות בעלי שליטה בחברות: בשנת 2017 נכנס לתוקף סעיף 3(ט1) לפקודה, העוסק במשיכות מחברה על ידי בעל מניות מהותי (מי שמחזיק ב-10 אחוז ומעלה מהזכויות בחברה) בסכום מצטבר העולה על 100 אלף שקלים, ואשר לא השיב אותה לחברה עד תום שנת המס שלאחר השנה בה נמשכו הכספים. משיכות אלה יחשבו כהכנסה מדיבידנד במידה והיו רווחים בחברה, או הכנסת עבודה במידה והתקיימו יחסי עובד-מעביד, או לחילופין הכנסה מעסק או משלח יד, בידי אותו בעל מניות מהותי. לכן, מומלץ לבדוק את יתרות החובה של בעל השליטה בחברה ולבחון אם כדאי להשיב אותן לחברה או לחלופין לחלק דיבידנד ובכך להימנע מאירוע מס.

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה צילום: דורון גולן

הקריה האקדמית אונו קמפוס חיפה צילום: דורון גולן

עוד הוסיף רו"ח ג'רייס בעניין צבירה נכונה של הוצאות, כי על הנישומים המדווחים לפי בסיס צבירה לוודא צבירה מלאה ונכונה של כל ההוצאות המתייחסות להכנסות שתדווחנה בשנת 2022, לרבות הוצאות הכרוכות בייצור אותן הכנסות שטרם שולמו או טרם נכללו בספרי החשבונות. נוסף לכך, ציין רו"ח ג'רייס שרצוי להקדים ולסיים את הטיפול בחובות בעייתיים. מכיוון שהוצאות בגין חובות אבודים יותרו בניכוי כהוצאות לצרכי מס רק אם יוכח להנחת דעתו של פקיד השומה, כי החובות הפכו לרעים בשנת המס. לפיכך, מומלץ להיערך לביצוע פעולות לגביית החובות כגון: פנייה לעורכי דין לשם הגשת תביעות משפטיות וכיוצא באלה.

השקעות בשוק ההון: שווקי ההון בארץ ובעולם חוו השנה ירידות חדות, לכן מומלץ לבחון מימוש השקעות לשם ניצול הפסדים הוניים. הפסדי הון בבורסה ניתנים לקיזוז כנגד רווחי הון, שבח מקרקעין וגם כנגד רווח הון ממכירת מטבעות דיגיטליים. כמו כן, במקרים מסוימים הפסד הון מניירות ערך ניתן לקיזוז בשנת היווצרותו גם כנגד ריבית ודיבידנדים מניירות ערך אחרים.

פיננסים. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

החזרי מס ליחידים: מומלץ לבחון הגשת דוח לצורך קבלת החזרי מס במידה ונישום הועסק אצל מספר מעבידים והמס הכללי שנוכה מהכנסתו גבוה מהמס המתחייב, או במידה והנישום עבד חלק משנת המס, וכן נישום ששהה בחו"ל ולא נערך לו תיאום מס על בסיס שנתי, או נישום בעל הפסדים מניירות ערך שלא קוזזו כנגד רווחים מניירות ערך. רו"ח ג'רייס הוסיף כי אלה דוגמאות למקרים בודדים וכי ורצוי לבדוק מקרים נוספים דוגמת נישומים שלא קיבלו את כל נקודות הזיכוי המגיעות להם במהלך השנה, כגון נקודות זיכוי בעד ילדים שנולדו במהלך השנה, וכן נישומים תושבי יישובי ספר אשר לא ניצלו את הטבות המס המגיעות להם, לכן רצוי שיבחנו הגשת בקשות כאמור.

 

*אין במידע המופיע לעיל כדי להוות ייעוץ מיסוי ו/או תחליף לייעוץ מיסוי ואין באמור כדי להוות מענה לנסיבות מקרה קונקרטיות ו/או ספציפיות, לחוות דעה או להביע עמדה ביחס למקרה מסוים.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות