X

ארץ יקרה לי יקרה: האם עדיף לצעירים לעבור לארץ אחרת?

ד"ר לודמילה קריבוש, ראשת החוג לסוציולוגיה והחוג לאזרחות במכללת אורנים מנסה להסביר שכולנו באותו סירה – והיא טובעת
שנים אנחנו מתלוננים על יוקר המחיה, משווים את המחירים בארץ למחירים במדינות אחרות ומתוודעים שישראל הינה אחת המדינות היקרות ביותר ב- OECD (ארגון בינלאומי של המדינות המפותחות המקבלות את עקרונות הדמוקרטיה הליברלית והשוק החופשי). ב- 2011 הכעס על מצב זה יצא לרחובות, הפך למאבק עוצמתי עם סלוגן הדגל 'העם דורש צדק חברתי!', אך בהיעדר ההסכמה בין המשתתפים באשר למשמעות הצדק החברתי עבור כולם – הצטמצם וירד מהכותרות.

קרדיט: פריפיק

מאז מחאת הקוטג' עבר יותר מעשור, והשנה הקולות שדורשים מהמדינה לטפל ביוקר המחיה מתחזקים שוב. התהליכים העולמיים, המעבר לאנרגיה ירוקה ואנרגיה מתחדשת, משבר הקורונה, מספר רב של בחירות לכנסת, המלחמה בין רוסיה לאוקראינה והסנקציות על יצוא מרוסיה – כל אלה החמירו את המצב עוד יותר. כולנו עדים לזינוק במחירי הדלק והדירות, מוצרי המזון והמסים. לפי האתר של הסתדרות העובדים החדשה הקוראת 'די!' ליוקר המחיה בארץ, "האינפלציה גבוהה, המחירים משתוללים, השכר נשחק ומעגל העוני ממשיך לבלוע שכבות חדשות באוכלוסייה'. ההסתדרות קוראת 'להעיר' את מדינת ישראל ולדרוש הורדת יוקר המחיה, העלאת שכר המינימום וקצבאות הזקנה, הקפאת תעריפי החשמל, המים והארנונה.במקביל, העיתונאים, במיוחד הכתבים בחו"ל, מראים בכתבותיהם משפחות וצעירים אשר ירדו מהארץ למדינות כמו גרמניה, יוון, פורטוגל בתקווה להסתדר טוב יותר מבחינה כלכלית. לעומתם ואל מול החיפוש אחר עושר, בדירוג האושר העולמי של Sustainable Development Solutions Network, ישראל ממשיכה לככב בין עשר המדינות המאושרות בעולם.

הזמנה לכנס ארץ יקרה לי   קרדיט: מכללת אורנים

תופעות אלה מעלות שאלות רבות ודורשות הסבר, אשר כנראה לא יימצא בתחום דעת אחד. ב- 29/12/2022 החוג לסוציולוגיה והחוג לאזרחות במכללת אורנים מארגנים כנס פרונטלי בליווי זום בנושא: 'ארץ יקרה לי יקרה: האם עדיף לצעירים לעבור לארץ אחרת?' בו נדון ביוקר המחיה בישראל ובהשלכותיו על החלטות הצעירים להישאר בארץ או לעזוב. הכנס יתקיים באולם בית הדומי, כאשר נלמד את התופעה ממספר היבטים הן בעזרת אנשי האקדמיה ואנשי הספרות בעלי שמות בינלאומיים, והן עם אנשי השדה – ממובילי המחאה החברתית של שנת 2011 ועד למלמדי ומקדמי הידע בכלכלה ובחינוך הפיננסי.

מההיבט הדמוגרפי והסוציולוגי, נשמע את הדמוגרף והסוציולוג פרופ' סרג'ו דלה-פרגולה אשר ידבר על נורמות תרבותיות מול כלכלה בהקשר להגירה לישראל וממנה, את הסוציולוגית פרופ' לילך לב ארי אשר חקרה ישראלים בהגירה, ואת הסופר, מחבר הספר 'ישראלים בגרמניה', מר שוקי שטאובר אשר יצביע על שיקולי הגירה של צעירים מישראל למדינות המערב.

מההיבט האזרחותי והכלכלי, נשמע את המדריכה הארצית בתחום החינוך הפיננסי גב' יפעת ברוש אשר תראה את הקשר בין השינויים המבניים והתרבותיים בשוק העבודה לבין יוקר המחייה, ואת מנהל מחלקת פיתוח הידע והלמידה בארגון פעמונים מר אלעזר פינקוביץ' אשר יעסוק בחשיבות הידע והמיומנויות לניהול כלכלי לקבלת החלטות בנושא מגורים, תעסוקה וחיי צעירים.

בכנס ישתתפו הסטודנטים והסגל של מכללת אורנים, וכן תלמידי י"ב מבתי הספר באזור, הלומדים את המקצוע אזרחות. במהלך הכנס, כפי שניתן לראות באתר הכנס, נעלה שאלות במושב 'סליחה על השאלה' ונסכם ב'משאל עם' בנושא.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

איפה תבלו את חג הפסח?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך