בקע שהגיע עד הקרסוליים הוסר בבית החולים רמב"ם

השבוע השתחררה אלה בוגיוב לביתה, לאחר שהרופאים הכירורגים ברמב"ם ניתחו בקע שהגיע לה עד הקרסוליים. הבקע נגרם כתוצאה מהורדת משקל של עשרות קילוגרמים
אלה בוגיוב עם המנתח שהציל את חייה. צילום דוברות רמב"ם

אלה בוגיוב עם המנתח שהציל את חייה.
צילום דוברות רמב"ם

10 ליטרים של בקע, הוסרו השבוע לאישה בניתוח מורכב ונדיר. אחרי שהשילה עשרות ק"ג ממשקלה, פיתחה אלה בוגיוב בקע ארוך במיוחד, שהגיע עד הקרסוליים והגביל את תנועותיה, באופן משמעותי. אלה עשתה את כל הדרך מאוקראינה לביה"ח רמב"ם, שם פגשה את האיש ששינה את חייה.

במשך כמה שנים אלה בוגיוב, בת 63 מאוקראינה, הסתובבה עם בקע ארוך במיוחד, אשר הגיע עד לקרסוליה. מעבר לאי הנוחות שכרוכה בבעיה, הבקע שהכיל את הקיבה, המעי הדק כולו וחלק מהמעי הגס, גרם לבוגיוב לבעיות רפואיות לא פשוטות והעיב באופן משמעותי על איכות חייה. אחד הסיבוכים העיקריים מהם היא סבלה היה התפתחות של מספר חסימות קיבה חוזרות, שהובילו לכך שפשוט לא יכלה לאכול. בוגיוב, שהייתה בעברה אישה גדולה ושקלה כ-200 ק"ג, הורידה במהלך התקופה הזו כמחצית ממשקלה – 100 ק"ג – חלק באופן יזום וחלק מכיוון שלא יכלה לאכול מבלי להקיא בגלל סיבוכי הבקע. במשך כל הזמן הזה היא חיפשה רופא שיסכים לנתח אותה, ולהחזיר לה את חייה בחזרה.

בקע מורכב כזה לא מנתחים בכל מקום. הדבר מצריך מיומנות ניתוחית גבוהה ויכולת להתמודד עם האתגרים שכרוכים בטיפול במקרה כזה. בתה של בוגיוב, נטליה, המתגוררת בארץ ועובדת כאחות, נתקלה בפרסום מקרה של ניתוח בקע גדול במיוחד שנעשה ברמב"ם והחליטה להביא את אמה לבית החולים. לפני כחודש וחצי הגיעה בוגיוב לרמב"ם כדי לעבור הערכה במרפאה של ד"ר עאדל אבו-סאלח, מנהל השרות לתיקון בקעים ושחזור דופן הבטן במערך לכירורגיה כללית ברמב"ם, שמנתח לפחות מקרה אחד של בקע מורכב מידי חודש. ד"ר אבו-סאלח לא פחד מהאתגר והסכים לנתח גם את בוגיוב.

במשך חמש שעות ביצעו רופאי רמב"ם, ד"ר אבו-סאלח , וד"ר יצחק רמון, רופא בכיר במחלקת כירורגיה פלסטית בביה"ח, את הניתוח המורכב לתיקון הבקע הארוך ביותר שטיפלו בו עד כה. במהלך הניתוח השתמשו הרופאים במספר רשתות בגודלן המקסימלי, במטרה לתחום את איברי הבטן במקום דופן הבטן שנבקעה, וסגירתה של הבטן. לאחר מכן ביצעו הרופאים בניית דופן חדשה, שתשמור על איברי הבטן, ותמנע חזרה של הבקע, ולבסוף בוצעה כריתות עודפי עור ורקמה תת-עורית, במשקל של 5 ק"ג- אותו עור עודף שנוצר כתוצאה משנים ארוכות של התרחבות הבטן בשל הבקע.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות