אימאל'ה, המנות גדלו…

כולנו גדלנו על המשפט "ילד טוב משאיר צלחת ריקה". הבעיה היא שעם השנים הצלחות ואיתן המנות גדלו מאוד, ולהשאיר בכל פעם צלחת ריקה עלול לפגוע בתהליך ההרזיה שלנו. ב"שומרי משקל" משרטטים לכם כללים איך להתמודד עם הכמויות ההולכות וגדלות
 

 

המגמה התחילה כמו אפנות רבות בארצות הברית והגיעה אלינו במהרה. במשך השנים הצלחות וכוסות המשקה גדלו מאוד ואיתן כמויות המזון והשתייה שאנו צורכים. הקינוחים הענקיים מכילים לפעמים כמות השווה לתקציב נקודות יומי, דליי הפופ קורן בקולנוע תפחו, ומנות הבשר בהמבורגר ובסטייק גדלו כך שקשה להשאיר נקודות למסעדה ולאכול גם משהו בשאר היום. יכול להיות שזו אחת הסיבות שאתם מתקשים לרזות.
אנחנו מכירים את המבצעים ברשתות המזון, במסעדות, בבתי המלון ובחנויות, "להגדיל בשקל ותישעים", "הכול כלול" כולל תוספת המשקל, "אחד ועוד אחד", ו"רק היום במבצע". אנחנו בתחושה שחסכנו כסף, גם לא בטוח, אבל את המחיר אנו משלמים בעליה במשקל ובבריאות שלנו.
מבצעים אלה הם בדרך כלל על ההמבורגר, הצ'יפס והקולה ולא על הפירות והירקות. התרגלנו למנות ולכלים גדולים יותר במסעדות, תחילה העיניים התרגלו ומהר מאוד זה גם השפיע על האכילה שלנו בכל מקום ואיבדנו את היכולת שלנו להבחין מתי שבענו, ואנחנו ממשיכים לאכול כי האוכל פשוט נמצא שם ואוכלים עד שגומרים כל מה שבצלחת.
ממחקרים עולה שאנשים לא מרגישים בשינוי ברמת השובע ויסיימו מהצלחת גם אם מונח עליה בין 25% ל50% יותר ממה שהם רגילים לאכול בדרך כלל.

 

התרגלנו למנות ולכלים גדולים יותר במסעדות, תחילה העיניים התרגלו ומהר מאוד זה גם השפיע על האכילה. צילום: אילוסטרציה

התרגלנו למנות ולכלים גדולים יותר במסעדות, תחילה העיניים התרגלו ומהר מאוד זה גם השפיע על האכילה. צילום: אילוסטרציה

לפני מספר שנים נצבו בחברת "גוגל" בפני בעיה, העובדים שלה אכלו יותר מדי חטיפים. בגוגל האוכל ניתן בחינם ובכמויות גדולות לא רק בחדר האוכל, אלא גם בקערות חטיפים המוצבות במטבחים בכל קומה. ידועות לשמצה במיוחד סוכריות ה–M&M הזמינות בכל עת. הם החליטו לשים אותם מאחור והחליפו אותן בקערות עם פירות. כתוצאה מכך השתנו הרגלי האכילה של העובדים והם רזו. במקרים רבים הסביבה וגודל המנה מחליטים עבורנו מה וכמה נאכל.
בניסוי מפורסם אחר חלק מהמשתתפים אכלו מצלחת מרק רגילה, וחלק אחר אכל מצלחת שהתמלאה באמצעות צינור, נמצא שהם אכלו ביותר משבעים אחוז יותר. שוב נראה שמנות גדולות גומרות לנו לגמור הכול מהצלחת.
הבעיה היא לא רק באכילה במסעדות וברשתות מזון מהיר אלא גם בקניות. האריזות גם הם גדלו, את דגני הבוקר למשל אנו רגילים לקנות באריזות משפחתיות גדולות, אריזה גדולה דוחפת לאכול יותר. ורבים אכן אוכלים מעבר למנה המומלצת שהיא כשלושים גרם, רק כי הם קנו קופסאות גדולות ומפתות.
היום ניתן גם לקנות חטיפים בשקיות ענקיות, מוכרים לנו אותן בטענה שאנו חוסכים בקנייה כזו אך בפועל אנו פשוט נאכל יותר כי עד שלא רואים את תחתית השקית לא נרגעים. בכל מקרה חשוב לזכור שאין מדובר במזון בריא מראש.

 

המלצות להתמודדות:

 

כלל הצלחת – להרכיב את הצלחת כך שחצי ממנה יכיל ירקות טריים ומבושלים, רבע צלחת מנת חלבון ורבע צלחת מנת פחמימה ורצוי פחמימה מלאה.לדוגמה: סלט קטן/ ברוקולי מבושל, מנת דג ואורז מלא.

הערכת גודל מנה, ניתן למצוא במדריך הנקודות עמוד 50-51 – תמונות המאפשרות לנו לאמוד את גודל המנה באכילה בחוץ, באמצעות שימוש בכף היד. לדוגמה: מנת חלבון בגודל כף יד ללא האצבעות שווה למנה במשקל 90 גרם. מומלץ לקחת אתכם את המדריך בתיק.

כלי מדידה מדויקים – כוס, כף, כפית, משקל – באמצעות כלים נדע בדיוק את הכמות והמשקל ונוכל לחשב אותם בנקודות. מומלץ לחזור ולמדוד גם מנות מוכרות, כי עם הזמן יש לנו נטייה להגדיל אותן. וכן לאכול בצלחות קטנות יותר. לדוגמה: למדוד ולשקול את האורז, או את הפסטה.

אריזות מדודות – מזונות ארוזים ביחידות אישיות – מתאימים לאכילה כשרוצים מנה מוגדרת. לדוגמה: מומלץ לקנות חטיפי בריאות באריזה קטנה ואישית.

יוצרים מנות מדודות כשקונים אריזות בכמות גדולה יותר מומלץ לשקול ולחלק למנות מומלצות לדוגמה: דגני בוקר 30 ג' לארוחת בוקר בעבודה.
הכלל החשוב ביותר:להצלחה בהרזיה חייבים להיות מודעים, גם בקניות, גם באכילה בבית ובוודאי כשאוכלים בחוץ, ולהקשיב יותר לעצמנו ופחות לכל נסחות הדעת החיצוניות.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות