צלילי המוזיקה לריפוי המוח

במכון הריפוי בעיסוק של כללית במרכז רפואי לין מיישמים שיטה חדשנית לטיפול בפגיעות מוח, המבוססת על שילוב של מוסיקה וקצב, שפיתח נגן תופים בעל שם עולמי
 

הטיפול ניתן באימון פרטני, אחד על אחד, או באימון קבוצתי. צילום: כללית

הטיפול ניתן באימון פרטני, אחד על אחד, או באימון קבוצתי. צילום: כללית

מזה כשנתיים מיושמת במכון הריפוי בעיסוק של כללית שיטה חדשה להפעלת המוח שמתבססת על הפעלה רב חושית, המערבת את חוש השמיעה, הראיה, החישה והתנועתיות ומשתמשת בקצב ובמוסיקה. הרעיון הוא שילוב של הפעלת ידיים, רגליים, קול ומוסיקה, כדי לגרות חלקים שונים במוח. לכל תנועה יש סימן וצליל (מילה). במהלך אימון נדרש המטופל לפענח ולבצע במקביל את הסימנים או את הצלילים, עד 18 במספר. באופן זה, ניתנים לאזורים שונים במוח גירויים, בשתי ההמיספרות (חלקי המוח), בו-זמנית. דבורה יאיר, מרפאה בעיסוק של כללית במכון בחיפה, שהשתלמה ביישום השיטה פורצת הדרך, מציינת כי בשיטה זו מחזקים את הריכוז, הקואורדינציה, התנועתיות הדו צדדית, האיזון, הזיכרון, דימוי הגוף, המודעות הפיזית, יכולת הדיבור והקריאה, מיומנויות מוטוריות ועוד. השיטה שנקראת RGRM (Ronnie Gardiner Rhythm & Music), פותחה על ידי רוני גרדינר, מתופף ג'ז מצליח ומוערך בעולם. שהיה הזר הראשון בשבדיה שקיבל בשנת 2001 את אות הכבוד השבדי היוקרתי "מדלית סט אריק", על עבודתו ותרומתה הרבה בעזרה לחולי שבץ מוחי.
היא מתבססת על כך שכיום ברור לחוקרים כי המוח גמיש וניתן לפתחו על ידי גירויים מתאימים. גישה זו מנוגדת להנחה שהייתה עד לפני שנים לא רבות, לפיה אין ביכולתו של האדם להתמודד עם התנוונות המוח ועליו לקבל את שחיקתו והזדקנותו של המוח כעובדה שאינה ניתנת לשינוי.
השיטה החדשה גמישה מאוד ואפשר להתאים אותה לצרכים וליכולות של המטופל. היא ניתנת באימון פרטני, אחד על אחד, או באימון קבוצתי וניתן לבצע אותה בישיבה או בעמידה. בשל הגיוון והקצב, היא גם מלהיבה את המטופל והוא מגייס ככוחות להצליח בה.
מדובר בשיטה מלהיבה ומוצלחת, אך אינה מתאימה לכל אחד, מבקש להדגיש צוות המכון לריפוי בעיסוק. הצוות מפעיל מגוון רחב של שיטות ומסלולי הטיפול המותאמים לכל מטופל לאחר שנערך אבחון מעמיק.
השיטה הוכחה כמצליחה מאוד בשיקום פגועי מוח בכלל וחולי פרקינסון בפרט, ומיושמת בהרחבה בשבדיה ובארצות שונות באירופה.
הטיפול בשיטה זו מהנה מאוד, החיוך עמו יוצאים המטופל והמטפל מהטיפול להמשך הדרך, מעיד רק במקצת על אשר התרחש בין כתלי חדר הטיפולים בריפוי בעיסוק!
שיטה זו היא אחת מתוך מגוון גדול של טיפולים הניתנים במכון לריפוי בעיסוק במרכז רפואי לין ויש להדגיש כי אינה מתאימה לכל מטופל
ההפניה נעשית על ידי רופא משפחה, רופא נוירולוג או רופא גריאטרי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות