ד"ר עמי ברק: שחזור מאוזן לאוזן

ד"ר עמי ברק, הרופא החיפאי ואחד המומחים הגדולים בכירורגיה פלסטית ובעיקר בניתוחי שחזור אוזניים, מסביר על הליך שחזור אוזניים בעקבות מום או טראומה, וגם איך זה הביא לשינוי בחייהם של כמה מהמנותחים
שחזור אוזניים הוא אחד האתגרים הקשים ביותר בעולם הכירורגיה הפלסטית. הסיבה לכך היא שהאוזן החיצונית מורכבת מסחוס, במבנה תלת מימדי וממעטפת עור עדינה. עם זאת, ניתן בהחלט לשחזר אוזניים שנפגעו או שלא היו קיימות, באמצעות ניתוח מורכב שמתבצע בשני שלבים.
לצורך הסבר על הניתוח ומאפייניו שוחחנו עם ד"ר עמי ברק, הרופא המוביל בישראל לשחזור אוזניים. עד לשנת 2016 טיפל ד"ר ברק בכ-250 מקרים, אשר הקנו לו ניסיון ומומחיות בנושא. ברק, שמרפאתו נמצאת בחיפה, התמחה בתחום זה במספר מקומות בעולם ואצל גדולי המומחים, ביניהם ד"ר פירמין בפריז, ד"ר בנרט בארצות הברית וד"ר נגטה ביפן.

 

עד לשנת 2016 טיפל ד"ר ברק בכ-250 מקרים, אשר הקנו לו ניסיון ומומחיות בנושא

עד לשנת 2016 טיפל ד"ר ברק בכ-250 מקרים, אשר הקנו לו ניסיון ומומחיות בנושא

 

שחזור האוזן הוביל לשידוך

דוקטור עמי ברק מציין כי תהליך שחזור מומים באוזניים נועד על מנת לתקן מומים מולדים, כמו ילדים שנולדים ללא אוזן חיצונית או כל מצב של טראומה אחר שנגרם לאוזן. מעבר לעניין הבריאותי, פגם באוזניים יכול להפריע מאוד מבחינה אסתטית ולגרום לתחושה של אי נוחות או חוסר ביטחון.
ד"ר עמי ברק מספר על מקרה שבו טיפל לאחרונה: בחורה חרדית בת 18 מבני ברק שנולדה ללא אוזן חיצונית והופנתה אליו לאחר שלא נמצא לה שידוך. היא עברה שחזור אוזן חסרה ולאחר חצי שנה שלחה לד"ר ברק הזמנה לחתונתה. .
כיום, בזכות הטכנולוגיה המתקדמת והניסיון שהצטבר אצלו, מצליחים במרפאתו של ד"ר ברק לשנות עולמות ולהשפיע לטובה על חייהם של אנשים, הוסבלים מאוזניים פגומות.
במקרים בהם האזור מאוד מצולק ואיכות העור גרועה, מופנים המטופלים ליצירת פרוטזה של האוזן. לעומת זאת, במקרים שניתן לטפל בהם, חשוב לפנות למומחה בתחום, שיש לו ניסיון רב בשחזורי אוזניים, על מנת לשחזר את האוזן בצורה הטובה ביותר.

 

שחזור אוזן חיצונית נדרש רק כאשר יש בעיה של מומים מולדים, אלא גם במקרים של טראומה.

שחזור אוזן חיצונית נדרש רק כאשר יש בעיה של מומים מולדים, אלא גם במקרים של טראומה.

 

שחזור אוזניים – איך זה עובד?

העיקרון שעומד מאחורי שחזור אוזניים הוא להשתמש בחלקים מגופו של המטופל, בעזרתם ניתן לשחזר את האוזן החסרה, שנוצרת בדמותה של האוזן הקיימת. מכיוון שהאוזן מורכבת מסחוס וממעטפת עור עדינה, הם נלקחים מגופו של המטופל ומותאמים לאוזן החדשה. לפי ד"ר עמי ברק, את הסחוס לבניית האוזן החסרה, נוטלים מצלעות בית החזה של המנותח ובונים את האוזן בצורה שתהיה העתק של האוזן הנורמאלית.
"למעשה, אנחנו מוציאים חלקים של סחוס הצלעות ומגלפים אותו בצורה של אוזן. לאחר מכן אנחנו ממקמים את הסחוס המגולף מתחת לעור, באזור שמיועד לשחזור. הגילוף מצריך ניסיון רב ומי שעושה את זה רק פעם בשנה, לא יידע לבצע זאת כמו שצריך", מסביר ד"ר עמי ברק.
לאחר שחזור הסחוס, יש לחכות חצי שנה על מנת שהסחוס ייקלט טוב יותר באזור הזה. "הוא נקלט על ידי פלסמה שעוברת מכלי הדם לרקמות ולסחוס והיא מכילה את החומרים ששומרים על החיוניות שלו", מציין דוקטור ברק. "לאחר ששלב זה עובר בשלום, מתבצע השלב השני בו יוצרים את הרווח בין האוזן לקרקפת, על ידי שתל עור שנלקח מגוף המטופל"

ד"ר עמי ברק מסביר כי עבור ילדים שנולדים בלי אוזן חיצונית, העיתוי האופטימאלי לבצע שחזור אוזניים הוא בגיל 10, בגלל שאז הסחוס בבית החזה גדול מספיק כדי לעבוד עליו. כמו כן, בגיל זה הסחוס מאוד קל לגילוף, לעומת גילאים מאוחרים יותר, אז הסחוס יותר מסויד וקשה.

שחזור של האוזן החיצונית לאחר טראומה

שחזור אוזן חיצונית נדרש רק כאשר יש בעיה של מומים מולדים, אלא גם במקרים של טראומה. ד"ר עמי ברק מציין כי השחזורים נדרשים בעקבות תלישה או כוויה מלאה של האוזן, כמו גם במקרה של חוסרים חלקיים שנובעים מתאונות דרכים, נשיכות, וגם כוויות וגידולים.
נשיכות של אדם או של בעל חיים, הן המקור הנפוץ ביותר למקרים של שחזור האוזן החיצונית כתוצאה מטראומה. ד"ר ברק מספר על מקרה מעניין במיוחד בו הגיעה אליו מטופלת פלסטינית לאחר נשיכת חמור שקטעה את האוזן שלה.
"היא הגיעה לאחר תיאום בין משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית והמרכז רפואי אסותא וקיבלה אישור כניסה לישראל. היא עברה את הניתוח בשני שלבים, תוך שימוש בסחוסי צלעות מבית החזה והשתלת עור בשלב השני עד לשחזור מלא של החסר."
בנוסף לטראומות שמתרחשות כתוצאה מנשיכות, יש לא מעט מקרים בהם של טרואמות באוזן החיצונית, שנגרמות עקב כוויות. "מדובר בדרך כלל על כוויות כתוצאה ממים רותחים", מוסיף ברק. "טיפלתי בילדה עם כוויה קשה באזור האוזן שהגיעה אליי עם מצב של הצטלקות קשה. במקרה הזה האתגר היה מורכב יותר, מכיוון שהעור היה חרוך ולא שמיש".
לסיום, מדגיש ד"ר עמי ברק, כי השחזור המלא לא יכול לתת תוצאה זהה למה שאלוהים ברא, אבל מדובר בתוצאה הכי קרובה לכך.

 

לפרטים נוספים על שחזור אוזניים וליצירת קשר עם ד"ר עמי ברק היכנסו: http://www.amibarak.co.il/


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות