X

להיות אמן שיוצר אמנות שיוצרת אמנות

שלומי מנגר (67) הוא מיסודות התרבות של העיר בחיפה ומשמש אבן שואבת לצעירים ומבוגרים שסופגים ממנו ידע ואהבה לאומנות ומוסיקה. לרגל חגיגות יום הולדת 11 לוונדרבר החלטנו להגיד מזל טוב ועל הדרך יצאה כתבה

שלומי מנגר (67) מחיפה הוא איש קסום וצנוע אשר רוב הקוראים, ככל הנראה לא יכירו את שמו. את המוסדות החיפאיים שהקים אין איש שאינו מכיר: החל מקמרה אובסקורה חיפה, ג'ז קפה, דווקא תיאטרון, High Way, העיר השנייה,, City Hall ועד לבייבי שלו, הוונדרבר שחוגג עכשיו 11 שנים ולי נתן תירוץ מספיק איכותי להרים טלפון לאיש שבלעדיו חיי התרבות והלילה של חיפה, היו שונים לחלוטין.

רוב הכתבות שסיקרו אותו תמיד לוו ברוח אופטימיות, האדרה וההערצה למוסדות שהקים ובצדק, הוא זה שמחזיק כבר מעל 40 שנה את חיי הלילה והתרבות בעיר ומפריח בה את השממה. חיפש קצר בגוגל ותוכלו ללמוד רבות על האיש, פועלו ומאבקיו בעיר, ככה זה כנראה כשאתה אחד מאבני היסוד שלה.


השבוע קיבל מנגר את פרס יקיר העיר חיפה, ושם דיבר על ההשקפה שהייתה לו כילד עבור העיר, להפוך אותה להיות 'העיר השנייה'. הוא דיבר על החלומות, היצירות, על הבנייה של מוסדות עצמאיים אלטרנטיביים שהביאו לפריחה תרבותית, על חלומות של ילד שהפכו עם השנים למציאות. הוא חתם את דבריו באמירה החשובה שחיפה של היום צריכה עוד חולמים שיעשו עוד מהלכים מיוחדים. שחיפה של היום היא עיר מיוחדת בעלת אפשרויות לצד מגבלות, עיר יפיפייה שצריכה ניעור, עיר שבה אפשר לגדל ילדים שיחלמו וירצו לממש את החלומות ויישארו בה.


שלומי מנגר. וונדר-מן. צילום: צילום מירב בורשטיין צימרמן

את ההשראה לחלומות ספג עוד בינקותו, "הייתה לי הזכות לשבת על ברכיו של איציק מנגר אחד המשוררים הדגולים שהיו בשפה היידיש שהיה בן דוד של אבי" מספר מנגר, "הוא היה מגיע לארץ והיה מתארח בבית הורי ותוך כדי היה מארח אנשי רוח ואני הילד הקטן הייתי יושב ומתבונן, מקשיב לשיחה בעלת התכנים הגבוהים. לי זה עשה המון".

ואת דרכו הנפלאה הוא סלל עם הרבה אמונה: "ליצור עיר זה להבין מה היא צריכה" אומר מנגר, "42 שנות יצירה בהן עשיתי המון, כן המון כדי שהעיר הזאת תהיה עיר ראויה לאנשים אשר רוצים לא רק להירדם בה, אלא עיר בה יהיה להם מה לעשות אחרי שעות העבודה. במשך השנים הללו יצרתי מוסדות עצמאיים שהביאו כבוד לעיר, שהביאו אמנות, תרבות וחיי לילה ענפים. הייתי חלוץ. בשנים הראשונות בהן נקלעתי למצבים לא קלים בלשון ההמעטה, מצבים בהם הייתי צריך לשכנע את בכירי הממסד העירוני שאני הטוב שרוצה לעשות טוב ולא האמינו לי. אבל העקשנות הייתה חזקה לי והמשכתי למרות המכשולים הרבים ליצור וליצור ולא לוותר", לאחר פאוזה קצרה ממשיך מנגר "ואת ההיסטוריה שלי הפרטית רבים וטובים שצרכו זוכרים היטב ואלו שלא זוכרים נהנים מהפירות שדרכי הביאה ליזמים אחרים שניסו ומנסים גם הם לעשות טוב".

"יצירת מקום היא יצירת אמנות לכל דבר. כשאני לקחתי רעיון ובניין וחיברתי אותם עיצובית וכמובן תכננתי תכנית עבורו, יצרתי מפגש בין האמנות והתרבות לאנשים נפלאים שצרכו שם את התכנים" ממשיך מנגר "לפעמים אומרים לי שאני סוג של ממלא שליחות ואולי הם צודקים כי ההיסטוריה מדברת ומספרת סיפור קשה מאוד אבל מופלא, על ילד שרצה יותר. ילד שהיום הוא מבוגר שעדיין חולם. אמנות היא היופי של החיים, היא משקפת מציאות ויחד עם זה היא יוצרת מציאות חדשה. עבורי, המילה אמנות היא המילה שמלווה אותי, נותנת לי השראה בכל רגע ומאפשרת לי לחבר את כל הקצוות הללו".

רצה לפסל, אז לקח מצלמה. צילום: שלומי מנגר

בשיחה עימו ניסיתי לראות צד אחר של מנגר, זה שעוד לא נגלה אל הציבור, אז שאלתי שאלות מתקילות: מה זה מושלם – "לא חושב שיש דבר כזה", האם אתה אי פעם עושה חזרה לפני שיחת טלפון?  – "לא", אם יכולת להזמין כל אדם, את מי היית מזמין לארוחת ערב – "את אשתי האהובה", מתי שרת לעצמך בפעם האחרונה? – "אני חושב שעדיף שאתן לאחרים לשיר, לפעמים אני מזמזם, אבל לא שר, דווקא אתמול היה לי שיר שהתגלגל לי בראש". לו ידעת שתהיה חבר קרוב של אדם זר שפגשת ברחוב, איזה פרט חשוב הוא היה צריך לדעת? – "שאני חולם ומגשים חלומות טובים שאחרים יכולים להיבהל מהם". לו יכולת לחיות עד גיל 90, ולשמור על שכל או על גוף של בן 30 במשך 60 השנים האחרונות של חייך, באיזה מהם היית בוחר? – "כבר עברתי את ה – 60, אני בתוך התהליך. אני חושב שגוף הוא חשוב אבל לפעמים שכל הוא יותר חשוב. זו שאלה מורכבת לגילי, צריך לשאוף לשלמות עצמית עם מי ומה שאתה ולא משנה באיזה גיל אתה".

שאלתי אותו המון שאלות שאמורות להזיז קצת את הפוקוס מאזור הנוחות או מתשובות האוטומט אך שלומי בשלו, יודע ומודע היטב. זה שיצר את חיפה, קטן עליו כתבת שחושבת על להביא משהו ייחודי ואחר. אז מכיוון שהעבר כבר גלוי ומוכר לכולם בחרנו לסכם את העבר ולדבר על ההווה והעתיד. לקלוז'ר החלטנו שניתן סלוגן בסגנון של 'אמן מעורר השראה שיוצר אמנות שיוצרת אמנות'. אבל עד לשם יש לנו עוד קצת.

אחד מאבני היסוד של חיפה. צילום: שלומי מנגר.

עבר: ביקשתי שימנה שלושה הישגים שאותם השיג ובתפיסתו הם גדולים מהחיים: "בעשייה המקצועית – פתחתי בי"ס לאומנות, דבר שזוכים בו מעט אנשים ובטח בגיל צעיר. השני – פתחתי מועדון של חיי לילה ('דווקא תיאטרון') בכדי לממן את בית הספר לאומנות (קמרה אובסקורה חיפה). השלישי – חזרתי לחיפה מתל אביב ובזמן הזה הכרתי את אשתי לחיים שבלעדיה אני חושב שלא הייתי קיים". ההישג הכי גדול מבחינתו, אם תהיתם הוא "להיות מנהל מכללה שלא למד מעולם" וכשאני מציקה עוד קצת אז הוא מתרפק על כנפי הנוסטלגיה ויחדיו אנו מסכמים "שלראות את ניק קייב מופיע אצלו באולם זה הישג ענק", ככה זה כשאדם חי את החלומות שלו.

מנגר נדמה, הוא אדם שיודע בדיוק על מה צריך להודות בחיים: "אני מודה על שני הורים מדהימים, חמים, תומכים, עוזרים ומלאי אהבה והשראה שלימדו אותי לתת ואני מודה לעובדים שלי שלרוב היו נאמנים אלי, לדרך שלי, לרעיונות שלי. ההיסטוריה שלי מלאה בקבוצות לחץ שהריצו אותי קדימה כי הם העניקו לי יכולות ודחף. הון אנושי איכותי מביא להישגים גדולים כי ניתן לסמוך עליהם".

הווה: כל המוסדות שהקמתי נסגרו בהלוויות. העיר השנייה נסגרה בהלוויה ענקית שלמענה הגיעו כל אומני הרוק בישראל והסגירה של הקאמרה אובסקורה חיפה היא פצע שעד היום אני מנסה להחלים ממנו באמצעות היצירות שלי. אני יוצר המון וזה משחרר לי את הפצע הזה. היום אני אמן שמחזיק מצלמה – מרפא, מתרפא ויוצר. ככל שמתבגרים קשה להסתכל על האופק כי אתה מפחד שלא תגיע אליו, אז אתה מסתכל על הכאן ועכשיו. ובכאן ועכשיו אני חושב שפספסתי את המדיה הקולנועית. הייתי שם כשבית הספר נפתח והסגירה שלו דיכאה לי חלומות ופנטזיות. השפה הקולנועית היא שפה שהייתי רוצה למצוא מחדש. אני חולם כבר זמן רב לפתוח אפיקים קולנועיים" מסכם מנגר את ההווה.

עתיד: "אני מאחל לעצמי להיות בריא, להמשיך להיות אוהב ונאהב. בפנטזיה הרעיונית יש לי פרויקט ענק שאולי יהיה ההישג הגדול ביותר שלי. אני אדם שחי את החלומות שלו כי בלי חלומות אין חיים. ואם הייתי יכול לראות איך תיראה ההלוויה שלי, זה היה משלים את חיי. בנפש של אומן יש רגעים בהם אתה חושב לביים את ההלוויה שלך אבל אני לא מסוגל הפקתית לעשות את זה. מסקרן לדעת מי יהיה שם, מה יגידו".

אמן מעורר השראה שיוצר אמנות שיוצרת אמנות – זה מה שיגידו במשפט אחד.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בגוד ניוז

<
<
<


<