X

כל אחד והערוגות ששתל לו הבורא בנווה התלאות שלו

אהרון מרגלית הוא שם נרדף לטלנובלה סבוכה ובלתי אמינה בעליל. מרגלית הוא גם שם נרדף לאושר, שמחה והצלחה. הכל תלוי באילו משקפיים מסתכלים. סיפור על פרופורציות והשראה

חייו של אהרון מרגלית נראים כאילו נלקחו מטלנובלה סבוכת עלילה בלתי אמינה בעליל: הוא נולד לזוג ניצולי שואה שהתגוררו במושב עולים קטן בדרום הרחוק. בגיל שנתיים וחצי חווה טראומה חרדתית שבעקבותיה החל לגמגם באופן קשה. סמוך לאחר מכן חלה בפוליו ונעשה משותק בכל גופו, איבד אח במלחמת ההתשה, את בתו מדלקת קרום המוח ובנו נרצח בנסיבות טראגיות שנה לאחר חתונתו בטיול בקובה. הוא עצמו נלחם ארבע פעמים במחלת הסרטן.
בצד השני של אותו טלנובלה סבוכה הוא נחשב למרצה מבוקש בכל העולם, כתב ספרים מצליחים שתורגמו לשפות רבות וביניהם 'לא מכין קפה למלאך המוות', 'אתהלך', 'בעקבות אתהלך', 'בעקבות אתהלך 2' וסדרת קומיקס מצליחה לילדים, הפיק סרט וגם הצגת תיאטרון המבוססים על סיפור חייו, התנדב ביחידה קרבית והקים מפעל לעידוד מצוות שבין אדם לחברו. בין לבין הוא גם נותן מענה טלפוני לכל מי שצריך.
נדמה כי האמרה למטבע יש שני צדדים היא התיאור המדויק להתבוננות על חייו של מרגלית וככזה, כל מה שניתן לקבל ממנו הוא ארגזים של השראה ובעיקר פרופורציות.
"כל אחד והערוגות ששתל לו הבורא בנווה התלאות שלו" מסביר מרגלית ואכן מרגלית הוא סמל ומודל של הפיכת הקושי להזדמנות וצמיחה אישית מתוך הקושי.
בספריו ובהרצאותיו הוא מעניק כלים להתמודדות עם אתגרי החיים. ״הבחירה אם להיות מסכן או לא תלויה בידיים שלנו, זו לא גזרה משמים״ מבהיר מרגלית. "מאז שאני זוכר את עצמי, השתדלתי לחזק אנשים, לעודד אותם. סיפרתי את הסיפור שלי, או חלקים ממנו רק בפגישות פרטיות אחד על אחד, וראיתי שזה מעורר השראה ונותן כח. היה לי ברור שאני יכול להביא תועלת רבה לציבור וזה מה שהכריע את הכף בסופו של דבר והחלטתי לפרסם את אירועי חיי".

החשיפה הייתה מלאה. הוא הבין שאם הוא רוצה ליצור אמינות אצל הקורא, הוא צריך לחשוף הכל לפרטי פרטים, בלי לחסוך שום פרט. "זו גם הסיבה שהזכרתי בספר הראשון את שמותיהם של לפחות שמונים אנשים שעודם בחיים ומכירים אותי, שכל אחד מהם יכול לאמת חלקים מהסיפור, כי הבנתי שיהיו אנשים ספקנים, שלא יאמינו, שיחשבו שזה מעולם הדמיון. חשוב לי להעביר לאנשים את המסר 'יש לכם את החיים שלכם, קחו אחריות מלאה עליהם. אם אני הצלחתי, אין שום סיבה שאתם לא תצליחו גם'".
כשאדם מצליח לצאת מבועת הרחמים העצמיים, עפ"י מרגלית, הוא מפסיק להתבוסס בה, ומצליח להתרומם ולחשוב על מה שהוא כן יכול לעשות. ובאופן מועיל, הוא ימצא פתרונות נפלאים לקשיים שאיתם הוא מתמודד. " אדם חי לא רק בגלל שהוא נולד." מבהיר מרגלית, "אדם שמתעורר בבוקר, צריך להחליט שהוא רוצה לחיות. להחליט שהוא יהיה שמח. לבחור בזה. לבחור בחיים מאושרים. לבחור להיות שמחים".
לאור המצב של הקושי היומיומי הקיים היום בישראל ביקשתי ממנו עצה על איך אדם שמרגיש שהוא טובע יכול להרים את עצמו.
"אני אספר לך סיפור שאותי מאוד ריגש" אומר לי מרגלית בשיחת הטלפון בינינו."ביום שישי האחרון התקשר אלי אדם שמעולם לא פגשתי אותו. הוא אמר לי 'שלום, מגיע לי מזל טוב,. נתתי לו כמקדמה מזל טוב, ואז ביקשתי שיספר לי על מה. 'אני היום נהייתי סבא'. ואז שאל: 'אתה יודע בן כמה אני' עניתי לו 'אם תגיד לי אדע'. ואז הוא שיתף שהוא בן חמישים ותשע. שמחה כפולה ומכופלת עניתי לו ואז הוא אמר לי ששוחחנו בעבר בטלפון , אבל רוב הסיכויים שלא אזכור כי עברו שלושים וחמש שנה מאז. 'כשהייתי בן שלוש, אבי נהרג בתאונת דרכים. מאוז אימא שלי איבדה את עצמה לחלוטין. היא ממש הייתה חלשה גם מבחינה נפשית וגם מבחינה קוגניטיבית וגם מהטרגדיה הזאת, שקרתה לה בגיל כל כך צעיר והותירה אותה לבד עם שני תינוקות. מה שהוסיף לעניין שאני גם הייתי ילד עם בעיות התנהגות קשות מה שהיום מכונה הפרעות קשב. כשאמא שלי לא יכלה יותר לטפל בי עברתי בין המון מקומות ובין המון ידיים ובשום מקום לא הצלחתי לשרוד. הייתי ילד כאפות של ירושלים' כך הוא מספר, ילד כאפות בגיל עשרים וארבע, כל החברים שלי כבר התחתנו ויש להם כבר ילדים, ואני לא רואה את עצמי בכלל במקום הזה. מי תסכים להתחתן איתי אני הולך עם נעליים בלויות, אין לי גרוש על הנשמה ואני לא בטוח שיהיה לי איפה לאכול היום בערב ארוחת ערב. אני לא ממש מצליח להסתדר בחיים. מאוד קשה לי. הזיכרונות מציפים אותי החיים היו לי מאוד מרים וקשים'. ואז לפי מה שהוא מספר הוא ביקש ממני דברי עידוד שיחזקו אותו".


כל אחד והערוגות ששתל לו בורא עולם. איור: ריבקי שוורץ. צילום: באדיבות הרב אהרון מרגלית

כל אחד והערוגות ששתל לו בורא עולם. איור: ריבקי שוורץ. צילום: באדיבות הרב אהרון מרגלית

"אז הקשבתי לו בקשב ובסבלנות לבסוף שאלתי אותו האם הוא שמע שהעולם הוא עגול, הוא גיחך ואמר בוודאי, אבל מה זה רלוונטי לענייננו? עניתי לו שהעולם הוא עגול ומסתובב כמו גלגל. וכל מי שנמצא על הגלגל מסתובב יחד איתו וכך יוצא שפעם הוא למעלה ופעם הוא למטה וכל מי שעכשיו למטה יהיה פעם למעלה אבל רק בתנאי שהוא נשאר על הגלגל ומחזיק בו חזק שלא יפול. כי מי שנופל ומאבד את האמונה והתקוה נשאר למטה. מי שלא מאבד את האמונה ווהוא מחזיק חזק בגלגל ולא מרפה ממנו יגיע יום שהגלגל יסתובב והוא יעלה למעלה".
"בנוסף, אמרתי לו שיקפיד על ההופעה שלו, שירבה לחייך ולצאת בין אנשים ושלא יהיה חלילה 'חמוץ', כי הבנות לא אוהבות בחורים חמוצים. הצעתי לו להיות אופטימי, ולהשתדל לראות את הטוב שבכל מצב, ואז בעזרת השם הוא גם ימצא את הזיווג שלו. הוא צריך לעשות השתדלות, להסתכל בדברים טובים לחפש תמיד את הטוב שיש סביבו כי לכל אחד יש סביבו הרבה טוב, רק צריך להתבונן בזה ולדעת להודות על זה ובכלל להיום אדם שתמיד מחפש טוב ולהטיב עם הזולת משום שכשאדם עושה טוב לשני הוא מרגיש נפלא. הוא סיפר לי שאת המשפטים הללו הוא לקח איתו, זה שינה אותו מקצה לקצה, הוא באמת נעשה הרבה יותר אופטימי ושמח וכעבור שלוש שנים זכה להתחתן עם בחורה טובה שגם היא הגיעה מרקע קשה והיתה קצת מרירה ונרגנת, ובפרט שבמשך שנים הם לא זכו לפרי בטן ולא היו להם ילדים. במשך הזמן הוא סיפר לה על כל מה שהוא עבר ו'הגלגל' שעליו סיפרתי לו שבו הוא נאחז בכל עת קושי שיש לו ומאז גם היא אימצה מחשבה זו. יחדיו הם עבדו על עצמם ובמהלך השנים הצליחו לשנות את נקודות המבט שלהם ויש להם זוגיות נפלאה ממש".
"בחלוף שבע שנים מחתונתם נולדה להם בת וכעבור שלוש שנים נוספות נולדו להם שלישיית בנים. לפני שבועיים הוא ממשיך לספר לי, 'חיתנו את הבן השני מהשלישיה והיום נולד לנו נכד ראשון מהבת הגדולה. ועם השמחה הזו, נזכרתי בך ובסיפור הגלגל שמלווה אותי בכל צעד ושעל. והתקשרתי כדי להגיד לך תודה'. ראי כמה כח יש למילים טובות, אדם זר מתקשר ומבקש מעט עידוד וחיזוק כשקשה לו. אתה משקיע בו דקות בודדות והוא נאחז במילים הללו והם נותנים לו כח במשך שלושים וחמש שנים. ראי כמה טוב יכולים כל אחת ואחד מאיתנו לעשות, מילה טובה, חיוך רחב או מאור פנים, אפשר איתם להציל חיים ולבנות עולמות".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

האם אתם אוהדי כדורגל?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בגוד ניוז