שבוע האינטרנט בסימן מלחמה בשיימינג

בעקבות תופעת השיימינג – בתי הספר במחוז חיפה יפיקו סרטוני בשבוע האינטרנט הלאומי בנושא: "30 שניות למחשבה לפני שיתוף והפצה"
 

רחל מתוקי. "האינטרנט ככלי לשיפור פני החברה – בה בעת עלול לשמש גם להפצת לשון הרע ולפגיעה בפרטיות". צילום: דוברות החינוך

רחל מתוקי. "האינטרנט ככלי לשיפור פני החברה – בה בעת עלול לשמש גם להפצת לשון הרע ולפגיעה בפרטיות". צילום: דוברות החינוך

תופעת השיימינג והבריונות ברשת תפסה תאוצה רבה ברשתות החברתיות והיא מתבטאת בתחומים שונים: עסקיים, חברתיים, פוליטיים, תרבותיים ועוד.
לראשונה נחשפים אנשים פרטיים רבים למדיה חברתית, שבה הם מותקפים לא על ידי פרסום אחד, עובדתי ומנומק, אלא על ידי מאות ואלפי פרסומים. חלק מהכותבים אנונימיים, אך רוב הכותבים מזוהים בשמם ותמונתם, את חלקם אנו מכירים אישית, אולי אפילו מעריכים ומוקירים. הם מתנפלים על הקורבן תוך כדי פרסום השמצות, קללות ודברי הסתה מכוערים, המצטברים והולכים, ללא הרף, בלי גבול.
לפיכך, בכלל בתי הספר במחוז יפיקו סרטונים קצרים בנושא "מערכת החינוך לוקחת 30 שניות למחשבה לפני שיתוף והפצה", המעלים את המודעות לתופעה, למניעתה ולהתמודדות עימה. הסרטונים יפורסמו בדף הפייסבוק של משרד החינוך והמחוז.
מיזם נוסף: מיזם מחוזי –"קול מקוון לכל גולש", במיזם זה באמצעות החלפת תמונת הפרופיל, הלוגו וכל סמל אחר לתמונה הקשורה לגלישה בטוחה ברשת ( בפייסבוק, בווטסאפ וכו' ) במטרה ליצור "באז" של אנשי חינוך ותלמידים באתרים, בבמות מקוונות וברשתות חברתיות.
רחל מתוקי, מנהלת המחוז, מציינת. כי: "שבוע האינטרנט הלאומי יהיה בסימן מעגלי שיח בין תלמידים, הורים וצוותי חינוך, במטרה לקדם דיאלוג משמעותי באשר להתנהלות מיטבית ברשת, פיתוח יכולת התמודדות עם מצבים מורכבים המתעוררים בעת הגלישה במרחבי הרשת, עידוד ילדים ובני נוער למעורבות אישית וחברתית גם במרחבי הרשת והדגשת האחריות שיש לכל אחד בקידום נורמות התנהגות ראויות ברשת ומניעת פגיעה", עוד מוסיפה מתוקי, "מטרתנו במשרד החינוך לאורך כל השנה, היא להעלות למודעות בני הנוער את מגוון הפנים של האינטרנט- האינטרנט ככלי לשיפור פני החברה – העשוי לחשוף עוולות, אך בה בעת עלול לשמש גם להפצת לשון הרע ולפגיעה בפרטיות, ולעודד את בני הנוער להפעיל שיקול דעת והתייחסות ביקורתית בשימוש באתרים חברתיים ובהפצת המידע העולה בהם.
"בפעילויות המוצעות בנושא אנו מנחים את המורים/ התלמידים לבחון מאפיינים של מקרי שיימינג ולדון במשמעויותיהם, להעלות למודעות התלמידים את עצמת ההשפעה של השימוש בשיימינג ברשתות החברתיות, לעודד את התלמידים לחשיבה ולאחריות בפעילות ברשתות חברתיות, להגביר את אחריותם למניעת פוגענות ברשת ולחנכם ש"העומדים מן הצד" הם גם שותפים לפוגענות".

 

"בפעילויות המוצעות בנושא אנו מנחים את המורים/ התלמידים  לבחון מאפיינים של מקרי שיימינג"

"בפעילויות המוצעות בנושא אנו מנחים את המורים/ התלמידים לבחון מאפיינים של מקרי שיימינג"

בנוסף, מגוון רחב של פעילויות וסדנאות ברמה ארצית ומחוזית יתקיימו בשבוע זה:

עורכי דין מתנדבים ממשרד המשפטים יקיימו מפגשים לתלמידי חטיבות הביניים בנושא פגיעה מקוונת ושמירה על פרטיות – "פרטי באופן ציבורי", בשפה העברית והערבית.
שוטרים של יחידת הנוער, השיטור הקהילתי ויחידת הסייבר של המשטרה יקיימו הרצאות בחטיבות הביניים.
מחנכים וצוותי "חיים ברשת" יקיימו שיח ויפעילו סדנאות ופעילויות לתלמידים, מורים והורים, בהתאמה לשכבות הגיל השונות ולמגזרים השונים.
במסגרת תכנית "אקדמיה ברשת" יתקיימו הרצאות וידאו סינכרוניות בשידור חי המועברות באמצעות כיתה וירטואלית ללמידה מרחוק, בהשתתפות מומחים אשר ישוחחו עם התלמידים על היבטים שונים הקשורים בהתנהלות נבונה ובטוחה ברשת. בין ההרצאות, לדוגמה, יתקיים מפגש מקוון עם האומן ארקדי דוכין אשר יספר על ההשראה ותהליך כתיבת השיר "שיימינג" ויענה לשאלות הצופים.משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך