X

הקו של השקופים והמקופחים

ששטיין סדרגרן היא אמזונה. לוחמת למען זכויות אדם באשר הוא ובין המייסדות של קו לעובד. סיפור על תקומה, נחישות ושיוויון

ששטיין סדרגרן בת ה – 75 מחיפה, היא כמו מדינת ישראל השזורה בחלקי פאזל מחלקים ששונים שלא תמיד מתחברים זה לזה אך בסופו של דבר חיים יחדיו. הן אפילו נולדו באותה השנה. רק ששטיין נולדה וגדלה בשבדיה וישראל בישראל. אל ארץ זבת חלב ודבש הגיעה לאחר סיום הלימודים מכיוון שהיא נראתה לה ארץ מרתקת. משהו בקיבוצים ובמושבים משדרים כנראה אקזוטיות בקצה השני של העולם.

היא בת לאב מהנדס ולאם לבורנטית שמגיל צעיר לימדו אותה להיות עצמאית ופיתחו את ה'אני מאמין' שלה גם כשזה לא תמיד תאם עם הסביבה "אני חושבת שעשיתי הרבה צרות למורים שלא סבלתי" מגחכת סדרגרן תוך כדי היזכרות בעבר "לא עשיתי להם חיים קלים זה בטוח", מסכמת. העלייה משבדיה לישראל היתה עבורה הצלחה מסחררת "זה הבית שלי" הודיעה נחרצות.


שיויון הוא משהו בסיסי ולא בונוס. צילום: מהאלבום המשפחתי


היא הסתובבה בקליקות שונות ובאחד הימים פגשה את חנה זוהר, פעילה אקטיביסטית הפעילה למען זכויות כל אדם ויחדיו, עם עזרה של עוד שלושה חברי צוות הן ייסדו את מה שלימים ייקרא 'קו לעובד'. "זה היה בתקופה של האינתיפאדה הראשונה" מספרת סדרגרן, "הסתובבנו הרבה בשטחים אחרי שנחשפנו להתקוממות הפלסטינית. אני זוכרת שהיינו מגיעים לצמתים בחמש בבוקר ורואים אותם עומדים ליד הרמזורים מחכים שמעסיקים ייקחו אותם לעבודה. לפעמים היו הוגנים כלפיהם ושילמו להם את השכר המגיע להם, לעיתים שילמו פחות ולעיתים גם לא שילמו להם כלל. אז לקחנו מבית הדין לעבודה טפסים להלנת שכר ותנאים חדשים. בצמתים בבוקר הלכנו אליהם, עזרנו להם למלא את הטפסים וגם הלכנו איתם בהמשך לבית הדין לעבודה" נזכרת סדרגרן. "ראינו שזה הולך ויש התעניינות רבה וגם ביקוש וזה הגיע לממדים עצומים שאנחנו כבר לא יכולנו לעמוד בהם. עשינו את זה בהתנדבות, אבל לכל אחד מאיתנו גם היו חיים משלו ועבודה והפח רק התעצם" נזכרת "אז התחלנו לגייס כספים בכדי שנוכל להעסיק אנשים שיעזרו במילוי הטפסים וגם יתנו אולי עזרה משפטית ואז לאט לאט התפתחנו עד למה שהוא הגיע היום".

מושיטים יד לאלו שזקוקים לעזרה. צילום אילוסטרציה: PEXELS

היום קו לעובד הינה עמותה שאין איש בישראל שאינו מכיר. היא מגינה על זכויות העובדים המקופחים במשק הישראלי ובמקביל פועלת לשינוי חקיקה ולהעלאת המודעות הציבורית בנוגע לזכויות עובדים. "זכויות אדם הם ערכים מאוד משמעותיים אצלי. קודם כל בשבדיה יש מודעות בסיסית לזכויות אדם וגם גדלתי על ערכי הנתינה והשיוויון. סבתא שלי הייתה עובדת סוציאלית שעזרה לאנשים בשכונות עוני וכילדה תמיד עניין וסיקרן אותי מה קורה במדינות עולם שלישי ואי צדק. גם בילדותי שמעתי סיפורים רבים על מלחמת העולם השנייה שהסתיימה שלוש שנים לפני לידתי אך הצלקות שלה ליוו את כולם עוד כעשור אחר כך. זה השאיר אצלי חותם, הסיפורים הקשים על מחנות הריכוז בהם נרצחו יהודים, על זכויות אדם שנרמסו על ימין ושמאל על עוולות נוראיות ועל פליטים שמנסים רק להינצל".

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בגוד ניוז