X

לפעול למען האחר זה ב-ד.נ.א שלי

שנ"צ, כוסית ערק בסוף היום והמשפחה על שתיים וארבע שלה הן המתכון של הילה לאופר לאורך חיים פעיל, שמח ואקטיביסטי הרואה את האחר. ריאיון מיוחד ל'ניוז חיפה קריות'

כל מי שמכיר את השם הילה לאופר כנראה נמנה על אחד משלושת הדברים הבאים: מעורה בפוליטיקה החיפאית, גולש בים, נזקק לעזרה בשלב כלשהו בחייו מול מערכת שדלתותיה אינן תמיד פתוחות.

הילה לאופר הינה אחת מחברות מועצת העיר הכי פעילה שידעה חיפה בשנותיה האחרונות, היא פעילה למען הסביבה, למען בעלי החיים ולמען כל מי שנזקק לעזרה ומבחינתה כולם מקודשים "במהלך חיי פגשתי המון גיבורים וגיבורות שראויים לכל הערכה על פועלם למען האחר, על הקדשת נתח נכבד מחייהם בכדי להפוך את הכדור הזה למקום יותר נעים" אומרת לאופר "וגם כל הישג שאני מצליחה להשיג עבור האחר מבחינתי הוא הישג אדיר. אם זה להציל בעלי חיים ממוות ודאי, אם זה להצליח לסייע לילדים לקבל חוגים ופעילויות שאין להוריהם יכולת לשלם עליהם, אם זה לפעול לעצירת פעולה שתפגע בסביבה ואם זה להציף נושאים שעליהם ככל הנראה לא היו מדברים במועצת העיר" משתפת לאופר.

חברה צריכה לדאוג לחלשים שלה. צילום: מתוך הפייסבוק האישי

עוד בחדשות


לאופר (48), היא בתם של גילה ואפרים, זמרת וכדורגלן מצטיין. עוד כילדה, ערכי האנושיות, חמלה וראיית האחר היו טבועים בתוכה "אני זוכרת שהיתה לנו שכנה מבוגרת וערירית. היא היתה די מפחידה ושנאה ילדים" מספרת לאופר "אותי היא אהבה משום מה ותמיד היתה קוראת לי כשהייתי משחקת עם החברים והכניסה אותי אליה הביתה לאכול עוגה. אני זוכרת שכילדה תמיד פחדתי שהיא תרעיל אותי בגלל שידעתי שהיא שונאת ילדים. הייתי נכנסת אליה, אוכלת את העוגה ומתה מפחד, אבל לא רציתי לסרב ולפגוע בה. אחרי כמה פעמים כאלה הבנתי שהיא כנראה לא תהרוג אותי ואני זוכרת גם כמה זה עשה לה טוב. היא תמיד היתה מחייכת כשהייתי מגיעה" נזכרת לאופר תוך כדי חיוך.

אם תשאלו אותה במבט לאחור על חייה אם היא היתה משנה ככל הנראה התשובה תהיה לא, אך לרגע אחד בחייה היא היתה שמחה לחזור, רק בשביל לשנות את הסוף של הסיפור "לפני כמה שנים סיימתי יום גלישה וראיתי בזווית של העין ילד שיוצא מהים תוך כדי בכי כאשר מאחוריו ילד נוסף שכבר טבע. מיד נכנסתי למים ובעזרת עוד רוחצים שהזעקתי,  ולאחר חיפוש ארוך משינו אותו מהמים והתחלתי לבצע בו החייאה עד שהגיע האמבולנס וטיפל בו. אחרי שבוע הוא נפטר והייתי מאוד רוצה להחזיר את הגלגל אחורה כדי לשנות את הסוף" משתפת לאופר "זו צלקת מאוד גדולה שכנראה תלווה אותי כל החיים". לאחר המקרה לאופר ידעה כי צריך לפעול ומהר והעלתה הצעה במועצת העיר לסבסד לימודי שחייה לילדי העיר בטענה שאם הנער שנפטר היה יודע לשחות או מכיר את תכונות הים ככל הנראה הוא לא היה טובע. מבחינתה הידע שמקנים שיעורי שחיה הוא ידע מציל חיים, בעיקר בעיר ים כמו חיפה. ההצעה עברה אם תהיתם אך לצערה ולצערנו היא טרם מומשה. אך זו היא אינה ההצעה היחידה אותה העלתה לאופר למועצת העיר. למעשה, לאחר כל מקרה בו טיפלה ישר הלכה לעירייה כדי לנסות ולפתור דברים, לגשר על דברים, לעזור לתושבי העיר. דוגמה לכך היא הנגשת חופים לאחר שבחור נכה שיתף אותה שזה מביש אותו כשמישהו מכניס או יוציא אותו מהמים.

חוק חובת שנ"צ. צילום: דורון גולן

לנושא החינוך המיוחד קרוב מאוד לליבה של לאופר שדואגת לסייע למשפחות הילדים הפונות אליה. לא פעם הייתה היחידה שפעלה למען פתיחת צהרונים בגני חינוך מיוחד בהם לא פועל צהרון, לשינוי מערך ההסעות ותנאיו, לשיפור היחס כלפי המטפלות והניסיון להקנות להן ארגז כלים. היא בכלל, סוג של כותל למשפחות הללו. הם יודעים שממנה תגיע מלחמה אמיתית לשינוי וניסיון אמיתי כמי שמכירה את הקשיים הללו מקרוב לשנות. "צריך לטפל בחינוך המיוחד בחיפה. להעלות אותו לראש סדר העדיפויות של ראשי העיר כאן. צריך להתייחס בכבוד ולתת לחוליות החינוכיות השונות תנאים הוגנים. זהו דור העתיד שלנו וצריך לטפח אותו. זוהי מלחמה לא נגמרת שאני לא מוכנה להרים בה ידיים".

נושא נוסף, שלאופר נלחמת בו ללא היכר הוא זכויות בעלי החיים ורווחתם. לדבריה, כוחה של חברה נמדד ביחסה לחלשים וחסרי הישע. גם לאוכלוסיית בעלי החיים מגיע ייצוג והגנה, אם זה במועצת העיר, אם זה בכנסת ובכל מקום שממנו אפשר להשפיע למענם. מבחינתה צריך להילחם באמת למען זכויות בעלי חיים ושיפור מצבם העגום והיא עושה זאת: היא נלחמת לסגירת גן החיות החיפאי ומעלה זאת לסדר היום באופן תמידי, נושא שמעלה שאלות מוסריות רבות שאנו צריכים לשאול את עצמנו בנושא גני חיות. היא פועלת להגדלת התקציב למען עיקור וסירוס חתולי רחוב, דורשת טיפול מיטיב של המחלקה הוטרינרית כלפי בעלי חיים פצועים. לאופר מספרת כי נושאי בעלי החיים מעסיקים אותה באופן יומיומי, אם זה חתול שנדרס ופונים אליה לעזרה מול המחלקה הוטרינרית, אם זה כלב שכלוא בתנאים לא טובים והדוגמאות הן רבות ומגוונות "אנושיות היא לא רק לבני אדם אלא גם לחיות".

חברת המועצה הילה לאופר. צילום: ראובן כהן דוברות העירייה

לאופר, האישה בעלת הלב הענק והנתינה האינסופית משתדלת לחיות בכאן ועכשיו, ראיית הכוס המלאה שלה משתנה בהתאם לתקופה אך היא מאחלת לעצמה להמשיך לגדול, להתפתח ושתמיד יהיה לה הכוחות לסייע. והיא מבקשת איך לא, שנה שתהיה מלאה ברוח, בכל זאת אין לה מספיק ימי גלישה.

לסיכום שאלתי אותה אם היה לה מדינה משלה מה החוק הראשון שהיא היתה מחוקקת. "החוק הראשון הוא ללא ספק חובת שנ"צ" מחייכת לאופר, "ולא לדאוג, זה יסובסד על ידי המדינה, כל השונצים יקבלו שכר על כך".
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

איפה תבלו את חג הפסח?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות