X

"ניהול עיר מתחיל מלמטה"

הוא מכין צבא צללים לקראת הבחירות ויש לו מכין תכנית עבודה צבאית. פרופיל של צביקה ברבי המחזיק את תיק הרווחה בעיריית חיפה, חבר ועדת הארנונה בעירייה ומתמודד על ראשות העיר. בין חוג בית אחד לשני תפסנו אותו לריאיון עבור 'ניוז חיפה קריות'


נראה שחבר מועצת העיר בחיפה, צביקה ברבי התכונן כל חייו להתמודדות הנוכחית על ראשות העיר חיפה. הוא אוהב לרדת לרזולוציות הכי קטנות, להתעכב על שגרת היום, לגעת בדברים המהותיים ובסוף לצאת החוצה בכדי לראות את התמונה הרחבה.

ברבי (58) הוא איש של אנשים. מלחיצת היד האמיצה, כשהוא נפגש עם תומך, עד לסיפורים הקטנים, תשומת הלב לפרטים, האמון הטבעי, היכולת לצחוק מבדיחה טובה, והתחושה שהוא באמת מקשיב לבן שיחו.

ברבי החל את חייו במשפחה בת 13 נפשות, עם אב חקלאי ואמא עקרת בית. את ילדותו הוא עבר במושב ברכיה בדרום ובתנאים של עוני. "באותם ימים למדת להסתדר עם מה שיש ולעזור בפרנסת המשפחה", הוא מספר. הוא עבד בשדות, בלולים, או בבנייה כשצריך. משפחתו הייתה מוכרת ברווחה. "אבל בסופו של דבר, חוץ מאחד, כל ה-13 יצאו בסדר הוא מספר. "וגם את האתד איפסנו"."המשפחה בקושי גמרה את החודש" הוא נזכר. "זה היה עוני קשה. פעם בשבוע לקחנו מזון ממה שיש. מה שחילקו במושב. הסתדרנו עם מה שהיה. הדרום היה ידוע כמוקד עלייה לפשע. השכנים שלנו היו אנשים כמו דומרני או אברג'יל. בהתאם הייתה רמת הציפיות. בגיל 8 נשלחתי אל עבודת האדמה וזה נמשך עד גיל 18. היה גם תשלום פרוטקשן, כחלק מהחיים".

מה נשאר לך מכל זה?

ברבי: "עוצמה. זה הראה לי שיש מעגלים בחיים. אפשר לומר שזה הכין אותי לתפקיד בעולם הפוליטי".

מתי חל השינוי?

"בשנת 1981 עשיתי מבדקים והגעתי לצבא בשיניים. למזלי פגשו אותי מפקדים טובים והם ידעו איך לכוון אותי. אני זוכר את ברוך בלומנפלד שקיבל אותי כמו שאני ולא הוריד רגל מהגז. עד אז לא ידעתי לדבר. הם שלחו אותי לקורס מ"כים בגדוד 17 של גולני ועד שנת 86' עשו לי בית ספר של החיים. השלמתי לימודים. בשלב ההוא רציתי מאוד לפקד על קורס סמלים ולעזור  לחיילים. המפקד שלי היה צריך לקבל החלטה. התלבטו ביני לבין מועמד בדרגת סרן. לבסוף אמרו לי, 'לקחנו אותך בזכות היכולות שלך'".

"אחר כך ביצעתי שורה של תפקידים במסגרתם פיקדתי על מחנות ומסגרות שונות. לא היה לי חצי מושג מה לעשות. התפקידים בנו אותי. מילאתי תפקידים של כליאה, הדרכה ובילוש במשטרה צבאית. הייתי מפקד כלא 6, כלא מגידו, פיקוד דרום, פיקוד צפון".

האהבה הביאה אותו לחיפה. צביקה ברבי. צילום מאיה שפירר

 

האהבה והנישואים הביאו אותו לחיפה שבה נחשף לפעילות החברתית שתלווה אותו בהמשך. "בשנת 2008 השתחררתי מהצבא בלי שום כוונה להיות פעיל חברתי. אל חיפה הגעתי בעקבות האהבה והנישואין. כאשר הגעתי לעיר, כל הפעילות שלי התרכזה בנווה שאנן. בשנת 2014 ראש העיר יונה יהב ביקש ממני להצטרף אליו. כששאל אותי מה אני רוצה, הופתע לשמוע שאני מעוניין בניהול וועד מקומי. את שכונת  נווה שאנן" מספר ברבי.

"בוועד נווה שאנן היו אז אנשים כמו שלמה וול ויואב הולנדר. לא עשו לי חיים קלים. הגעתי עם שלושה חברי ועד שהיו שייכים לרשימה של יונה. נכנסנו למלחמת עולם בשכונה. היו 30 חברי ועד. היה חיכוך. חברי הוועד שהיו אתי, חברו ליריבים. עזבתי והודעתי שרק אחרי שיתפטרו, אחזור. חזרתי ועשינו מהפיכה. היה לי הרבה מזל והשכונה גדלה מאז והתעצמה. מסביבה גדלו שכונות כמו רמות רמז, נווה יוסף, יזרעאליה ועוד. פתחנו מרפאות בסופי שבוע, בתי מרקחת עד לשעה תשע בערב, הקמנו גנים, ימי כיף בעשרה שקלים. פתחנו 30 כיתות. חנכנו קווי אוטובוס לים. פתחנו עסקים בשבת. אפילו משרדי הרב-קו עברו מהתחנה המרכזית לרחוב הגליל, שם הם פועלים עדיין".

צריך תכנית עבודה מסודרת. צביקה ברבי. צילום: מטה צביקה ברבי

ברבי: "נווה שאנן היתה רקובה. רציתי שהשכונה תקבל את הייחוד שלה. השכונה כל כך התחזקה שאנשים מהכרמל הגיעו אליה כדי לקבל שירותים. בשנת 2016 יונה הזמין אותי לשיחה. הוא נזף בי שאני חוסם אנשים בפייסבוק. אמרתי לו 'אל תתעסק בשטויות'. הוועד הפך להיות גדול. כמו עירייה. התשתיות שאבו מאיתנו כוחות. עסקנו בהכל". 

הבחירות המקומיות היו עבורו הזדמנות להכיר לעומק את עולם הפוליטיקה המקומית. "ב-2018 הקמתי תנועה חברתית, אכפת לי מתושבי חיפה. קליש רצתה שאצטרף אליה. היא ביקשה תמיכה. אמרתי שאני רוצה לשקול. קיימנו אסיפה ועשינו הצבעה אם להצטרף אליה. גם יונה התקשר אלי אחריה. רציתי לתמוך בו. אבל יונה לא נכנס בבחירות האלה. את ההסכם עשיתי לבסוף עם קליש. 99 אחוז ממה שהבטיחה היא לא כיבדה. בהסתכלות לאחור, נתתי לה ליטרת בשר וקיבלתי עצמות של  דג".

"אחרי שנבחרה קיבלתי תיק רווחה מסכן. תיק קשה עם תקציב מוגבל. הייתי צריך לתעדף משימות. אבל למדתי להכיר את העיר. פתחתי שישה מוקדי תעסוקה ועשינו לציבור קורסים והתאמות. קיימנו  שני ירידי תעסוקה בשנה. תשעה ירידים בשנתיים וחצי. הבנתי שהציבור זקוק לפרנסה בכבוד. בתמורה לא קיבלתי מינויים או תפקידים. מצד שני דאגתי לעובדים הסוציאליים. למשכורת. לחניה. למדבקות לרכב. זה עבד. יום אחד אפילו קיבלתי טלפון מפתיע ממשרד הרווחה. הם ביקשו ללמוד איך עשיתי את השינוי".

איש של אנשים. צביקה ברבי. צילום: מטה צביקה ברבי

"הבעיות התחילו כאשר התנגדתי לכל הסכמי השכר שהיא נתנה לעוזרים של ראש העירייה" אומר  ברבי. "לא הסכמתי לתת כסף בחופשיות. אני מתייחס אל כל שקל מהקופה הציבורית כאילו הוא שלי. המאבק שלי היה חברתי. היא החלה להחרים אותי והפיצוץ היה בלתי נמנע. עזבתי וחזרתי אחרי כמה חודשים ואחרי שהיא התנצלה, אבל זה לא החזיק מעמד. צריך לדעת שיש נושאים לאומיים בהם המדינה מטפלת ואילו העירייה צריכה לעזור לעיר כהשלמה לאותם נושאים. עם כל הרעש שעושים, במשך שמונה שנים בתי הזיקוק התרחבו ונושאים חשובים כמו שיקוע פסי הרכבת בכניסה לעיר, לא טופלו. עדיין צריך להחזיר את הצעירים לחיפה, להקים מינהלת לגמלאים. לקדם את התיירות, את התרבות".

לדברי ברבי: "חבל, אבל שום ראש עיר לא בא עם תכנית עבודה לקדנציה שלו. בסופו של דבר, ניהול עיר מתחיל מלמטה. זורקים סיסמאות בלי להכיר את העובדות. קח למשל את מספר עובדי העירייה. זורקים שוב ושוב שיש 7000 עובדים בעיריית חיפה. אף אחד לא ספר. לא מציינים שהספירה כוללת מאות עובדים שמועסקים בבית החולים בני ציון".

לשמור על קשר טוב עם כולם. צביקה ברבי. צילום: מטה צביקה ברבי

"צריך לבנות בחיפה גורדי שחקים, להוסיף בתי קפה, גנים, שטחי ציבור. יש הריסה ובנייה בשכונות החוף ובקריית אליעזר, אבל בעיר שלנו אין התחדשות עירונית ראויה והגיע הזמן. זוגות צעירים לא יגיעו לפה אם העלויות יהיו בשמים. תן לזוגות צעירים אפשרות לשכור דירות במחיר סביר והם לא יברחו לטירת כרמל. הגיע הזמן לדיור מסומן לזוגות צעירים" טוען ברבי.

"למה מינהל ההנדסה לא שם בפני ראש העיר את האופציה ומתעקשים להמשיך ולקדם את מבני הרכבות. ממשיכים להציב תנאים מתישים לקבלנים ללא הצדקה. רק השבוע שמענו איך אינטל החליטו לברוח מכאן. אף אחד לא התרגש. הפסדנו אותם. הם היו יכולים לחזק את העיר עם 5000 מועסקים. צריך לדעת לשמור על קשר טוב עם כולם. לחזק את הקשר עם ירושלים. משרדי הממשלה הם לא האויב שלנו. למדתי מראש עיריית קרית ביאליק, אלי דוקורסקי: אתה נפגש עם כולם. מקשיב. שומר על יחסים מצויינים. אבל תמיד צריך לדאוג לקחת מהם צ'ק".

ברבי מצהיר כבר בשלב זה מי יהיה הסגן שלו וגם מה יהיו תחומי האחריות. מאיה שפירר-אבני מלווה אותו בפגישותיו רוב שעות היום והערב ונערכת לתפקידה בהתאם. היא בת 47, חיפאית ילידת חיפה, אם לשלושה ילדים. היא גדלה בכרמל צרפתי לאב ששימש סגן אלוף בחיל הים.

"נשאר לי סדר וארגון כמו בצבא", היא מספרת ומגלה שהבן הבכור משרת ביחידה יוקרתית במודיעין, האמצעי בן 17 והקטנה בת 14. שפירר-אבני עבדה בעבר ברדיו חיפה, בעיתון בטירת כרמל, שימשה מזכירה רפואית ואפילו שיחקה כדורסל כמה שנים בהפועל חיפה.

"כשנולדה הבת החלטתי להיות עצמאית", היא מספרת, "הקמתי עסק מאפס. לעסק קראו 'בא לי עוגות', אבל לאחר תקופה שיניתי אותו ל'בא לי מתנות'. למדתי מיתוג עסקים ובהתאם בניתי אותו. יש לנו עסק מצליח ומאגר לקוחות גדול. התחלתי כעוסק פטור ואחרי שנה הפכתי אותו לעוסק מורשה".

מאיה שפירר-אבני וצביקה ברבי. צילום: יח"צ

ברבי מתערב ומבקש להדגיש, "כסגנית, מאיה תעסוק בתיק הצעירים, דיור, תעסוקה,  וחינוך. אנו נשים דגש על תרבות ורווחה".

ברבי, כראש רשימת "אכפת לי מתושבי חיפה", מכין כבר כיום "צבא צללים" בו פועלים נציגים ב-16 מקומות בעיר. שפירר-אבני למשל, היא ראש מטה של השכונות ורדיה ואחוזה. הנציגים ברשימה מבצעים משימות על בסיס יומי. לברבי יש תכנית חומש אותה בכוונתו לחשוף בבוא העת בפני הבוחרים. "הציבור לא יופתע",  הוא מציין, "אגיע  להסכמים עם מי שמאמין בי".

"תיק שני בו אתמקד הוא החינוך", הוא מדגיש, "אני אנהל אותו. בתי ספר יפתחו עד לשעה עשר בלילה. אנו ננצל אותם. נקים יחידות מילואים של מורים. אין סיבה שהעירייה לא תחזיק מרלו"ג (מרכז לוגיסטי) של פתרונות. הכל צריך להיות במקום אחד. "אם העירייה תהיה יעילה, אנו נצטרך להעביר צהרונים וקייטנות מאחריות החברה למתנסים, אל העיריה. הכל יטופל במקום אחד והכל יהיה בשליטה. אין סיבה להוציא את הפעילות החוצה".

ברבי: "הגיע הזמן ליצור מקורות עבודה. להפסיק לשחוט את העסקים  בארנונה. יצא לעיר שם רע בתחום. צריך להוזיל ארנונה לעסקים, בשביל לעודד צמיחה כלכלית. צריך מינהלת עסקים. שתבין שבעל עסק הוא חייל בשטח לחימה. העסקים כיום נחשבים לנטל על ראש העיר. אין לכך סיבה אמיתית".

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

מה עוזר לך להרגיש טוב עם עצמך?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בלוקאל פוליטי

<
<