X

רפלקסולוגיה וכאבי ראש

מיגרנות וכאבי ראש כרוניים, מטרד עתיק, הם חלק ממשפחה גדולה של כאבים הנובעים מסיבות עצביות, שריריות, הורמונליות, וסקולריות ונפשיות
כאבי ראש עשויים להופיע במגוון רחב של עוצמות ותדירות הופעה. יש כאבי ראש המופיעים באופן פתאומי וחד, ויש כאלו שאופן הופעתם מתון יותר ובעל דפוס כרוני. כך גם לגבי התקפי מיגרנה המופיעים בעוצמות משתנות. הטיפולים התרופתיים לכאבי הראש מיועדים להפחתת עוצמת הכאב, והם אכן עושים זאת, אולם רשימת תופעות הלוואי הנלוות היא ארוכה ונרחבת, ואפשר למנות בה בחילה, סחרחורות, חולשה, דימום מדרכי העיכול ועוד.

טיפול רפלקסולוגי ניתן בכל מרפאות "מאוחדת משלימה" לרפואה משלימה וטיפול בכאב כרוני, לאחר תהליך בדיקה ואבחון על ידי רופא ממיין.

הרפואה המשלימה מתייחסת לטיפול בכאבי הראש מזווית שונה, ומחפשת את הסיבה להתפתחותם. לאחר מכן היא מציעה להשתמש באחת ממגוון הטכניקות הטיפוליות העומדות לרשותה על מנת לטפל בשורש הבעיה. אין ברפואה המשלימה פרוטוקול קבוע ומוגדר מראש הפוסק באיזו שיטה לטפל בבעיה רפואית מוגדרת. בכאבי ראש למשל, אפשר לטפל על ידי כמה שיטות, וההתאמה של שיטת הטיפול לחולה תבוצע על פי שיקולי הרופא הממיין ועל פי העדפתו האישית של המטופל.רפואה משלימה יעילה מאוד בטיפול במיגרנות ובכאבי ראש בעלי אופי כרוני. עם זאת, יש להבדיל באופן ברור בין כאבי ראש כאלו לבין כאבי ראש הנובעים ממצבים רפואיים אחרים. בכל מקרה של הופעת כאבי ראש פתאומיים יש לעבור בדיקות על ידי רופא על מנת לשלול קיום של מצבים קליניים המחייבים בדיקות וטיפולים רפואיים קונבנציונליים.

הטיפול הרפלקסולוגי מבוצע באמצעות לחיצות ממוקדות על נקודות ספציפיות בכפות הרגליים, המייצגות את אברי הגוף השונים. הטיפול הרפלקסולוגי בכאבי ראש יעיל במצבים של התקף כאב פעיל, ובעיקר במניעה

רבים מאיתנו סובלים מדי פעם מכאבי ראש, אך יש מי שעבורם מדובר במטרד קבוע הפוגם באיכות חייהם ומחייב נטילת תרופות כרוניות.

רפלקסולוגיה. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

לצד הטיפול המסורתי מציעה הרפלקסולוגיה אלטרנטיבה לא רק להיפטרות מהכאב אלא גם להבנת שורשיו ובהפחתת העוצמה של הכאבים ובהגדלת המרווח בין ההתקפים. הטיפול יעיל במיוחד בכאבי ראש הנובעים מבעיות שלד או שריר של חגורת הכתפיים, בהתקפי מיגרנה ובכאבי ראש הקשורים לגיל המעבר בנשים. לעתים אפשר לפתור את הבעיה לחלוטין, ואולם ברוב המקרים אופי הבעיה הוא כרוני, ונדרש טיפול מתמשך המבוצע בתדירות של פעם ב7-10- ימים.

בדרך זו ניתן להפחית את עוצמת הכאבים ואת תכיפות הופעתם באופן דרסטי (ברמה של 80-60 אחוז), וללא שימוש בתרופות. כאשר רצף הטיפולים הרפלקסולוגיים נקטע או מבוצע במרווחים הגדולים מן הנדרש מורגשת עלייה מיידית בתכיפות ובעוצמת הכאבים.

טיפול ברפואה משלימה. צילום אילוסטרציה: פיקסאביי

טיפול רפלקסולוגי בכאב ראש יתחיל באבחון המקור לכאב, ולאחר מכן יתמקד במניעה ובתיקון של הגורם לו. כעת נציג בקצרה את טכניקת הטיפול המתבצעת בשני סוגים נפוצים ומטרידים של כאבים:

מיגרנות – טיפול רפלקסולוגי במיגרנות יכול להינתן כדי לבלום התקף מתפתח או פעיל, או כטיפול מונע (פרופילקטי) המתבצע באופן מתוכנן מראש כדי למנוע את הופעת ההתקפים או להקטין את עוצמתם ולהפחית את תדירות הופעתם. טיפול מסוג זה נחלק לשני שלבים. השלב הראשון מצריך בדרך כלל 12-10 טיפולים הניתנים בתדירות של אחת ל14-10- ימים. השלב השני מתמשך לאורך זמן רב ונועד לשמר את הישגי השלב הראשון. טיפול כזה עשוי להינתן אחת ל4-3- שבועות. ההכוונה המדויקת של בחירת נקודות הלחיצה ועוצמת הפעלתן היא ספציפית לכל מטופל, אולם באופן כללי הטיפול מתרכז בהרפיית שרירי הפנים והצוואר, בלחיצה על נקודות הקשורות לחגורת הכתפיים והצוואר, בהפחתת מתח נפשי (הגורם בעקבותיו למתח שרירי) ובלחיצה על נקודות הקשורות בזרימת הדם לפלג הגוף העליון. אחוז גבוה של מטופלים (70%-60%) אכן מצליח להשיג את המטרה ולהפחית בצורה משמעותית את תדירות הכאבים ועוצמתם. יש מטופלים המדווחים על הפסקה מוחלטת של המיגרנות למשך תקופה העולה על שנה ללא כל שימוש בתרופות משככות כאבים, שאותן היו נוטלים לפני תחילת הטיפול הרפלקסולוגי.

כאב ראש תעוקתי (Tension Headache) – זהו כאב ראש שסיבות הופעתו מורכבות ומשולבות, פיזיולוגיות ופסיכולוגיות, ומוחמרות במצבי מתח נפשי וסטרס. גם כאן יש לבחון את הסיבות המרכזיות להופעת הכאב ולבנות את הטיפול בהתאמה. בטיפול בכאב ראש תעוקתי יש לשים דגש רב על הפחתת המתח הנפשי, וטיפול רפלקסולוגי מתאים מסוגל לבצע זאת ביעילות רבה. הנקודות העיקריות שבהן צריך לטפל הן שרירי חגורת הכתפיים ומפרקי הלסת (TMJ). עם תת הקבוצה של כאב ראש זה נמנים כאבים המופיעים לעתים זמן רב לאחר פגיעה בתאונת דרכים, כמו למשל בפגיעה המכונה צליפת שוט (Whiplash). בכאבים מסוג זה יש חשיבות רבה ביותר למתן הטיפול סמוך ככל הניתן לזמן התאונה (לאחר שנקבע על ידי רופא כי אין חשש לזעזוע מוח). טיפול כזה מתרכז כמובן בחוליות ובשרירי הצוואר, ובדרך כלל אפשר להסתפק במספר טיפולים קטן (כ7-5-), ואם לא מופיעים כאבים אפשר להפסיק את הטיפול. במספר לא קטן של מקרים שבהם בוצעה פעולה כזו לא הופיעו כאבי ראש גם בתקופה מאוחרת יותר. אף שלא ניתן לקבוע באופן ודאי אם הטיפול הרפלקסולוגי אחראי לכך, או שכאב לא היה מופיע בכל מקרה, אנו ממליצים על מתן טיפול שכזה למשך זמן קצר לאחר תאונת דרכים, כטיפול מונע.

יש מידה מסוימת של יצירת תלות או "התמכרות" לטיפול, אולם כך בדיוק צריך לראות מצבים כרוניים אשר לא ניתן לפתור אותם לחלוטין אלא "להחזיק על אש קטנה", להקל את עוצמת הופעתם או להקטין מאוד את תדירותם. זאת במשולב עם הטיפול התרופתי או (במידת הניתן) בלעדיו.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

איפה תבלו את חג הפסח?

צפה בתוצאות

Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות