X

מנערה מופרעת למשקמת משפחות. סיפורה של צביה באום

את חייה של צביה באום, מייסדת עמותת שמחה לילדים אפשר לתמצת במשפט אחד: מנערה מופרעת עם הפרעות קשב וריכוז שסולקה מבית הספר ולימים הפכה למודל עבור ילדים שצריכים ללמוד איך להביע את עצמם על דרך החיוב ולא על דרך השלילה. סיפור מעורר השראה

צביה באום, (64) מקריית ביאליק, הקדישה את כל חייה המקצועיים לרווחה. היא שימשה כעובדת סוציאלית לנוער בסיכון שהוצא מביתו למסגרות שונות. שם, הרגישה כי המערכת מבצעת שיקולים מהירים בהוצאת ילדים מבתיהם וכי ניסיונות החיבור הן מעטות. לפני יותר משני עשורים החליטה לעשות מעשה ולנסות לרפא משפחות בהן אלימות וחוסר תקווה הן דיירות קבע ולנסות תחת מעטפת של טיפולים שונים לשבור את מעגל האלימות וליצור חיים שמחים וטובים יותר עבור אותן משפחות.

"יש לי המון סיפורים קשים ומראות שנצרבו בתודעה שלי" מספרת באום, "אחד המקרים זה ילד שהכרתי אישית שהופנה לפנימייה. מהיכרותי, רציתי את המקום הטוב ביותר עבורו ולכן בדקתי קצת על הפנימייה. מה שגיליתי זו פנימייה שיש בה תנאים גרועים והחלטתי להילחם עבור אותו ילד. המלחמה הזו גרמה לפיטוריי מכיוון שהתערבות אישית היא חציית גבול. עצוב שאכפתיות וחמלה אינן שולטות במערכת שלנו" מהרהרת באום בינה לבין עצמה.


סיפורה של באום, הוא סיפור של ילדה שחוותה חיים לא פשוטים. היא עיוורת בעין אחת ומחכה כיום לתורם להשתלת קרנית, היא גדלה ללא אב, ובתאונה טרגית איבדה את אמא ושלושה מאחיה. את בתה הבכורה, ילדה ב'לידה שקטה', זמן קצר לאחר מכן כשהרתה שוב, איבדה את עוברה כשהייתה בחודש השישי להריונה, היא פרודה ובדרך הספיקה לשכול עוד ארבעה אחים. אך באום אינה דמות קורבנית, נהפוך הוא. היא דמות שלוקחת אחריות על החיים ומשתדלת תמיד להישאר אופטימית ולהסתכל על הטוב שהחיים מעניקים: "אני חושבת שאם היו עושים סרט על חיי" מתלוצצת באום, "קו העלילה הראשי היה דן בנערה מופרעת עם הפרעות קשב וריכוז שסולקה מבית הספר ולימים הפכה למודל עבור ילדים שצריכים ללמוד איך להביע את עצמם על דרך החיוב ולא על דרך השלילה" מסכמת באום את סיפור חייה במשפט אחד. "לא מזמן קיבלה הודעת ווטס אפ בה מישהי כתבה לי שבזכותי היא למדה לא לקלל" הנחת שלי מההודעה, לא חושבת שיש מילים לתאר אותה.

יש הרבה דרכים לגרום לחיוך. צילום: מהאלבום המשפחתי

בחיים על פי באום מגלים כי נתינה היא קבלה. זו נתינה שממלאת באושר ושמחה. מבחינתה, יש לה זכות אשר מעניקה משמעות ואחריות ומהווה הזדמנות לתת מהאדם עצמו למען האחר ולראות את ההשפעה באופן מיידי. החיוך של מקבל הנתינה, בא לידי ביטוי תוך שניות אחדות ומבחינתה זהו שכר נהדר לעשייה שלה. הטריגר להקמת העמותה הייתה לידת בתה השלישית. היא ידעה כשהסתכלה עליה, שהיא תמיד תעניק לה את מלוא האהבה ותדאג תמיד לצורכיה, יהיו אשר יהיו. "הבנתי שהבת שלי היא בת מזל" מחייכת באום, "לא כל הילדים זוכים לדאגה לרווחתם, לשלומם ולטיפוחם". מהמקום הזה הוקמה עמותת ילדים מחייכים, וכשמה כן היא – מטרתה הראשונה היא שילדים יחייכו ויגדלו להיות ילדים שמחים ומאושרים. "אני חושבת שהיום, שלושת הדברים להם אני מקדישה את מוחי וליבי" אומרת באום "הוא הבריאות שלי, האושר של בנותיי ולחפש את הדבר הבא למען ילדים נזקקים" ומוסיפה "אני מלאה כרימון, יש לי המון רעיונות לאיך להמשיך לפזר שמחה. אני חושבת שהאמרה 'ואהבת לרעך כמוך' הוא משפט חובה שצריך ללמד כל ילד וילדה כבר מינקותם". והיא לא עוצרת כאן, היא יזמה את חגיגת יום זכויות הילד בעירה והפכה אותה למסורת ולאחרונה אף מוכרת מוצרים ברווחים שמהם היא קונה בגדים ונעליים לילדים.

את האמרה כי כל ילד הוא עולם ומלואו וכל נגיעה קטנה משנה לטובה כבר מזמן הפכה לאורח חייה של באום. "פעם לקחתי חמישה ילדים בטיסה לאילת לבד, בכדי לעשות להם טוב. אלו היו חמישה ימי כיף נהדרים בהם שמחנו, טיילנו, רקדנו, צברנו חוויות וזיכרונות טובים" מחייכת באום בהיזכרה.

ילד מחופש, הוא ילד שנהנה. צילום: מהאלבום המשפחתי

בתודעתה, נצרבה גם הפעם הראשונה בה הושיטה יד לעזרה, מה שלימים הפך אותה למי שהיא היום, "כשהייתי בת עשר נסעתי עם דוד שלי לקבר של רבי שמעון בר יוחאי" נזכרת באום בערגה, "הוא נתן לי שטר של חמש לירות כמתנה. התרגשות עצומה לילדה בגיל עשר. ממול, על הרצפה ישב איש נכה עם נזקי גוף קשים עקב כוויות שהסתכל על השטר הזה כאילו הוא שטר מציל חיים. לא היססתי ומיד נתתי לו את הכסף. עד היום אני זוכרת את התגובה של דוד שלי שמאוד התרגש ואמר לאימי 'לבת שלך יש לב של זהב, אבל עשירה ככל הנראה היא אף פעם לא תהיה'" משתפת באום "והוא צדק" מחייכת במבוכה "כסף בא כסף הולך, אך נתינה ושמחה הן דברים שנשארים".

 
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בגוד ניוז