מיחזור לעוס

תלמידים מתיכון קרית חיים מצאו שיטה למחזור מסטיקים משומשים: הם אספו יותר מ-20 אלף מסטיקים לעוסים שהודבקו לשולחנות בית הספר שלהם והעבירו אותם למפעל שייצר ממנו גומי המתאים לתעשיית הדבקים
בתוך שלושה חודשים בלבד, מאז תחילת השנה, הודבקו מעל 20,000 מסטיקים משומשים. צילום: אילוסטרציה

בתוך שלושה חודשים בלבד, מאז תחילת השנה, הודבקו מעל 20,000 מסטיקים משומשים. צילום: אילוסטרציה

קבוצת תלמידים מאשכול הפיס בתיכון קרית חיים מצאו דרך יצירתית למחזר מסטיקים משומשים ובהזדמנות זו למצוא גם פתרון לתופעה מרגיזה אך נפוצה – הדבקת גומי לעיסה תחת השולחן או הכיסא.
חברי המיזם בהדרכתה של מנהלת אשכול הפיס בתיכון חגית מזרחי בדקו במסגרת המחקר יותר מ-1,000 שולחנות בבית הספר שלהם וגילו כי בתוך שלושה חודשים בלבד, מאז תחילת השנה, הודבקו מעל 20,000 מסטיקים משומשים.
לאחר שגירדו בחופשת החנוכה את כל השולחנות מגומי הלעיסה שהוצמד אליהם צברו כמה עשרות קילוגרמים של מסטיקים משומשים. בהתייעצות עם אריה לצטר, טכנולוג בכיר בחברת "עלית", ותהילה פייגלין, מנהלת מעבדות גומי בטכניון, הם טחנו את החומר וגייסו לעזרתם את אנשי התכנון והפיתוח של המפעל "נירעותק" שבקיבוץ ניר דוד.
במפעל הצליחו לייצר בעזרת החומר שהפיקו התלמידים גומי המתאים לתעשיית הדבקים אשר מוזיל את עלות ההפקה בכ-50 אחוז. עתה מתכננים התלמידים להפיק מדבקות מיוחדות אשר יודבקו בתחילת השנה מתחת לכל השולחנות בכיתות הלימוד ובאמצעותן ניתן יהיה להסיר במהירות וביעילות מידי חודש את המסטיקים שיודבקו שם כדי להשתמש בהם לתעשיית המחזור שפיתחו.
במקביל, מתוך דאגה לערכי הסביבה בכוונתם לערוך מסע הסברה אשר יעודד את התלמידים להשליך את המסטיקים המשומשים לפחי מחזור מיוחדים אשר יוצבו בכיתות ותכולתם תועבר לתעשיית הדבקים. אם המיזם יעלה יפה מבטיחים התלמידים להפוך אותו למסע הסברה כלל ארצי.
על פי נתוני יצרניות המסטיקים ללעיסה צורך השוק הישראלי מדי שנה כ-750 טון של גומי לעיסה. מחזור של אפילו רבע מכמות זו עשוי לתרום בצורה משמעותית לשמירה על איכות הסביבה ולהוזיל בצורה ניכרת את עלויות תעשיית הדבקים המשמשים לתחומים בתעשייה ובמשק.
ראש העירייה יונה יהב: "לא לחינם חיפה היא העיר עם המספר הגדול ביותר של זוכי פרס נובל. אם פעם שרו על הראש היהודי שממציא לנו פטנטים, היום זה דור ההיי-טק הכישרוני שצומח בעיר שלנו שחושב יזמות. יש לנו נוער סקרן ויצירתי אשר מוביל אותנו אל עתיד נבון יותר, עם ערכי סביבה וקיימות. אני באופן אישי לא נוהג ללעוס מסטיקים, אבל אני מברך על הרעיון המדביק".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך