X

סופית: נמל חיפה עבר לידיים פרטיות

בנמל חיפה התקיים טקס להעברתו לבעלות של קבוצת אדאני-גדות, בהשתתפות ראש הממשלה, שרת התחבורה, הבעלים וראש קבוצת אדאני ומנכ״ל קבוצת גדות. נתניהו אמר כי ישראל נמצאת במגעים להשקת קו רכבת בין ישראל, ירדן וסעודיה

"היום זהו יום חג לחיפה, לישראל, להודו וליחסים בינינו”, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בטקס להעברת נמל חיפה לבעלות של הבעלים החדשים, קבוצת אדאני-גדות. “אנו מזניקים מעלה את נמל חיפה שהוא עוגן מרכזי, תרתי משמע. כניסתה של חברת אדני היא הבעת אמון חד משמעית בכלכלה הישראלית ובחוסנה של המדינה מדובר במנוע צמיחה אדיר לעיר חיפה ולמדינת ישראל כולה אנחנו איננו מתכוונים לעצור פה, החזון שלנו רחב – לחבר את כל המזרח התיכון קודם כל לנמל חיפה". נתניהו הוסיף עוד במהלך דבריו כי ישראל נמצאת במגעים להשקת קו רכבת בין ישראל לירדן ולסעודיה.

ראש עיריית חיפה עינת קליש: "התכנית שהגישו "אדאני-גדות" למשקיעים, הכוללת בינוי של נדל"ן לעסקים ותיירות בהתאם לתכנית המתאר הארצית (תמא 13/3/א – חזית הים העירונית של חיפה), המחייבת את הפסקת השימושים הנמליים – מחזקת שבעתיים את החזון המקומי שלי, של העירייה ושל כל תושב ותושבת בעיר. על התכנית הזו אנו מברכים ואומרים: יש לנו חזון משותף עבורו נפעל בשיתוף פעולה מלא". קליש נכחה בטקס עצמו,  ואף ישבה בחלק השמור למכובדים. היא דאגה לשמור על חגיגיות ובירכה את הקהל ואת המארחים מבלי להעיר הערות על השימושים הנמליים.


אשל ארמוני. צילום: דוברות נמל חיפה

מנכ"ל קבוצת העסקים שרכשה את הנמל תמורת כארבעה מיליארד שקל, גאוטם אדאני, בירך אף הוא את הנוכחים והוסיף כי הקשר עם העיר והמדינה החל לפני 1948, כאשר הבריטים עזבו את הארץ. אדאני חתם על ספר הנמל לצד נתניהו, מירי רגב, מנהלי הנמל ונכבדים נוספים.

בנימין נתניהו וגאוטם אדאני. צילום: חיים צח/לע"מ

"אתם החברים הטובים של הודו", אמר אדני, "זהו יום היסטורי. דיברתי בהרבה מדינות זרות. אבל אף פעם לא התרגשתי, כמו במדינה הזו. אף פעם לא הרגשתי במדינה זרה כל כך לא זר. דוד בן גוריון אמר, 'בישראל אתה חייב להאמין בניסים'  אנחנו נשנה את הנוף בנמל לחלוטין. אנחנו נהפוך את נמל חיפה למקור גאווה לקבוצת אדאני-גדות ולכל תושבי ישראל. ישראל תמיד עניינה אותי. החדשנות שלכם, המוטיבציה, אתם מפוקסים על המטרות".שרת התחבורה מירי רגב ציינה במהלך הטקס כי היא מרגישה שזוהי סגירת מעגל שכן בכהונתה הקודמת החל הליך הפרטת הנמל. השרה הדגישה את החשיבות שהיא רואה בשמירה על עובדי חברת הנמל. מנכ״ל קבוצת גדות עופר לינצ׳בסקי, אמר, "בהמשך להודעה על שיחות להקמת קו רכבת בין סעודיה, ירדן וחיפה, אציין כי החברה שואפת להעביר עשרות אלפי מכולות מסעודיה לישראל דרך מעברי הגבול לנמל חיפה ומשם בהובלה ימית, ליעדים בכל רחבי העולם".

יו"ר דירקטוריון נמל חיפה, אשל ארמוני ומנכ"ל הנמל מנדי זלצמן חותמים על העברת המניות. צילום: דוברות משרד האוצר

לפני הטקס פירסמה עינת קליש הודעה: "אני מברכת את קבוצת 'אדאני' ואת שותפתה הישראלית חברת 'גדות' – ברוכים הבאים לעיר חיפה. כניסתכם לנמל חיפה מעוררת את החלום עתיק היומין של כל החיפאים – לזכות לראות את העיר היפה שלנו מחוברת לים לאחר כמעט מאה שנים של נתק. יחד עם הובלת פתרון קבע לסילוק מסילות הרכבת ומינהורן מתחת לקרקע, עליהן אנו עומלים כבר עשור, עם תכניות להתחדשות רובע הנמל וכל לב העיר ההיסטורית, המשולבות עם יוזמות נוספות מרחיקות לכת שמובילה עיריית חיפה בשנתיים האחרונות, לחיזוק כלכלת העיר התחתית בתחומי ההיי-טק, התרבות ועוד – הנמל הופך לנדבך משלים וקריטי בהגשמת החזון, שיהפוך את חיפה לעיר-ים חזקה, מרגשת ואמיתית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו חותם על העברת הנמל לקבוצת אדאני גדות. צילום: חיים צח/ לע"מ

"התכנית שהגישו 'אדאני-גדות' למשקיעים, הכוללת בינוי של נדל"ן לעסקים ותיירות בהתאם לתכנית המתאר הארצית (תמא 13/3/א – חזית הים העירונית של חיפה), המחייבת את הפסקת השימושים הנמליים – מחזקת שבעתיים את החזון המקומי שלי, של העירייה ושל כל תושב ותושבת בעיר. על התכנית הזו אנו מברכים ואומרים: יש לנו חזון משותף עבורו נפעל בשיתוף פעולה מלא. מערכת היחסים בין חיפה והנמל, או בין הנמל וחיפה, נכנסת בימים אלה לעידן חדש, שיכול להכריע את מיצובה של חיפה ולחזק אותה כעיר מובילה בים התיכון – מבחינה תיירותית, כלכלית, תרבותית וסביבתית. כולנו תקווה שאחרי כמעט מאה שנים של נתק, זוהי תחילתה של ידידות נפלאה".

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות