X

מה מציעה הרפואה המשלימה לשמירה על בריאות הלב שלנו?

הבסיס לנטורופתיה היא האמונה בכוחו וביכולתו של הגוף לריפוי טבעי ולקיחת אחריות מצד המטופל על אורח חיים בריא כשהדגש הוא תזונתו
קיסר האיברים, משכנה של הנפש, משאבת החיים. לתארים מכובדים זוכה הלב ברפואה ההוליסטית שמכירה בחיוניותו ובחשיבותו. הלב, מעבר להיותו המשאבה האחראית על זרימת הדם והזנת התאים– נחשב בעיני הרפואה המשלימה גם לבעל תפקיד חשוב ביצירת אנרגיית החיים (ה”צ’י)” ובתפקודינו המוטורי, השכלי והרגשי.

שמירה על הלב, לפי הגישות המסורתיות שמציעה 'מאוחדת משלימה', מחייבת שמירה אורח חיים בריא המבוסס קודם כל על תזונה נכונה ומותאמת. הדיקור הסיני, טיפולי המגע לסוגיהם ושיטות המדיטציה והתנועה (כמו טאי צ’י וצ’י קונג) פועלות כל אחת בדרכה לחיזוק משאבת החיים, איזון וסנכרון מערכת הלב וכלי הדם. גישות אלו ואחרות גם נותנות משקל חשוב לאיזון מצבנו הרגשי, להשבת הרוגע ולהפחתת החרדה והלחץ.


תזונה עשירה בסיבים תזונתיים ומזונות מן הצומח (כדוגמת התזונה הים תיכונית) הוכחה כיעילה בהפחתת הסיכון ללקות במחלות לב גם כאשר קיים סיכוי גנטי גבוה לחלות. בטיפול הנטורופתי נבדק אורח חיים של המטופל והתאמה אישית הדרגתית של התזונה והתפריטים הנכונים עבורו.


לשמור על הלב, לשמור על אנרגית החיים. צילום: פיקסאביי

ב'מאוחדת משלימה', משלבים את הרפואה המערבית עם הרפואה המשלימה כהשלמה וכסיוע נוסף בהתאם לצורך, יינתנו צמחי מרפא המחזקים ותומכים בתפקוד יעיל של מערכת הלב: חיזוק כלי הדם, שיפור זרימתו במערכת העורקים והזנת רקמות הגוף במרכיבים חיוניים, הסדרת דופק והרגעת חרדות, כמובן אחרי שנבדקו על ידי הנטורופת אל מול התרופות שהמטופל נוטל.

רפלקסולוגיה. שיקוף של איברי הגוף. צילום: שאטר סטוק

רפלקסולוגיה, שהיא חלק מהשירותים שמציעה 'מאוחדת משלימה', היא שיטת מגע עתיקת יומין המבוססת על לחיצות בכפות הרגליים מתוך הבנה שכלל איברי הגוף משתקפים במיקומים שונים בכף הרגל. מיקומים אלו מאפשרים למטפל מיומן לאתר ולאבחן תסמינים שונים ולהעניק לאיברים הבעייתיים איזון ואנרגיה בדרך לריפוי. השימוש בשיטה לאחר אירוע לבבי למשל יכול לסייע בחיזוק מערכת כלי הדם באמצעות שיפור זרימת הדם והחמצן לכל חלקי הגוף ובחידוש אנרגיית החיים בכל תא ותא. בה בעת, הרפלקסולוגיה היא טיפול נעים מאוד הפועל גם להפחתת מתחים ולרוגע החיוניים מאוד בתהליך ההחלמה והמניעה.

צמחי מרפא לטיפול בעולם הרגשי. צילום: פיקסאביי

בהומאופתיה מטפלים בעולם הרגשי: המתחים, הלחצים נפשיים והחרדות אשר מהווים גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם. האבחון ההומאופתי מתמקד באורח החיים של המטופל, בהיסטוריה האישית, ברגישויות, באירועים משמעותיים בחייו ועוד. כל המידע הנאסף לצד ההיסטוריה הרפואית מאפשרים למטפל להתאים רקיחה טבעית (רמדי) אישית עבורו; היא לא מחליפה את הטיפול התרופתי הרפואי, אלא מתפקדת לצידו.

בהומאופתיה יש אלפי רמדי המופקים מחומרים שונים כגון מינרלים, צמחים ואשר הכנתם נעשית בבתי מרקחת מוסמכים לכך. יעילות הרמדי תלויה קודם כל בהתאמה האישית ומטרתה לעורר את המערכת החיסונית ולחזק את יכולות הריפוי הטבעיות של האדם להתגבר על המחלה.

פרחי באך נועדו לסייע גם בתמיכה רגשית ונפשית. תמציות הפרחים הן טבעיות ומותאמות באופן אישי במרפאות מאוחדת משלימה להפחתת מצבי חרדה, דאגה, עצבנות, פחד, רגזנות, דחייה, יגון. הטיפול בפרחי באך לא מדכא רגשות אלו אלא מעניק הקלה מרגשות שליליים כדי לסייע לנו למצוא את הכלים והפתרונות לטפל בכאב מסוים.

ברפואה הסינית נחשב הלב לקיסר הבלתי מעורער אשר כל הנתינים (אברי הגוף) סרים למרותו. הלב מורכב מאספקט פיזי, המוכר לנו במערב, אך לפי הרפואה העתיקה, ללב ישנם גם אספקטים נפשיים המהווים חלק בלתי נפרד ממנו. במילים אחרות, אין הפרדה בין איבר הלב הפיזי לתכונות הנפשיות המיוחסות לו. כאשר הקיסר במצוקה, עקב מצב נפשי, הרי שהממלכה מתערערת, והדבר מביא לפעילות פחות הרמונית של הלב ומכך נובע חוסר איזון כללי בגוף. תוצאה זו עלולה לבוא לידי ביטוי בחרדה, דכאון, אובססיביות, חוסר יכולת לחוות שמחה, כעס, תסכול, תשישות ועוד – אבל עלולה גם להוביל לתופעות וסימפטומים שבמבט ראשון עשויים להראות מנותקים מהלב: החל בבעיות אורתופדיות, עבור בבעיות נוירולוגיות וכלה בבעיות הורמונליות.

לרפואה הסינית יש את הכלים להחזיר לגוף את האיזון שאבד באמצעות פיוס הלב והרגעתו, הסרת חסימות במסלולי האנרגיה (מרידיאנים), חיזוק האיברים השונים ושינוי אורח החיים (מנוחה, שינה, תזונה, תנועה). הרפואה הסינית מציעה טיפול במחטים – דיקור וכן את טיפולי המגע – טווינא ושיאצו.

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בבריאות

<
<