X

אין לנו ארץ אחרת

"לקח לנו הרבה זמן להשיג ולבנות מדינה, בואו לא נהרוס אותה או נעזוב אותה" – סיפור אמנותי מעורר השראה של שורדת שואה

יהודית אורן, (84) מחיפה, שורדת שואה מציגה בימים אלו תערוכה בסיטי סנטר בחיפה ומבקשת להזכיר לנו דרכה שאין לנו ארץ אחרת.

דרכה האמנותית של אורן, התחילה בגיל חמש, בזמן שהייתה סגורה בגטו טרנסניסטריה שברומניה, שם שהתה מגיל שלוש יחד עם אמה ואחותה. בגטו, נהגה אימן לשיר לבנותיה שירים של שמחה ואופטימיות על מנת לעודד אותן ולשבור על רוחן שלא תישבר. אורן רצתה ללוות את שירתה של אימה בריקוד, אך בגלל הנסיבות לא יכלה לעשות זאת. לכן, במקום זאת, היא ביטאה את רגשותיה בציור ששימש אותה לביטוי של החלומות שלה. היא הרבתה אז בציורי בלרינות כסימבול לתשוקתה התנועתית שלא יכלה להגיע לידי ביטוי. בגיל שש, לאחר תום המלחמה, הם עברו לבוקרשט, שם היא נחשפה למוזיאונים, אופרות ותרבות.


יהודית אורן – ניחוחות של אופטימיות ואהבה. צילום: דוברות 'עמך'


בשירה 'שירת הרוח', מספרת אורן על החוויות העבר ועל תקוותה לעתיד:

במערבולת חיי / בין גאות לשפל / אני עדיין חיה / בין הכבוד להשפלה / בין הייאוש לתקווה / בין הדמעות לצחוק/ בין נתינה לקבלה / בזכותכם למענכם / חיי ממשיכים בחדווה / תודה לכם יקירר / תמשיכו, מאור חיי.                    לאור הזכרונות / בין השח לדמקה / אני רואה אתכם / ממשיכים / מדור לדור / בין המלחמה לשלום / בין ההפסד לניצחון / אני עדיין חיה /                                                                                                                              אני עדיין חיה!

אורן מספרת כי זכרונותיה מאז הן  צלילי רכבות, צלילי יריות ותחושת פחד.  "אני זוכרת שרציתי הביתה. הדבר הראשון שאמא עשתה כדי לעודד אותנו היה לשיר לנו שיר על הבית הלבן ופרחים ליד החלונות ושגם אבא יבוא לשם" משתפת אורן.

הבית הלבן. ציור: יהודית אורן, צילום: דוברות 'עמך'

"המוזיקה נמצאת בכל דבר בחיינו" ממשיכה אורן, "ללא המוזיקה לא ייראה יופי העולם, ממשיכה בציטטה של גדולים. אני זוכרת כילדה שתמיד היהודים העבירו כל מסר על ידי מוזיקה אם זה למשל העיירה בוערת או שיר תקווה, צימוקים ושקדים" מסכמת.

לאחר שעלתה לארץ היא לא איבדה את התשוקה שלה לכתוב ולצייר, ובלילה הראשון שלה באוהל, במעברה החליטה להקדיש את השיר הראשון לישראל שלה:

בגן חלומותיי הקסום, / אני פוסעת לאט לאט, / לא להפר את השלווה, / לא להפריע לשירת הטבע. / לאלפי המנגינות / המשקפות את היופי סביבי. הלל לארץ המבורכת / ליבי קורא לכם אחי / מכל האמונות, / כל הדתות / כל הצבעים והמינים, / בואו כולכם לחגוג את הזוהר, / על אדמת הארץ הקדושה / הללויה.

על אדמת הארץ המבורכת. ציור: יהודית אורן, צילום: דוברות 'עמך'

"זה היה השלישי ביולי 1951" מספרת אורן, "זה היה היום הראשון שלנו פה והתעוררתי באוהל במעברה שימרון שממול לנהלל. בבוקר מיד עם האור הראשון יצאתי לאט לאט החוצה וראיתי את כל היופי סביבי. אמרתי הלוואי ויבואו כולם, בכדי שנרקוד יחדיו על אדמת הארץ הקדושה" מחייכת אורן כנערת עשרה הנזכרת באהוב ליבה.

מאז ומתמיד חלמה אורן שלציורים שלה יהיה ליווי מוזיקלי. במועדון חיפה של עמותת "עמך" היא פגשה את אורלי אוליבן סליצקי – מטפלת במוסיקה ופסיכותרפיסטית ובעבודה משותפת הן הוציאה לפועל את השירים שאורן כתבה "הציורים והשירים מהווים בית לרגשות ולזיכרונות" משתפת סליצקי "הם עוזרים לעבד את הרגשות שלנו ומשמשים מפלט". מאוחר יותר, נכדתה של אורן חיברה ספר הציורים שציירה ולצידם קישורים לשירים שכתבה והלחינה והושפעו מהחוויות שלה בעבר ומהאהבה שלה לארץ ודרכם, מנסה לעזור לנו להתאהב מחדש במדינה שלנו. "לקח לנו הרבה זמן לבנות אותה" מספרת אורן "צריך לשמור עליה, לשנות ולהשתנות ולעזוב את התרמיל ואת המחשבות על ירידה מהארץ", ממשיכה אורן "אנחנו לא תמיד יודעים שאנו מאושרים. לפעמים זה רק בדיעבד. צריך להעריך את הדברים הכי קטנים. טיפות הטל, הילד השבע. האדם הרבה פעמים מחפש מקורות להיות מאושר ולעולם אינו מרוצה או מסתפק במנת חלקו. תמיד יש מירוץ לעבודה מכניסה יותר, אהבה נוצצת יותר, מדינה זולה יותר, לפעמים אנחנו שוכחים שהאושר נמצא בדברים הקטנים" מסכמת אורן.

אל תמתינו לשמשות של אושר / מצאו אותו בטיפות הטל / בחיבוק הכנה במילה הטובה  / שיקרה מפז. / אל תמתינו לשמשות של אושר / מיצאו אותו בפרח המוגש באהבה / בריח הלחם הנאפה בתנור / זה עתה.                          אל תמתינו לשמשות של אושר / מצאו אותו בצחוק של הילד השבע / בחיוך של האהוב השב הביתה / בסימפוניית האושר הללויה. / לכן אל תמתינו לשמשות של אושר / מצאו אותו בנשמתכם / כך אמרה לי אימי כל חיי / וכעת אני אומרת לכם.

שמשות של אושר. ציור: יהודית אורן, צילום: דוברות 'עמך'

התערוכה מוצגת עד ה – 15.02.23 בסיטי סנטר: שדרות בן גוריון 6, חיפה, קומה 4.
אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בגוד ניוז


<