X

בשורה בחוק ההסדרים: חיזוק ההשכלה הטכנולוגית בישראל

פורסמה טיוטת חלקו הראשון של חוק ההסדרים שפורשת על פני 226 עמודים לא פחות מ-57 תוכניות שונות בהן גם רפורמות של משרד האוצר. אייל קרמר: "מדובר בצעד מבורך וחשוב מאוד"
אחד הנושאים בהם בחרו לעסוק הוא חיזוק ההשכלה הטכנולוגית בישראל בדגש על מקצוע הנדסאי וטכנאי מוסמך שחסרים כיום בשוק העבודה. תוקפה של התוכנית האחרונה שהוגשה בנושא בשנת 2018 (החלטת ממשלה 3419) עומדת לפוג במהלך השנה, ובימים אלו שוקדים באוצר ובמשרד העבודה על רפורמה המשכית לשנים הבאות. הרפורמה הקודמת הגדירה כיעד לאומי את מספר מקבלי תעודת הנדסאי או טכנאי מוסמך על 15,000 בכל שנה, יעד שאמור היה לפתור את המחסור הקיים בשוק העבודה אולם בפועל מספר זה עומד היום על כ- 10,000 בלבד וזאת ללא שינוי ממשי בשנים האחרונות.

מקצוע ההנדסאי הוא אחד המקצועות המבוקשים כיום בשוק העבודה הישראלי, והוא סובל ממחסור חמור בכוח אדם ומתת-תקצוב של המדינה לכל סטודנט. אם נכון להיום כל ילד בגן במערכת החינוך הישראלית מתוקצב על ידי המדינה ב-16,284 שקלים וכל סטודנט לתואר במדעי הרוח מתוקצב ב-23,600 שקלים, הסטודנטים להנדסאות מתוקצבים רק בסכום של 15,104 שקלים וזאת מתחת ליעד שהצביעה הרפורמה המקורית שעמד על 19,500 שקלים.רשת עתיד. צילום: יח"צ


אחד מההישגים הגדולים בטיוטה הוא ההבנה של האוצר כי יינתן גידול בתקציב המדינה למכללות העוסקות בהכשרות הנדסאים וטכנאים מוסמכים בין אם בהתאם לגידול בכמות הסטודנטים, בין אם באופן דיפרנציאלי בהתאם למגמות בהם התשואה על הלימודים תגדל ובין אם דרך תקציבים עקיפים שישקפו שיפור בתפוקות של המכללות הטכנולוגיות. חשוב לציין כי שיעור הגידול בתקצוב טרם פורסם בטיוטת חוק ההסדרים ועדיין מתנהל דיון בנושא זה בין האוצר, משרד העבודה והמכללות הטכנולוגיות.

בטיוטת חוק ההסדרים החדש לראשונה נוצר איזון נכון בין יעדי המדינה (גידול בכמות ההנדסאים בשוק העבודה) לבין צרכי המכללות. מדובר במהלך נרחב שנעשה לאחר עבודת מטה בשיתוף המכללות, מה"ט ואגף התקציבים באוצר במסגרתו התקיים שיח סביב הסעיפים השונים והטיוטה משקפת הערות ודעות שהועלו על ידי חלק לא מבוטל מהמכללות.

אחד הנושאים העיקריים שמשקפת טיוטת חוק ההסדרים הוא הנגשת ההשכלה הטכנולוגית לדור העתיד בפריפריה באופן  שבו מכללות גדולות (עם מעל ל-1,000 סטודנטים), המציגות נתונים פדגוגיים גבוהים יוכלו לפתוח שלוחות מתוקצבות וכך למעשה להנגיש את ההשכלה הטכנולוגית האיכותית לטובת הדור הצעיר בפריפריה ולטובת המשק הישראלי תוך הקפדה על איכות ההוראה.

אייל קרמר. צילום: יח"צ

מהלך זה צפוי להגדיל באופן מיידי את כמות הסטודנטים הלומדים הנדסאות ואלו יוכלו להשתלב בשוק העבודה בתוך שנתיים-שלוש ולמלא את המחסור הגדול בתחום במשק.

בשורה נוספת מגיעה בכל הקשור לשילוב חרדים בשוק התעסוקה – אם יעבור החוק יתאפשר תקצוב של מכללות חרדיות שבהן לפחות 80 אחוז מהסטודנטים יהיו חרדים גם אם המכללה לא עומדת ברף של 800 סטודנטים, הרף התחתון כיום לגודל מכללה מתוקצבת. סעיף זה ינגיש את החינוך הטכנולוגי לאותן קהילות בהן חיים החרדים ויגדיל את מספרם.

סוגיה אחת שנותרה נכון לעכשיו בחוץ היא סוגיית הארנונה – בזמן שבתי ספר, גני ילדים ואוניברסיטאות פטורים באופן מלא או חלקי מתשלום ארנונה נכון לעכשיו המכללות הטכנולוגיות לא נמצאות באותה הקטגוריה. הצדדים ימשיכו לדון גם בנושא זה, בתקווה שיצליחו להכניסו לחוק ההסדרים הנוכחי.

אייל קרמר, מייסד ויו"ר ארגון המכללות הטכנולוגיות: "מדובר בצעד מבורך וחשוב מאוד של האוצר, בדרך לחיזוק ההכרחי של ההשכלה הטכנולוגית בישראל. חשוב מאוד להנגיש את ההשכלה הטכנולוגית בפריפרייה וטוב עשה האוצר שהגדיר שרק מכללות גדולות עם אחוזי דפלום ואיכות פדגוגית גבוהה יהיו רשאיות לפתוח שלוחות – יש כאן איזון נכון בין הרצון לפתוח את השערים לציבור גדול לבין הזהירות ההכרחית".

ניר אבודרהם, מנכ"ל ארגון המכללות הטכנולוגיות: "המתווה אשר צפוי להיות מאושר על ידי הממשלה, מחזק מכללות גדולות ומאפשר הנגשה באמצעות שלוחות מפוקחות מטעמן  לריכוזי אוכלוסייה. המערכת חייבת לגדול, המשק זקוק ליותר הנדסאים וטכנאים מדופלמים ולכן, בעידן של שוק עבודה משתנה והיברידי בו דברים רבים קורים מרחוק, יש לחשוב חדשני ולאזן בין נקודות חוזק של פדגוגיה איכותית, חסמי תשתיות ומאפיינים תרבותיים ייחודיים."

 

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחינוך